Konfederacja kontra Kukiz’15. „Paweł Kukiz wygrał walkę na słówka, ale przegrał walkę o ludzi”

Jacek Wilk oraz Paweł Kukiz. / foto: YouTube
Jacek Wilk oraz Paweł Kukiz. / foto: YouTube

Przegrany proces z Kukiz’15 nie zmiana faktu, że przechodzą do nas byli działacze ruchu ze Śląska – stwierdził szef klubu Konfederacji Jacek Wilk komentując postanowienie Sądu Apelacyjnego. „Paweł Kukiz wygrał walkę na słówka, ale przegrał walkę o ludzi” – dodał rzecznik Konfederacji Tomasz Grabarczyk.

Kukiz’15 wygrał prawomocnie proces w trybie wyborczym z Konfederacją KORWiN Braun Liroy Narodowcy. Chodziło o informację, że do Konfederacji „przyłączyły się struktury Kukiz’15” z Zabrza, Bytomia i Gliwic. Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie Konfederacji. Postanowienie SA zostało wydane w piątek, a w poniedziałek dostarczone stronom.

Poseł Wilk pytany we wtorek przez PAP o ocenę wygranego przez Kukiz’15 procesu stwierdził, że sytuacja jest dla niego „kompletnym kuriozum”.

„Zarzucono nam, że w jednym z memów użyliśmy określenia, że +struktury Kukiz+ przechodzą do Konfederacji. Że użyliśmy określenia +struktury przechodzą+, zamiast +byłe struktury+, bo w sobotę struktury się rozwiązały, a w poniedziałek przeszły do nas. No tak, w tym sensie rzeczywiście są to +byłe struktury+” – przyznał.

Według niego nie zmienia to faktu, że działacze, którzy „rzeczywiście byli” w strukturach Kukiz’15 w Zabrzu, w Bytomiu i w Gliwicach, przeszli do Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy. „Bo rzeczywiście przechodzą do nas kolejni ludzie i bardzo się z tego cieszymy, bo dla nas najważniejsze jest to, że Konfederacja rośnie w siłę i jest także zasilana między innymi przez byłych działaczy Kukiz’15” – zaznaczył.

Rzecznik Konfederacji Tomasz Grabarczyk dodał, że „Paweł Kukiz wygrał walkę na słówka, ale przegrał walkę o ludzi”. „Apelujemy do Pawła Kukiza, żeby zaczął walczyć o ludzi, żeby wraz z nami zaczął walczyć o Polskę” – powiedział Grabarczyk.

PAP zapytała ilu byłych działaczy Kukiz’15 przeszło na Śląsku do Konfederacji. Wilk odpowiedział, że „kilkudziesięciu, bo to były trzy duże miasta”. Polityk potwierdził także, że podobne rozmowy o przejściu do Konfederacji są prowadzone w innych regionach. „Tak. Są kolejne sygnały, że prawdopodobnie będą kolejne tego typu ruchy, z czego się bardzo cieszymy, ponieważ to pokazuje, że nasz program po prostu łączy” – powiedział poseł.

W poniedziałek wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz’15) komentując w rozmowie z PAP postanowienie Sądu Apelacyjnego podkreślił, że „polska debata polityczna jest w bardzo dużym stopniu oparta na kłamstwach i tzw. fake newsach”.

„Partie polityczne się w tym wręcz specjalizują i wydają na to mnóstwo pieniędzy podatników. Kukiz’15 jako ruch obywatelski, a nie partia, jest od czterech lat obiektem ataku partii politycznych. Dlaczego? Bo się nas boją. Jako jedyni zrzekliśmy się 30 milionów złotych subwencji i walczymy o interesy obywateli, a nie partii. Dobrze, że dziś prawda zwyciężyła” – dodał. (PAP)

16 KOMENTARZE

 1. Kukiz roztrwania duzy ruch spoleczny, ktory udalo mu sie zgromadzic wokol siebie w 2015.
  Ten proces bedzie postepowal bo zblizajace sie wybory ekscytuja ludzi do dzialania, a Kukiz praktycznie nie dziala.

  • jak Paweł pozwalał sobie na pływające piątki, a także soboty i być może niedziele?

 2. Kukiz i Tyszka od początku torpedowali jakiekolwiek koalicje i przez nich PiS ma większość jako pierwsza partia w historii tego państwa.

 3. Długo jeszcze ta zachlana morda i Szmata na usługach PiSdokomuny będzie zasmradzała swoimi gnijącymi resztkami scenę polityczną w PRL-bis?

 4. Tak sobie myślę, że może to i dobrze, iż Kukiz’15 nie przyłączył się do Konfederacji. Konfederacja ze względu na (zupełnie niepotrzebne) wypowiedzi Korwina i Brauna jest mocno kontrowersyjna i chyba dla większości wyborców PO niestrawna (konfederaci będą urywać procenty raczej tylko PiS-owi, PSL-owi i Kukizowi). Kukiz’15 za to – jako ugrupowanie takich mniej radykalnych i mniej kontrowersyjnych wolnościowców – chyba wciąż jest w stanie przejmować niektórych rozczarowanych wyborców PO. Gdyby oba środowiska były w stanie funkcjonować na raz (tzn. gdyby oba przekroczyły próg wyborczy w dwóch kolejnych wyborach), to chyba byłoby to z korzyścią dla nas. Oczywiście pod tym jednym warunkiem, bo… jeśli oba twory w wyborach parlamentarnych (bo te są naturalnie znacznie ważniejsze) znajdą się poniżej progu, to będzie to tragedia. A taki scenariusz niestety też trzeba brać pod uwagę. Tyle.

  • W jakimś sensie i procencie masz racje,.
   W tym pierszym i pierwszych to na te sto.

  • a w którym miejscu wypowiedzi pana Grzegorza Brauna są zupełnie niepotrzebne, kontrowersyjne? może te, w których uświadamia nam Polakom, że są mega złodzieje, co chcą nas okraść do szczętu (nie piszę bezprawnie, bo od kiedy to złodziejstwo ma „podporę” prawną w normalnych społeczeństwach?)? pytam, bo nie rozumiem Waści wypowiedzi; a co do pana JKM – to może i są, ale gdzie powiedział nieprawdę? jakiś przykład na przykład; no chyba, że te słynne: „kapitał nie ma narodowości” i odpowiedź z tłumu: „ma i to jeden” – ale czy to prawda, czy tylko brak organizacji i samozaparcia tych innych? czyżby pan Grzegorz Braun jednak nie potwierdzał tej tezy, że jednak „… nie ma …” choćby i propozycją Pobudki – „Kościół, Szkoła, MENNICA (o, to, to), Strzelnica”? dość malkontenctwa, KONFEDERACJA do zwycięskiego boju o Polskę i Polaków;

 5. W konfederacji sluzby wprowadza Jakubiak np. Pan Calek .
  Jakubiak to kret sluzb jesli robi takie kawalki .

 6. Wiadomo co nowo przechodzące osoby sądzą o wiedzy Hitlera nt. holocaustu?

Comments are closed.