Meghan Markle ma problem. Amerykańska skarbówka jej nie odpuści

Książę Harry i Meghan Markle/foto: PAP

Amerykański system podatkowy nie przepuści nikomu. Mimo że Meghan Markle została księżną Sussex i przeprowadziła się do Wielkiej Brytanii, to podatki będzie musiała płacić w USA. To samo zresztą w przyszłości dotyczyć będzie jej dziecka. Prawo Stanów Zjednoczonych nakłada bowiem taki obowiązek na każdego swojego obywatela, bez względu na to, gdzie mieszka.

Meghan Markle ma obywatelstwo USA, a jej dziecko będzie siódme w kolejce do brytyjskiego tronu, więc żona księcia Harry’ego będzie musiała płacić podatki w Stanach Zjednoczonych.

Stany Zjednoczone mają unikalny wśród państw na świecie system opodatkowania oparty na obywatelstwie. Oznacza to, że bez względu na miejsce zamieszkania każda osoba posługująca się amerykańskim paszportem, jest zmuszona do płacenia podatków zarówno w USA, jak i w nowym kraju zamieszkania – tłumaczył założyciel udzielającej porad podatkowych American Tax Returns Ltd., David Treitel.

Jak dodał, wcześniej żaden Amerykanin nie został członkiem rodziny królewskiej, trudno więc mówić w tym przypadku o precedensie.

Zatem, zgodnie z obowiązującym w USA prawem, Meghan Markle będzie musiała składać zeznania podatkowe w Stanach Zjednoczonych, zgłaszać wszystkie posiadane zagraniczne aktywa o wartości powyżej 200 tys. dolarów oraz otrzymane prezenty, których wartość przekracza 15,7 tys. dolarów.

Jak ustaliła CNN, Meghan Markle będzie musiała więc uwzględnić w zeznaniu podatkowym m.in. obrączkę z walijskiego złota, którą dostała od królowej Elżbiety, prezenty ślubne oraz niedawno odnowiony Frogmore Cottage, gdzie wprowadziła się para książęca Sussex.

Ponadto, jeśli żona Harry’ego będzie chciała sprzedać którykolwiek z przedmiotów, każdy wzrost wartości zostanie opodatkowany. Co więcej, amerykański urząd podatkowy będzie miał także wgląd w każdy przychód księcia Harry’ego, ponieważ do przedstawienia tych informacji Meghan, jako obywatelkę USA, zobowiązuje tamtejsze prawo.

CNN twierdzi, że możliwa jest nawet sytuacja, w której organy podatkowe USA przyjrzą się dochodom księcia Karola i królowej Elżbiety, którzy wspomagali finansowo Meghan i Harry’ego.

Jest jednak wyjście z tej sytuacji. Aby uniknąć płacenia podatków w Stanach Zjednoczonych Meghan musiałaby zrzec się amerykańskiego obywatelstwa. Przed podobnym dylematem może w przyszłości stanąć dziecko Meghan i Harry’ego.

Źródło: CNN/wprost.pl

6 KOMENTARZE

  1. w momencie zrzeczenia się obywatelstwa USA płaci się ggantyczny podatek od wszystkich posiadanych aktywów, tak więc ta opcja też odpada.

  2. >Meghan Markle ma obywatelstwo USA, a jej dziecko będzie siódme w kolejce do brytyjskiego tronu, więc żona księcia Harry’ego będzie musiała płacić podatki w Stanach Zjednoczonych.<
    I kilka innych zdan.
    Rece opadaja.

  3. Kazdy obywatel amerykanski ma obowiazek wyslania rozliczenia podatkowego, To wcale nie oznacza, ze zaraz musi placic podatek. Wiele krajow, w tym Wielka Brytania ma ze Stanami umowe o unikaniu podwojnego opdatkowania. Nie slyszalem tez o przypadkach opodatkowania obraczki slubnej. To tylko w Polsce komus moze taki idiotyzm przyjsc do glowy.

Comments are closed.