Banki centralne kupują złoto. Ta inwestycja to polisa bezpieczeństwa na trudne czasy

fot. domena publiczna
fot. domena publiczna
REKLAMA

Niestabilna sytuacja na świecie skłania banki centralne poszczególnych państw do inwestowania w złoto. Rok 2018 był drugim rekordowym jeśli chodzi o zakupy tego kruszcu.

Banki centralne zajmujące się emisją walut i prowadzące politykę monetarną na coraz większą skalę dokonują zakupów złota. Ma to zabezpieczyć ich rezerwy walutowe na wypadek zawirowań na światowych rynkach. Rezerwy złota banków centralnych są największe od 50 lat.

REKLAMA

W 2018 roku banki centralne kupiły 651 ton złota. To o 74% więcej niż rok wcześniej. World Gold Council (WGC) opublikował raport na temat rynku złota i listę państw, których banki centralne zgromadziły największe rezerwy tego kruszcu.

Na piątym miejscu jest Rosja, której rezerwy wynoszą 2149 ton. Rosjanie od 6 lat bardzo intensywnie kupują kruszec i stali się jego największym nabywcą. Jeśli chodzi o poziom rezerw Rosja wyprzedziła już Chiny. Zakup złota to część strategii Rosji, która dąży do tego, by handel światowy w coraz mniejszym stopniu oparty był o dolara.

Na kolejnym miejscu jest Francja, która zgromadziła 2,518 ton. Złoto stanowi już 60% jej rezerw walutowych. Na trzecim miejscu są Włochy. Bank Włoch ma 2534 tony, co stanowi aż 70% jego zagranicznych rezerw walutowych. Zakup złota zabezpiecza państwo przed zmiennością kursy dolara.

Drugie są Niemcy. Deutsche Bundesbank ma obecnie 3438 ton. Niemcy chcą teraz przenieść do siebie zapasy swojego kruszcu, który znajdują się teraz w skarbcach innych krajów. We Francji i USA jest są 674 tony złota należące do Niemców. Cała operacja ma zakończyć się w 2020 roku

Najwięcej złota zgromadziły Stany Zjednoczone – 8407 ton. Amerykanie nie kupują jednak w ostatnich latach złota, bo to osłabiałoby dolara.

REKLAMA