Niemiecki reżim zakazał strajku nauczycieli. Trybunał Konstytucyjny odrzucił ich skargę

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny. Zdj. ilustr. PAP/EPA/ULI DECK
Niemiecki Trybunał Konstytucyjny. Zdj. ilustr. PAP/EPA/ULI DECK

W czerwcu 2018 roku niemiecki Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż urzędników państwowych obowiązuje zakaz strajkowania. Dotyczy to też nauczycieli, którzy w Niemczech prawie wszyscy mają własnie taki status.

Trybunał odrzucił skargę 4 nauczycieli. Stwierdził, że wykonujący ten zawód, podobnie jak urzędnicy, nie mogą strajkować by uzyskać podwyżkę płac.

Jak uzasadnił przewodniczący TK Andreas Vosskuhle, „prawo strajku dla urzędników wywołałoby reakcję łańcuchową, jeśli chodzi o status urzędnika oraz prowadziłoby do naruszenia fundamentalnych zasad bycia urzędnikiem państwowym”.

Naruszałoby to także obowiązek lojalności wobec państwa, które jest pracodawcą. Urzędnicy państwowi maja szczególne obowiązki, ale też szczególne przywileje.

–  W opinii sędziów TK zaskarżenie przez czwórkę nauczycieli braku prawa do strajku poddało te zasady w wątpliwość. Status urzędnika państwowego nie dopuszcza możliwości „wybierania rodzynek z ciasta” – powiedział wtedy sędzia Peter Huber.

W Niemczech jest 800 tysięcy nauczycieli. Trzy czwarte z nich ma status urzędnika państwowego. Nauczyciele wnosząc skargę do Trybunału twierdzili, że zakaz strajku narusza ich prawa człowieka.

Niemiecki Trybunał powołał się jednak na orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, które stwierdza, że urzędnicy nie mają zakazu działalności związkowej, ale nie mogą strajkować.

Z orzeczenia zadowolony był Związek nauczycieli. Stwierdził, że strajk mógłby oznaczać ryzyko utraty przez te profesję statusu urzędnika i związanych z nią przywilejów.

28 KOMENTARZE

 1. Związki zawodowe w Polsce zaczynają przypominać terrorystyczne partie komunistyczne. Zresztą zawsze były agenturalnymi przybudówkami komunistów.

 2. Odebrać strajkującym nauczycielom w Polsce kartę nauczyciela. Jest to do zrobienia, oczywiście najstępny dzień potencjalnego strajku należy określić, jako jednoznaczny ze zrzeczeniem się tych post stanowojennych przywilejów, nie wspominając, że ZNP należało by już dawno zdelegalizować, jako działające współcześnie ramie byłej nieboszczki PZPR, to taki sam twór reżimowy, jak choćby ZMS

  • ot starypolak czas ci się zatrzymał nie zawsze faszystowskie czy też stalinowskie metody które proponujesz są dobre

   • Czy ty wogóle masz pojęcie co to jest faszyzm czy stalinizm? Słowek sie łatwo uzywa, ale czy znasz ich genezę? Zresztą to są metody nowoczesnej mumii ojropejskiej. Ma byc tak jak my chcemy o inaczej cos na was znajdziemy.

 3. Należy odtworzyć obóz na kształt Berezy Kartuskiej, umieścić wichrzycieli i poddać ich reedukacji!
  Codzienne, profilaktyczne pałowanie gumą bardzo szybko nauczyłoby ich respektu dla władzy i wywołałoby w nich postawy patriotyczne.

  • Zeby skutecznie zwalczyć komune najlepszy będzie zawsze wolny rynek. Nie mielibyśmy strajków nauczycieli gdyby szkolnictwo zostało sprywatyzowane.

    • Dla magdalenkowych POPiSokomuchów 46 miejsce Polski w Rankingu Wolności Gospodarczej jest szczytem ich osiągnięć z powodu umysłowego debilizmu jakim zostali zarażeni w PRLu.

    • Komunizm i Socjalizm nie działają. Widać to doskonale na wielu przykładach

    • Wony rynek istnieje zawsze. Jako głòwny, lub jako czarny rynek, gdy zaczyna brakować towaru na rynku reglamentowanym.

 4. Urzędnicy państwowi mają służyć obywatelom jak psy, za to im płacą podatnicy.

 5. Czemu Timermans jeszcze nie wszczal procedury przeciw Polsce ze wzgledu na strajk nauczucieli? Zabronic jak u naszego ukochanego przywodcy UE czyli w Niemczech.

 6. Rany! To niedługo przez odrę ruszą nie tylko tony ponadnormatywnych „uchodźców” ale dodatkowo tony niemieckich nauczycieli:):):):):):):)

 7. A co na to Komisja Wenecka? Toz to lamanie demokracji! Holenderski … Timmermans tez cos oslepl i ogluchl.

 8. To akurat jeden z plusów. Wytykać można różne wady szwabów ale tutaj się zgadzam.

 9. Co za Q rewska du pokreacja w tej efro pie.
  Cp krja to inaczej stosuja prawo.
  Hiszpania falente na majorkę wysle do 4 gwiazdkowego hotelu.
  A u nas czerwona ho ło ta.

 10. zara zara nimce mają dwa razy więcej ludzi niż w Polsce i tyle samo nauczycielów co to mo być?

  • Niemy, liczba ludności 83 miliony, nauczycieli 800 000
   Polska, liczba ludności 38 milionów, nauczycieli 700 000.

   • prawdopodbnie wliczyli tez nauczycieli akademickich, oni tez maja status urzednika panstwowego. jednym z przywilejow jest brak mozliwosci zwolnienia urzednika, o ile nie dopusci sie czynow zbrodniczych.

 11. Istnienie związków zawodowych w socjaliźmie nie ma najmniejszego sensu.

 12. W kraju nad Wisłą jest totalne bezprawie, na polecenie syjonistów.
  To co słyszymy to jest pokłosie działań III RP pod dyktando Syjonistów , przerażające. Jest jeszcze jedna propozycja zniszczenia społeczeństwa, jakże stara. Zdeprawujcie młodzież, a zdobędziecie naród! To jest nasza dewiza. Społeczeństwo wasze pozbawimy młodzieży, deprawując ją seksem, muzyką rockową, gwałtem, alkoholem, paleniem, narkotykami, tzn. pozbawimy wasze społeczeństwo przyszłości. Uderzymy w rodzinę, niszcząc ją, zmniejszymy rozrodczość. Hitler był głupim chłopcem. Działał bezpośrednio i otwarcie. I musiał wykonywać niezmiernie trudną robotę – miliony spalić, rozstrzelać, pogrzebać itp. Pozostawił po sobie krwawe ślady. My działamy sprytniej: u nas nie będzie żadnych śladów. Nienawidzimy was bezgranicznie! Ta nienawiść daje nam siły, by ładnie się do was uśmiechać, zdobywać wasze zaufanie i kierować wami, pokazując wam “troskę” o was i wasze dzieci, przyszłe wnuki i prawnuki, którzy w rzeczywistości się nie pojawią na świecie.

 13. Skoro naród PL wywalczył kapitalizm to wszystko powinno być sprowadzone do zasad kapitalizmu np. Karta nauczyciela precz, SM Mieszkaniowe precz Stowarzyszenia Ogrodowe – totalny przekręt precz i inne.

 14. Strajk zawsze jest złamaniem prawa, bo jest naruszeniem umowy pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. To, że w chorych państwach istnieje coś takiego jak prawo do strajku, jest takim samym idiotyzmem jak prawo do rozboju (do czego uprawnieni są np. pachołki zwane strażą miejską) czy prawo do kidnapingu (do czego uprawnieni są państwowi urzędnicy socjalni).

Comments are closed.