Zaskakujące wyniki eksperymentu. Objawy autyzmu u dzieci zredukowane nawet o 50 proc. Wystarczy… przeszczep kału

dziecko z autyzmem/obrazek ilustracyjny/Fot. Pixabay
dziecko z autyzmem/obrazek ilustracyjny/Fot. Pixabay

Naukowcy przebadali 18 dzieci z autyzmem, które przeszły przeszczep kału. Na początku 83 proc. z nich miało silne objawy autyzmu. Dwa lata później tylko 17 proc. cierpiało z powodu umiarkowanych do ciężkich objawów, a w 44 proc. przypadków zanotowano spadek objawów poniżej punktu granicznego dla łagodnego autyzmu.

Według najnowszych badań, przeszczepy kału znacząco zredukowały objawy autyzmu u dzieci.

O niemal połowę spadły u 18 dzieci poddanych leczeniu – w medycynie znanym jako terapia przeniesieniem mikrobioty.

Badania oparto na teorii, że stan neurologiczny może być zależny od stanu jelit, a nie mózgu. Dwa lata po przeszczepie dzieci miały o 45 proc. mniej problemów z językiem, interakcją społeczną oraz zachowaniem.

Znajdujemy bardzo silny związek między mikrobami, które żyją w naszych jelitach, a sygnałami, które przemieszczają się do mózgu – stwierdziła mikrobiolog z Arizona State University, dr Rosa Krajmalnik-Brown, która współprowadziła badania.

Po dwóch latach dzieci radzą sobie jeszcze lepiej, co jest niesamowite – dodała.

Na początku badania 83 proc. uczestników cierpiało na „ciężki” autyzm. Pod koniec odsetek ten spadł do 17 proc. – 39 proc. zakwalifikowano jako „łagodny do umiarkowanego”, a 44 proc. spadło poniżej wartości granicznej dla łagodnego autyzmu.

Jak sugerują najnowsze badania, bakterie jelitowe lub „mikrobiom” wpływają na komunikację między komórkami mózgu a ogólnym stanem neurologicznym.

Na całym świecie wzrasta zainteresowanie tezą, że za wywołanie różnych stanów mogą być odpowiedzialne różne bakterie.

Wiele dzieci z autyzmem ma problemy żołądkowo-jelitowe, a niektóre badania, w tym nasze, wykazały, że dzieci te mają także gorsze objawy związane z autyzmem – mówiła dr Krajmalnik-Brown.

W wielu przypadkach, gdy leczy się te problemy żołądkowo-jelitowe, ich zachowanie poprawia się — dodała.

W Wielkiej Brytanii na autyzm cierpi ponad 700 tys. osób, a więc około 2,8 mln osób ma krewnych z tym spektrum zaburzeń. W USA z kolei zdiagnozowano autyzm u około 1 na 59 dzieci – w 2000 roku był to 1 przypadek na 150.

Wyraźny wzrost przypadków autyzmu oraz brak leczenia zachęciły naukowców do zbadania tej choroby w innowacyjny sposób. Pod uwagę wzięto terapię behawioralną, terapię mowy i społeczną, leczenie psychiatryczne oraz kwestie żywieniowe.

Żadne leki do zwalczania podstawowych objawów, takich jak trudności w komunikacji społecznej i powtarzające się zachowania, nie zostały zatwierdzone. Jedną z obiecujących dróg jest gromadzenie drobnoustrojów, które żyją w naszych jelitach, pomagając w trawieniu pożywienia, przysposabiają nasz układ odpornościowy i zapobiegają przerostowi szkodliwych bakterii.

Jak wykazało badanie opublikowane w Scientific Reports, początkowa poprawa w pracy jelit w znacznym stopniu utrzymała się, a rodzice zgłaszali powolny spadek objawów autyzmu – zarówno w trakcie leczenia, jak i do dwóch lat po zakończeniu.

Do 50 proc. pacjentów z autyzmem ma przewlekłe problemy żołądkowo-jelitowe, głównie zaparcia i biegunkę, które mogą utrzymywać się przez wiele lat. Ten dyskomfort może powodować drażliwość, zmniejszoną uwagę i zdolność uczenia się oraz negatywnie wpływać na zachowanie.

W przypadku badań prowadzonych przy użyciu antybiotyku okazało się, że uzyskana poprawa zniknęła kilka tygodni po zaprzestaniu leczenia, pomimo przyjmowania probiotyków.

Dr Krajmalnik-Brown i współpracownicy wykazali, że dzięki przeszczepowi zdrowej mikrobioty, można poprawić stan zdrowia pacjentów.

Terapia obejmowała wstępne leczenie wankomycyną, oczyszczanie jelit, inhibitor kwasu żołądkowego i codzienne przeszczepy kału przez siedem do ośmiu tygodni.

Na początku stwierdzono, że dzieci mają mniejszą różnorodność mikroorganizmów jelitowych i zostały pozbawione pewnych szczepów pomocnych bakterii, takich jak Bifidobacteria i Prevotella.

Leczenie znacznie zwiększyło różnorodność drobnoustrojów i obecność pomocnych bakterii, w tym Bifidobacteria i Prevotella.

Po dwóch latach różnorodność była jeszcze większa, a obecność korzystnych drobnoustrojów pozostała.

Źródło: dailymail.co.uk

39 KOMENTARZE

  • Ciekawe. Skoro bakterie mają wpływ na autyzm, to może jednak antyszczepionkowcy nie są takimi oszołomami, jak koncerny farmacutyczne ich przedstawiają?

 1. Takie badanie przeprowadzono w latach 60-tych w USA na pederastach. okazało się, że uprawianie sodomii powoduje nieodwracalne, negatywne zmiany w mózgu. Jednak lobby wysoko postawionych pederastów zablokowało te informacje i oprowadziło nawet do usunięcia pederastii z listy schorzeń przez WHO. I teraz mamy zewsząd atak zboczeńców.

  • Im więcej gejów tym zdrowsze spoleczeństwo. W Rosji mężczyźni żyją krócej niż we Francji czy Szwecji.

   • Srala, daj więc im (gejom) twój odbyt, (wszystko jedno czy dolny czy górny) niech sobie poużywają, może ci mózg wyleczą. Oczywiście o ile mózgożer chociaż kawałek mózgu ci zostawił, w co szczerze wątpię.

 2. Jaśkowski od lat twierdzi że flora bakteryjna ma decydujący wpływ na nasze zdrowie, to się z niego śmieją.

  • No i mają rację bo masę ludzi którzy leczyli się bakteriami umarło dawno na raka itp. choroby.

   • A wiecie, co stałoby się, gdyby mózgożer zalęgł się w mózgu Srali Wołk? Zdechłby z głodu.

 3. Przeważnie lewactwo cierpi na różne formy autyzmu i urojeń psychicznych związanych z osobowością.

  • To raczej JKM popiera proaborcyjnego Putina z KGB a sam twierdzi że aborcja to zło.

   • Myślę, że Twoje wypowiedzi powinny zostać w sferze Twojego umysłu o ile go masz.

 4. Lewactwo? Nie drwilabym, każdego może to spotkać. Ja leczę dziecko podobnie z naciskiem na florę bakteryjna i nie mam wątpliwości że to co naturalne zostało zachwiane. Spodziewamy się zatem wysypow tego typu schorzeń.

  • Gdybyś żyła zgodnie z naturą to umarłabyś na gruźlicę jak miliony Polaków w XIX wieku.

 5. Jest to odwórcenie uwagi od faktycznego problemu czyli mózgu zajeb….any metalami poprzez szczepienie. Dowód znajdujemy we włosach dzieci z autyzmem , włos zajeb…ny metalami !!

 6. Rozumiem, że te dzieci nie były przez te dwa lata rehabilitowane, tylko czekano aż się kał przyjmie, żeby można stwierdzić poprawę. Wnioski są zdumiewające, oby to była prawda, a może odwrócenie uwagi od skutków ubocznych innych procedur medycznych.
  Spodziewam się wzrostu cen kału w aptekach ;)

 7. Przebadano 18 dzieci. Na początku 15 miało ostre objawy…, dwa lata później tylko 3 cierpiały…
  PO CO TE PROCENTY?

 8. To nie jest „przeszczep kalu”, ale przeszczep bakterii kalowych. Rowniez w Polsce dzilaja banki tych bakterii i kazdy chetny moze je sobie wszczepic (np. po dlugotrwalej kuracji antybiotykowej, biegunce, etc.) za kilkaset zlotych.

 9. Mam syna chorego na autyzm ciąża bez zarzutów wiek ojca 24 lata do półtora roku dziecko jak każde inne chodzi mówi jest wszystko cacy potem obrót o 360 stopni i nie ma już tego samego dziecka…. Wierzę naprawdę że szczepionkami niszczą nasze dzieci tyle rtęci metali ciężkich. Rada dla ludzi którzy antyszczepionkowcow szkalują macie chociaż podstawową wiedzę składu tego czym szczepicie? Co podają waszym pociecha?. Dla tych którzy zaraz będą mnie chejtowac mam 3 dzieci w tym jedno z autyzmem które już nie szczepie i nie zaszczepie BO boję się że wróci to co było ( przez wiele lat pracowaliśmy na to co jest teraz zaczyna mówic rozumiec komunikowac się z innymi dziećmi ma 6 lat) zrozumcie każdego każdy ma prawo do własnego zdania i dobra własnych dzieci. Podstawę szczepień moje młodsze dzieci mają już za sobą i na tym zakończę szczepienia. Dla mnie jest śmieszne bo już mnie to nie wkurza że tyle do powiedzenia na temat autyzmu i szczepien mają osoby które tak naprawdę nie mają styczności z autyzmem a co gdyby wam trafiło się dziecko dotknięte ta choroba?

  • Wytrwałości Pani Mamo.U nas bardzo podobna sytuacja,synek urodził się w 100 % zdrowy.Rozwijał się doskonale aż do momentu podania szczepionki chyba na pneumokoki :( Proszę nie słuchać tych fachowców od cudzych dzieci ! Koncerny zrobiły badania itp.,jakie koncerny te które do dziś nie potrafią podać faktycznych składów szczepionek i ich ewentualnych nopów ?!

   • Życzę Wam wszystkim wytrwałości i sukcesów aż do pełnego wyleczenia Waszych pociech. Walczcie mimo ze wszyscy są przeciwko Wam!

 10. @Matka U mnie podobnie 2x – dwójka chłopców z autyzmem, „posłusznie zaszczepionych przez wzorowych rodziców”… :-(

 11. Do OJCIEC
  Życzę dużo zdrówka i cierpliwosci, wiem jaki to wszystko wygląda i całusy dla chłopaków :* Pozdrowienia

 12. Dałaczam się. Dziecko do około pół roku rozwijało się normalnie szczepionka 6w1. Dziś 2 latek, brak mowy, brak komunikacji mimo tego bardzo inteligentne dziecko, chociaż może wydawać się inaczej. W badaniach USA liczne patogeny, niedobory, stan odżywienia organizmu ledwo dostateczny. Leczę jak większość rodziców zajęcia terapeutyczne i wspomaganie biomedyczne. Trzeba naprawić co inni zepsuli, ale należy pamiętać że „naprawione to nie to samo co nowe”.

  • Tak samo 6 w jednej :( Proszę pocxytać o terapiach odtruwających organizm dziecka .

 13. Redaktorkowi „MMC” najwidoczniej kał do głowy przeszczepili, a nie do jelit wybrane bakterie.
  A tak w ogóle, to skąd się wywodzi powiedzenie „s.r.a.n.i.e w b a n i e”, jak nie przez antycypacje u innych, zanim zrobiono to redaktorkowi?

 14. Panie Robercie, na tym właśnie się skupiamy. Dziękuję. Wszystkiego dobrego.

Comments are closed.