Niemcy nadal inwestują w Rosji. Putin otworzył fabrykę Mercedesa pod Moskwą

Władimir Putin i Angela Merkel. Foto: PAP/EPA
Władimir Putin i Angela Merkel. Foto: PAP/EPA

Prezydent Rosji Władimir Putin wziął udział w oficjalnym otwarciu nowej fabryki Mercedesa. Z jej taśm ma zjeżdżać 25 000 samochodów rocznie.

Uroczyste otwarcie fabryki nastąpiło wczoraj. Jest ona zlokalizowana w parku przemysłowym Jesipowo niedaleko Moskwy. Jest to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu na świecie.

Fabryka powstała w standardzie Industry 4.0 czyli z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii umożliwiających niezwykle elastyczny proces produkcyjny. Dzięki temu z taśm fabryki mają zjeżdżać różne modele Mercedesa: E klasa, a także SUVy takie jak GLC, GLE i GLS.

Budowę fabryki rozpoczęto w czerwcu 2017 roku. Mercedes otrzymał gwarancję na utrzymanie preferencyjnych stawek podatkowych do czasu utrzymania produkcji w zakładzie.

Cała inwestycja kosztowała 250 milionów euro. Fabryka ma zatrudniać 1000 pracowników, a z jej taśm ma docelowo zjeżdżać 25.000 pojazdów rocznie.

To kolejna duża niemiecko-rosyjska inwestycja z ostatnich lat. Największym projektem jest oczywiście związany z przesyłem rosyjskiego gazu do Europy Nord Stream 2, forsowany przez Niemcy mimo sprzeciwu Polski i innych krajów regionu. Chociaż Niemcy oficjalnie popierają sankcje wobec Rosji nałożone po aneksji Krymu, w rzeczywistości czerpią nadal korzyści z wymiany gospodarczej.

Źródło: TASS

19 KOMENTARZE

  • nie plujemy na lewo i prawo,tylko wypelniamy zobowiazania, ktore podpisalismy. Teraz jest czas ,by oficjalnie wyszczegolnic, te kraje, ktore umowy lamia i i wskazac w jaki sposob to robily, oczywiscie na koncu informujac wszystkich w uni, ze Polska zrywa umowe, otwiera granice na wschod w sprawach transportu i handlu,jesli rowniez Rosja bedzie na to gotowa.

   • jakie zobowiązania pajacu? Atak na Irak to wg. was też były jakieś „zobowiązania”. Tak bezmózgiej propagandy już dawno nie było.

 1. Przecież niemcy cały czas wspierają ruskich, sankcje nie istnieja, niemieckie sklepy caly czas sprzedają na terenie europy ruskie produkty chemiczne „żywnościowe”. Przecież merkel ta czerwona kur#a pracowala w ruskim aparacie przesladowczym STAZI

 2. a Polska importuje z Rosji węgiel,

  a cały ciężar embarga Eurokołchozu na Rosję ponoszę polscy rolnicy,
  i to za friko,
  ich gospodarstwa bankrutują,
  czy to kuriozum,
  czy celowe działanie szabesgojów?

  można być głupim lub robić celowo,
  nie zakładam, że szabesgoje z Min. Rolnictwa, z Rządu, PAD są głupi

  brawo AGROunia!

 3. Zastanawia mnie, czy już podpisali Pakt Ribbentrop-Mołotow nr 2, czy jeszcze nie, bo czekają na kontrasygnatę ze strony Jerozolimy ?

  • Mój drogi żeby dbać o interesy z trzeba umieć liczyć Stalin niebyl przygotowany do wojny w 1939 więc zrobił to dupku co musiał żeby mieć czas Anglia USA Francja pozwolili na zajęcie Czechosłowacji w na zajęcie Austrii to dlaczego Stalin nie mógł z Niemcami dojść do porozumienia

  • Ogłupieni przez propagandę nie mogą zrozumieć, że takie inwestycje to norma. Niemcy budują w Rosji fabrykę, a ogłupiały leming nad Wisłą od razu krzyczy, że Ribbentrop-Mołotow. Czym wy myślicie, odbytnic.ą? Jetseście obłakani. Przez was Polska nie może prowadzić racjonalnej polityki zagranicznej.

 4. Miedzy tymi potęgami – Rosją i Niemcami – Polska albo musi ogon podkulić i szczekać jak w/w każą albo też sprzymierzyć się z inną potęgą – co próbuje lepiej lub gorzej robić – czyli US, które na razie trzymają za pysk Niemców , a Rosja wykończy się sama przez potencjalny wyścig zbrojeń

 5. Tania siła robocza jak u nas za psie grosze ludzie robią ot tyle z inwestycji. I po co to szczucie.

  • no bo jak USA robią 447 dla Izraela, to żydojankeska propaganda musi dać kontrę i napisać, że Rosjanie wcale nie lepsi: przyjmują fabryki Mercedesa.

 6. Nie kupuję niemieckich towarów są oszukane . Jakość niemieckich towarów mija się z prawdą.

 7. Może się coś w tych pałach korwinistów rozjaśni, coś takiego jak wolny rynek nie istnieje. Niemieckie firmy uciekają przed nadmiernym opodatkowaniem do strefy rosyjskiej a polskie mają embargo nawet na towary spożywcze. Nie liczą się jakieś mżonki o wolnym rynku tylko twarde realia geopolityki. Każde tekst o wprowadzeniu wolnego rynku jest tak samo absurdalny jak pomysły komunistów na to, że cały świat może żyć w komunizmie.

  • ‚polskie mają embargo na towary spożywcze” właśnie podałeś świetny argument za wyjściem z UE: brak wolnego rynku w UE.
   Istnieją państwa, które mają między sobą umowy o wolnym handlu i świetnie prosperują. Np. BRICS. Tam wolny rynek jest i działa.

   • Ja ciągle słyszę od JKM, że trzeba w UE pozostawić tylko wolny rynek towarów i usług oraz możliwość swopodnego przemieszczania się. To jest ten wolny rynek czy go nie ma i może ktoś to zdefinuje gdzie jest i co to w ogóle jest wolny rynek. Tak samo z bogiem 100 religi i każda definuje po swojemu. Innymi słowy, coś takiego jak „wolny rynek” nie istnieje skoro nie można go zdefiniować i wprwadzić w życie. Zasłanianie się tym terminem w dyskusji jest dziecinadą. Obecna ekonomnia nie zajmuje wolnym rykiem ale tym ja nie dopuścić do monopolu lub wręcz doprowadzić do monopolu przez wyeliminowanie konkurencji, a przepisy które temu mają służyć nie można wiązać z wolny tylko z uregulowanym rynkiem.

    • Przyjąłem: wolny rynek = wolny handel =równość podmiotów
     Wg tej definicji w UE teoretycznie jest wolny rynek, w praktyce są równi i równiejsi.
     W BRICS takiej dyskryminacji nie ma.

 8. To dlatego Niemcy są bogaci a Polacy biedni. Tak gdzie się zarabia nie ma wrogów, są partnerzy biznesowi.

 9. Poza inwestowaniem w Rosji niemiecka gospodarka jest mocno uzależniona od Chińskiej.

Comments are closed.