Były dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych generał Lech M. usłyszał zarzuty

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył w 2015 roku gen. Lecha M. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Foto: PAP
Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył w 2015 roku gen. Lecha M. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Foto: PAP
REKLAMA

Trzy osoby, w tym były dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. Lech M., usłyszały zarzut m.in. przywłaszczenia mienia znacznej wartości w związku z organizacją pokazów lotniczych „Air Show” w Radomiu – przekazał w środę PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Łukasz Łapczyński.

Jak dodał, łączna kwota stanowiąca nielegalnie zadysponowane mienie, wyniosła niemal 8 mln zł. Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia.

REKLAMA

We wtorek żandarmeria wojskowa zatrzymała gen. Lecha M., szefa oddziału ekonomiczno-finansowego dowództwa generalnego rodzajów sił zbrojnych Dariusza M. i prezesa zarządu stowarzyszenia SWAT płk rez. Ryszarda P. Wszystkim trzem zatrzymanym prokurator postawił we wtorek wieczorem zarzuty przekroczenia uprawnień służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowych oraz przywłaszczenia mienia znacznej wartości w związku z organizacją „Air Show” w Radomiu w latach 2010-2015.

Prok. Łapczyński poinformował, że podejrzani nie przyznali się do zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia. Prokurator zastosował wobec nich poręczenie majątkowe. Ponadto Dariusz M. został zawieszony w czynnościach służbowych.

Jak wskazali śledczy, w sprawie doszło do szeregu nieprawidłowości związanych z wyborem organizatora pokazów lotniczych oraz nieprawidłowości w gospodarowaniu środkami na organizację „Air Show”.

Podejrzanym postawiono zarzuty w związku ze sprawą opisywaną w 2015 r. przez portal niezależna.pl. Portal podawał wtedy, że „impreza lotnicza +Air Show+ w Radomiu organizowana jest za publiczne pieniądze, (…) Zyski z organizacji imprezy czerpie niemal wyłącznie Wojskowe Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne +SWAT+”. Portal wskazywał też, że największe wątpliwości budził fakt, że stowarzyszenie „SWAT” zostało dołączone do grona organizatorów imprezy bez procedury przetargowej. (PAP)

REKLAMA