Szykuje się wojna ze Szwecją o odebrane rodzicom dzieci. Szwedzkie władze chcą wydania córek Rosjanina który zabrał je z rodziny zastępczej i wywiózł do Polski

Denis Lisov wywiózł córki ze Szwecji, bo tamtejsze służby socjalne odebrały mu je i umieściły w muzułmańskiej, imigranckiej rodzinie zastępczej. Foto: tter/Bartosz Lewandowski
Denis Lisov wywiózł córki ze Szwecji, bo tamtejsze służby socjalne odebrały mu je i umieściły w muzułmańskiej, imigranckiej rodzinie zastępczej. Foto: tter/Bartosz Lewandowski

Szwedzkie władze poinformowały Ministerstwo Sprawiedliwości, że złożą wniosek o pilne wydanie stronie szwedzkiej trzech córek Rosjanina, który wywiózł je ze Szwecji do Polski – powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Jego zdaniem, od tego, w jakim trybie zostanie złożony wniosek, może zależeć postanowienie sądu w tej sprawie. „Jest jeszcze za wcześnie, żeby przesądzać, co ostatecznie stanie się w tej sprawie. Na tę chwilę dzieci przebywają z ojcem w Polsce” – zaznaczył wiceminister.

W środę Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy orzekł, że trzy córki Rosjanina, który zabrał je z rodziny zastępczej i wywiózł ze Szwecji do Polski, pozostaną pod jego opieką do rozpatrzenia wniosku o przyznanie mu statusu uchodźcy. Wcześniej, w poniedziałek, 39-letni Rosjanin z trzema nieletnimi córkami został zatrzymany przez Straż Graniczną na warszawskim lotnisku. Jak relacjonował, kiedy matka dzieci zachorowała, dziewczynki zostały umieszczone w muzułmańskiej rodzinie zastępczej. W konsekwencji ojciec wywiózł je ze Szwecji do Polski.

Wiceminister Wójcik ocenił, że warszawski sąd rejonowy podjął w środę „bardzo dobrą decyzję”. „Tutaj liczy się przede wszystkim dobro dziecka. To jest kluczowe w tej sprawie, a według mojej wiedzy dzieci zostały wysłuchane przez sąd; dzieci chciały być przy ojcu” – zaznaczył.

Wójcik wyraził przy tym wdzięczność dla prokuratury za udział w środowym posiedzeniu sądu w tej sprawie. „Słowa podziękowania dla prokuratora, który pomimo tego, że bardzo późno dostał informację o posiedzeniu, pojawił się w sądzie i przedstawił jasne stanowisko, że dzieci mają pozostać przy ojcu w Polsce” – dodał.

Wiceszef resortu przekazał PAP, że w środę Ministerstwo Spraw Zagranicznych Szwecji poinformowało w mailu polskie Ministerstwo Sprawiedliwości, że strona szwedzka przygotowuje wniosek o pilne wydanie dzieci tamtejszym służbom socjalnym.

Wójcik wskazał, że wniosek szwedzkich władz może zostać złożony w dwóch trybach. „Szwedzi mogą złożyć wniosek w trybie Konwencji Haskiej, co oznaczałoby, że uznają, iż doszło do porwania dziewczynek. Wówczas taki wniosek rozpatruje sąd okręgowy, a odwołanie od jego decyzji przysługuje do sądu apelacyjnego” – mówił.

Wniosek o wydanie dziewczynek może zostać również złożony „w trybie rozporządzenia +Bruksela II BIS+, które reguluje europejską współpracę w sprawach rodzinnych i małżeńskich. „W tym wypadku Szwedzi zwrócą się do strony polskiej o wykonanie szwedzkiego postanowienia o przekazaniu dzieci do rodziny zastępczej. Taki wniosek będzie rozpatrywany przez sąd rejonowy” – zaznaczył Wójcik.

Wyraził przy tym wątpliwość, czy szwedzkie postanowienie o umieszczeniu dzieci w rodzinie zastępczej jest w Polsce wykonalne i może zostać uznane przez sąd.

Jak zaznaczył, „jest jeszcze za wcześnie, żeby przesądzać, co w tej sprawie ostatecznie się stanie”. „Na tę chwilę dzieci przebywają z ojcem w Polsce. Natomiast nasze działania w tej sprawie są zależne od strony szwedzkiej; od zapowiadanego przez Szwedów wniosku” – podkreślił Wójcik.

Pytany o umieszczanie dzieci w rodzinie zastępczej o odmiennym wyznaniu, ocenił to jako „łamanie tożsamości dziecka”. Zwrócił uwagę, że w grudniu ub.r. Rada Europejska przyjęła przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości tzw. poprawkę „Bruksela II BIS”, zgodnie z którą sprawy tożsamości kulturowej mają być uwzględniane przy kierowaniu dziecka do rodziny zastępczej.

Jak informował w środę Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, który zaangażował się w pomoc rosyjskiej rodzinie, szwedzkie służby socjalne odebrały dzieci Denisowi L. i przekazały je arabskiej rodzinie zastępczej po tym, gdy żona Rosjanina zachorowała i trafiła do szpitala. Ojciec mógł widywać się z córkami raz w tygodniu przez kilka godzin.

„Denis L. postanowił wrócić z dziećmi do domu w Rosji wbrew zakazowi. Na kolejnym widzeniu zabrał córki i razem opuścili terytorium Szwecji. Od razu dziewczynki zostały umieszczone w Systemie Informacyjnym Schengen jako osoby zaginione. Dlatego, gdy Rosjanin pojawił się z dziećmi na warszawskim lotnisku Okęcie, polskie służby graniczne musiały całą rodzinę zatrzymać. O sprawie zostały poinformowane: polskie Ministerstwo Sprawiedliwości i Rzecznik Praw Dziecka. Na lotnisko przyjechali przedstawiciele szwedzkich służb socjalnych, arabska rodzina zastępcza i rosyjski konsul” – przekazał Rzecznik.

Źródło: PAP

42 KOMENTARZE

 1. Szwedzkie patologiczne władze lewackich zwyrodnialców należy olać z góry na dół.

  nczas.com/2018/08/03/film-ktory-wstrzasnal-szwecja-jeden-narod-jedna-partia-historia-socjaldemokracji-obnaza-powiazania-szwedzkiej-lewicy-z-hitlerem-i-nazistami-video/

  • Co na to rzecznik praw obywatelskich pan Adam Bodnar? Czemu milczy wobec łamania praw muzułmanów do ciał białych, chrześcijańskich dziewczynek?! Czy nie wzrusza go niepostępowe wstrzymanie ich uboogacenia?! Dlaczego milczy, gdy polski reżym znów psuje unijną demokrację???!!!

   • Ucieczka z drugiego Libanu
    czyli
    Mizogini w akcji

    „Rosjanin porwał swoje dzieci.”
    Ach, niech wiadomość ta obleci
    Całą Europę! Wziął z rodziny
    Zastępczej dzieci, trzy dziewczyny:
    Trzy, sześcio i dwunastolatkę.
    Wyborcza winna na okładkę
    Dać taki temat! Jakoś dziwnie
    Spóźnia się, czyni wręcz przeciwnie:

    „Dzieci dla Szwecji zaginione
    Są na Okeciu znalezione.”
    Wniosek o status Lisov Denis
    Złozył uchodźcy. (Czyli penis
    Pokazał Szwecji ojciec dzieci,
    Zwan porywaczem.) W świat news leci
    O tym porwaniu i aliansie
    Z Polską złoczyńcy… (Timmermansie!

    Ty, ktory praworzadność cenisz,
    Czy widzisz? Denis Lisov… penis!…
    Ojciec bez urzedników zgody
    Śmiał własne dzieci wziąć!… Narody
    Jeżeli o tym się dowiedzą,
    Rozbisurmanią się za miedzą,
    Tak jak Polacy i Rosjanie.
    I pomyśl, co się wtedy stanie!

    Na przykład, wbrew Nowemu Swiatu,
    Każdy pieniądze z bankomatu
    Zechce wziąć sobie, „bo są jego”,
    Jak Lisov dzieci… Grzmij kolego!
    Potęp znów Polskę, Rosjanina
    Co z dziećmi chroni – mizogina;
    Wroga swych córek! Świat się zmienia…
    On nie chce ich ubogacenia!!!)

    *

    Mohammed A., z trzech Libańczyków
    Jeden, rzekł szczerze: „Od czynników
    Służbowych bilet i na pobyt
    Mam w Polsce.” Lisov ten dobrobyt
    Może śnic, mając chorą żonę…
    Zabrano dzieci! Oddalone
    O trzysta kilometrów w „nowej
    Rodzinie bardzo imprezowej”.

    Szwecki sąd (wyrok bez rozprawy)
    Zabronił z dziećmi mu zabawy.
    Sześć godzin tylko tygodniowo
    Mógł widzieć córki. Postępowo
    Też sąd postąpił w kwestii wiary:
    Chrzescijański dzieci był dom stary,
    A nowy… muzułmański! (W cenie
    Jest w Szwecji to „ubogacenie”.)

    Zatem ucieczka. Po Lisovie
    Ląduje w Polsce ludzi mrowie.
    Są Libańczycy (trojka ino,
    Co się chce prawie bić z sędziną)
    I urzędnicy z Szwedostanu
    (Czyli dziś numer dwa Libanu).
    Niestety! Polska wstręty czyni,
    Bo tu panują mizogini…

    *

    Przez mizogiństwo, przez nie właśnie
    Córek Lisova nikt nie trzaśnie
    W twarz tradycyjnie, po islamsku.
    W Polsce wciąż wszystko jest po chamsku!
    Po katolicku… Obrzezania
    Dziewczynek się nie ima niania.
    Mogą rozpuścić jasne włosy…
    Ach, jakże smutne są ich losy!

    Dlaczego więc o tym dramacie
    Milczą mass-media szweckie? Znacie
    Może odpowiedź? Trwa pytanie:
    Dlaczego straszne to „porwanie
    Przez swego ojca swoich dzieci”
    Bardziej Europy nie podnieci?
    W Polsce Gazeta zaś Wytwórcza
    Nawet się całą sprawą …skurcza!

    LGBTyści, feministki!
    Czy widok tej etnicznej czystki,
    Której dokonał Lisov Denis
    (A która przypomina penis
    Zwrócony w stronę Timmermansa),
    To nie jest dla Was wielka szansa?
    Walczcie, nie milczcie; ZACOFANIE
    Jest w Polsce!!! (Nie to, co w Libanie…)

  • Nikt nie zginie. Po prostu olejemy rząd zwrolów ze Szwecji. Może to wywoła falę zmian która zatrzyma ten system, bo w Polsce też są ciągoty aby państwo działało podobnie.

  • Cudzą ? To są małe dzieci, które siłą oddzielono od rodzica. Nie ważne czy to są Rosjanie, Polacy, czy Marsjanie. Trzeba im pomóc, bo zobowiązuje nas do tego nasze człowieczeństwo. Nie jesteśmy jakimś bydłem, które biernie patrzy jak dzieje się krzywda. Tylko lewak może dzielić ludzkość na swoich i na cudzych, odmawiając tym cudzym prawa do życia we własnej biologicznej rodzinie.

 2. Może nadarzy się szansa rewanżu za Potop Szwedzki ? Oni nie chcą nam wydać Stefana Michnika, my im nie wydamy rosyjskich dzieci.

  • I należy uzasadnić ze system prawny Szwecji chroni zbrodniarzy komunistycznych a wiec nie gwarantuje praworządności. Poza tym to jest decyzja sądu a sądy są niezależne…

 3. To jest chore. Szwecja to walnięty kraj, faszystowski, jak można zabrać dzieci ojcu i dać muzułmańskiej rodzinie zastępczej? Myślę że niedługo ludzie wezmą sprawy w swoje ręce, ten chory sędzia powinien zostać nazwany z imienia i nazwiska w miejscu zamieszkania i powinien go spotkać ostracyzm społeczny. Takim ludziom nie podaje się nawet ręki. Brawo dla dzielnego taty! Szacunek i powodzenia!

  • Dokładnie tak, z małą poprawką. „Szwecja to walnięty kraj” ale nazistowski nie faszystowski.
   Faszyści nie mieli w zwyczaju porywać dzieci rodzicom. Naziści robili to nagminnie i masowo, np. sprawa polskich dzieci tzw. rasowo wartościowych podczas II w.ś.. Tylko niewielka ich część wróciła do Polski.

 4. nic to nie da, PiS-dał i tak skapituluje… dla dobra dzieci oczywiście i przeciwko Złowrogiemu Czekiście Putinowi!

  • Tematem też powinni zainteresować się Rosjanie i też zadziałać na drodze dyplomatycznej. Dyplomatów mają bardzo dobrych, więc jest okazja do wspólnego działania i sprzeciwu wobec patologii w sądach szwedzkich. Jak będzie czas pokaże. Miejmy nadzieje, że wszystko dobrze się skończy i rodzina będzie razem w cywilizacji a nie jakiejś piaskowej patologii!

 5. Trzeba przypomnieć Szwedom ich stanowisko w sprawie Szechtera Starszego. Tyle w temacie deportacji. Dziękuję za uwagę. Miłego pobytu Frosjaninowi i JEGO dzieciom w Polsce.

 6. Nie ma co się Szwedami przejmować, to już nie naród, to rozkładające się ścierwo.

  • I tak się dzieje. trwa wojna całych cywilizacji. jestem autentycznie dumny z Polski. brawo PiS

 7. Hehe… Szwecja faszystom do piet nawet nie dorasta…To zwykle patalogiczne pedalskie lewaki… Nic po za tym. To jest piekny moment w historii aby wlasnie teraz zaatakowac ten szwedzkistan i ich podbic, wybic do nogi i przejac surowce.

 8. O czym tu dyskutować, Szwedzi złamali eurokołchozowe prawo umieszczając chrześcijańskie dziewczynki w rodzinie muzułmańskiej poza tym Rosjanin wystąpił już o nadanie statusu uchodźcy w Polsce i wara Szwedom od polskich sądów. Jak pokręcony to naród skoro izolacja ojca od dzieci jest ok. a pomoc w osądzeniu zbrodniarza Michnika już nie.

 9. A to „jurne” szFedzkie komunizdy markzizdy, słowiańskich dzieci im się zachciewa do muzlimanienia.

 10. Mógł troche lepiej to rezegrać. Ambasada Rosji jest w Warszawie.. Po co pchał sie na lotnisko, jedno z najbardziej strzeżonych miejsc w każdym kraju ! Ale i tak odważny gość!

  • Chyba jednak rozegrał to optymalnie. W ambasadzie mieszkać przecież nie może. Wyjazd poza strefę Schengen to zawsze kontrola na granicy i większość państw wydała by ich Szwecji. W Polsce miał jednak najlepszą szansę: podróż promem krótka, a państwo jeszcze nie do końca przeżarte ideą, że dzieci są państwowe.

   • Nie wiem jak wygląda granica z Białorusią / Kaliningradem, ale raczej mógł ją przekroczyć lądowo.

    my trochę się wplatalismy, bo on nie jest Szwedem, ale absolutnie nie wolno go tym dzikusom oddać. ważą die losy naszej reputacji w całej Rosji.

    • Prawie na pewno przy wyjeździe trzeba okazać paszport, a według doniesień prasowych pan Lisow miał tylko akty urodzenia dziewczynek. Jedyne, co można by zrobić, to: ambasada Rosji powinna natychmiast wystawić im tymczasowe paszporty, polski sąd mógłby wyznaczyć szybko sesję i wobec braku sprzeciwu ze strony szwedzkich urządników (nie dać im szansy, hehe) zdecydować, że są wolni. I jazda na Szeremietiewo, zanim sprawa się skomplikuje.

 11. znów możemy być dumni z Polski.

  tu jest tylko kwestia, że należy go raczej po prostu wypuścić do Rosji. jeśli wg Polskiego prawa jego zachowanie było stosowane to oddałamy w insekty Króla Szwecji, i wypuszcza my chłopaka do domu. Azyl nie jest tu konieczny. to nie Putin go ściga tylko zombies ze Szwecji.

 12. cała akcja to MEDIALNA USTAWKA

  jeden z elementów TORPEDOWANIA kaczociągu z norweskim gazem

  za jakiego (ZGODĘ na) wybudowanie miłościwie budujący polin+ reżim PiS.DA+

  już ODDAŁ duńczykom BOGATE W RYBY ŁOWISKO

  teraz tylko wystarczy iż szwecja wzorem niemiec

  ZAKAŻE INWESTYCJI W SWOJEJ STREFIE EKONOMICZNEJ

  i z kaczociągu sukcesu będzie WIELKI ANNUS

  a i w samej katzolandii GAZU będzie tyle co se „śnięci wojtyłowcy” napierdzą w rury
  (bo poza gazoportem innego nie budiet bo PGNiG postawiło tamę temu z „ruskiej rury”).

 13. Pierw TSUE oraz pytanie prejudycalne a potem gęstym moczem po szwedzkim wniosku.

 14. Oficjalny wyrok polskiego sądu powinien zawierać stwierdzenie, że „nie można wydać dzieci do tak patologicznego szamba jak Szwecja” i że to byłoby niehumanitarne.

 15. Szwecja, dziwna kraj. Jak uznali że facet za mało zarabia żeby utrzymać dzieci, to mogli mu dołożyć. Prościej ?
  A może to on powinien pozwać Szwecję, że za uczciwą pracę nie mógł utrzymać rodziny

Comments are closed.