Netanjahu chce anektować Zachodni Brzeg Jordanu. Wielka ofensywa Izraela

Benjamin Netanjahu, premier Izraela. Foto: PAP/EPA
Benjamin Netanjahu, premier Izraela. Foto: PAP/EPA

Na trzy dni przed wyborami parlamentarnymi Benjamin Netanjahu zapowiedział przyłączenie osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu do państwa żydowskiego. Do terenów tych prawa roszczą sobie Palestyńczycy. 

Ubiegający się o reelekcję premier został zapytany, dlaczego nie rozszerzy suwerenności Izraela na osiedla na Zachodnim brzegu, tak jak zostało to zrobione w przypadku Wschodniej Jerozolimy oraz Wzgórz Golan.
rozszerzę suwerenność, ale nie będę rozróżniał między blokami osiedli a tymi pojedynczymi, ponieważ każde osiedle jest izraelskie (…) – odparł dodając przy tym, że przekaże ich stronie palestyńskiej. 

Nie podzielę Jerozolimy, nie ewakuuję żadnej społeczności i zapewnię, że będziemy kontrolować terytorium na zachód od JordanuPalestyńskie państwo będzie zagrażać naszemu istnieniu, a ja przez ostatnie osiem lat przetrwałem znaczną presjęMusimy kontrolować naszą przyszłość – zastrzegł.

Izrael zajął Zachodni Brzeg Jordanu, Strefę Gazy i wschodnią część Jerozolimy w wyniku wojny sześciodniowej, która miała miejsce w roku 1967. Mimo iż w 2005 roku Izraelczycy wycofali się ze Strefy Gazy, to setki tysięcy żydowskich osadników pozostało w Jerozolimie Wschodniej i na Zachodnim Brzegu co wywołuje sprzeciw Palestyńczyków.

W świetle prawa międzynarodowego wszystkie żydowskie osiedla budowane na okupowanych przez Izrael terenach palestyńskich są nielegalne, bez względu na ich status w prawie izraelskim. Izraelskie władze dzielą osiedla na te, które zostały zatwierdzone, i takie, które powstały bez zezwolenia, ale są tolerowane przez rząd.

Zdaniem społeczności międzynarodowej żydowskie osadnictwo stanowi jedną z głównych przeszkód dla trwałego pokoju z Palestyńczykami, ponieważ narusza podział dwupaństwowy.

źródło: PAP

Comments are closed.