Czy w poniedziałek ruszy strajk nauczycieli? Rodzice zaniepokojeni i zdezorientowani. Rozpoczęły się rozmowy ostatniej szansy

Radia Dialogu Społecznego/fot. PAP/Leszek Szymański
Radia Dialogu Społecznego/fot. PAP/Leszek Szymański

O godz. 8 rozpoczęły się rozmowy ostatniej szansy. Rząd zaprezentuje swoją nową propozycję i odniesie się do propozycji oświatowych związków zawodowych. Jeśli nie dojdzie do porozumienia się, strajk rozpocznie się w poniedziałek 8 kwietnia. Może on doprowadzić do odwołania lub przełożenia egzaminów gimnazjalnych.

Od ubiegłego tygodnia trwają rozmowy strony rządowej ze związkowcami w ramach Rady Dialogu Społecznego. Po ostatnim posiedzeniu RDS, które odbyło się w środę wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że w piątek w imieniu rządu zaprezentuje nową propozycję, przedstawi też stanowisko wobec propozycji ZNP i FZZ.

W poniedziałek na nadzwyczajnym posiedzeniu RDS, do dotychczasowych propozycji złożonych przez MEN podczas styczniowych negocjacji, wicepremier Szydło dodała skrócenie ścieżki awansu zawodowego, m.in. stażu dla nauczyciela stażysty do 9 miesięcy, ustalenie kwoty dodatku za wychowawstwo na poziomie nie mniejszym niż 300 zł i zmniejszenie biurokracji.

We wtorek w imieniu rządu zadeklarowała „inne ukształtowanie wzrostu wynagrodzeń w oświacie – na zasadzie zmiany w rozdysponowaniu dodatków” tak, by we wrześniu wynagrodzenia nauczycieli wzrosły nie o 5, lecz o ponad 9 proc.

Z kolei ZNP i FZZ wycofały się we wtorek z żądania podwyżki o 1000 zł od stycznia tego roku, na rzecz 30-procentowego wzrostu wynagrodzeń. Na spotkaniu w środę wieczorem ZNP i FZZ po raz kolejny zmodyfikowały swój postulat – zaproponowały by wzrost o 30 proc. rozłożyć na dwie raty: 15 proc. od 1 stycznia, 15 proc. od 1 września.

W środę przed porannym spotkaniem ze związkowcami Szydło deklarowała, że „rozmowy będą trwały tak długo, aż zostanie podpisane porozumienie”. Powtórzyła wówczas po raz kolejny, że chce podpisać porozumienie ze wszystkimi centralami związkowymi, „bo to oznacza, że podpisuje porozumienie z reprezentacją, która reprezentuje całe środowisko nauczycielskie”.

Natomiast musi być wola z obu stron, ja jestem gotowa podpisać je z wszystkimi – zadeklarowała. Wicepremier po raz kolejny zaapelowała też do stron by zawiesiły protest na czas egzaminów.

Źródło: PAP

Comments are closed.