Polacy chcą głosować przez internet. Najnowszy sondaż

Urna podczas wyborów samorządowych. / fot. PAP/Wojciech Pacewicz
Urna wyborcza. fot. PAP/Wojciech Pacewicz
REKLAMA

Według ankiety CBOS procedurę głosowania przez internet popiera w Polsce 78 proc. badanych. Większość uważa jednak, że to rozwiązanie powinno być przeznaczone dla osób w szczególnej sytuacji, które mają np. trudności z dotarciem do lokali wyborczych.

W kwestii własnych preferencji Polacy okazują się „tradycjonalistami”. Najchętniej wybraliby możliwość oddania głosu w lokalu wyborczym (73 proc.). Wrzucanie kartki do urny preferują nawet badane osoby z niepełnosprawnościami i w zaawansowanym wieku.

REKLAMA

Procedurę internetowego głosowania widziałoby w polskim prawie wyborczym łącznie 78 proc. badanych, w tym 43 proc. uważa, że powinna być ona adresowana do wszystkich wyborców, a 35 proc. – że tylko do osób, które mają duże trudności z dotarciem do lokali wyborczych.

Największymi zwolennikami procedury głosowania przez internet są osoby najmłodsze (18–24 lata) – łączne poparcie dla niej wynosi w tej grupie 86 proc.

Z badania CBOS dla Rzecznika Praw Obywatelskich wynika także, że procedurę głosowania przez pełnomocnika popiera 74 proc. ankietowanych, a 65 proc. jest za głosowaniem korespondencyjnym.

Źródło: PAP

REKLAMA