W Wielkiej Brytanii też krowy są przed ludźmi. Dostęp do 5G uzyskały trzy stada

Krowa/fot. ilustracyjne/fot. Pixabay
Krowa/fot. ilustracyjne/fot. Pixabay

Holsztyńsko-fryzyjskie stado z jednej z brytyjskich hodowli zyskało dostęp do sieci 5G wcześniej niż większość ludzi. Agencja Reutera informuje, że rogacizna testuje najnowszy standard przesyłu danych w inteligentnej dojarni.

Amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne Cisco Systems postanowiło poddać najnowszy standard 5G testom w trzech wiejskich placówkach. W finansowanej przez brytyjski rząd centrum Agricultural Engineering Precision Innovation (Agri-EPI) w miasteczku Shepton Mallet grupa ok. 50 krów została wyposażona w obroże z łącznością 5G oraz monitorujące stan zdrowia kolczyki.

Obroże łączą się z systemem kontrolującym wykorzystującą roboty inteligentną dojarnię. Gdy zwierzę chce być wydojone podchodzi do bramki, która automatycznie się otwiera, rozpoznając przy okazji, która konkretnie krowa podeszła do stanowiska. Następnie urządzenie w precyzyjny sposób podłącza dojarkę, a zwierzę dostaje nagrodę w postaci jedzenia.

Wśród innych innowacji Agri-EPI znalazła się szczotka czyszcząca, włączająca się po wykryciu obecności krowy; kurtyny z sensorami, które otwierają się lub zamykają w zależności od warunków pogodowych oraz inteligentny system karmienia, wykorzystujący podwieszane do sufitu taśmociągi.

Gadżety nie szkodzą krowom, a systemy monitoringu wykrywają sygnały niepokoju czy stresu zwierzęcia i zawiadamiają opiekuna. – Możemy „połączyć” w ten sposób wszystkie krowy, każde zwierzę w tej hodowli – zaznaczył przedstawiciel Cisco Nick Chrissos.

Testujemy możliwości szybkiej transmisji informacji z sensorów w standardzie 5G, by ominąć przesył danych przez komputer osobisty na farmie i często wolne połączenia sieciowe na terenach wiejskich – wskazał menadżer projektu Agri-EPI Duncan Forbes.

Zwolennicy 5G przekonują, że technologia ta zmieni wiele aspektów życia człowieka, umożliwiając wprowadzenie łączących się z siecią w pełni autonomicznych samochodów, okularów wykorzystujących rozszerzoną rzeczywistość czy po prostu pobranie na telefon filmu w najwyższej jakości w ciągu kilku sekund.

Obecnie technologia testowana jest w ograniczonym zakresie, w pilotażowych badaniach w pojedynczych miejscach na świecie. Analitycy cytowani przez agencję Reutera wskazali, że nie należy się spodziewać ogólnokrajowego zasięgu 5G w państwach takich jak USA, Japonia czy Chiny przed 2023 r.

Źródło: PAP

Comments are closed.