40-metrowa asteroida pędzi w kierunku Ziemi! Naukowcy z NASA podali dokładną datę uderzenia

Asteroida - obrazek ilustracyjny. / Źródło: pixabay
Asteroida - obrazek ilustracyjny. / Źródło: pixabay

Zdecydowanie to nie są żarty! Naukowcy z NASA ostrzegają, że w kierunku Ziemi z ogromną prędkością 44 000 km/h porusza się 40-metrowa asteroida 2006 QV89. Planetoida może spaść 9 września 2019 roku.

Teraz jest zbyt daleko. Dokładną trajektorię lotu poznamy dopiero w lipcu 2019 roku przy użyciu ośmiometrowego teleskopu. Wówczas ustalimy, czy istnieje realna groźba upadku – stwierdził John Rudiger, dyrektor Biura ds. Ochrony Planet Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Pytanie nie dotyczy tego, czy asteroida spadnie na Ziemię, tylko kiedy to nastąpi – dodał.

Nie ma pewności, w jakim stanie planetoida dotrze do naszej planety, jednak już teraz naukowcy określają ją, jako bardzo duże zagrożenie. Konsekwencje uderzenia mogą być porównywalne np. z upadkiem meteorytu w 1908 roku na Syberii. Siła jaka powstała po eksplozji powaliła 80 milionów drzew w promieniu 50 km.

Obecnie naukowcy prowadzą szczegółowe badania, które mają wskazać dokładną wielkość ciała niebieskiego lecącego w stronę ziemi. Informacje podawane przez agencje kosmiczną są bowiem bardzo ogólne i jedynie obrazują, jakie zagrożenie może ewentualnie grozić mieszkańcom naszej planety.

Źródło: Vaaju.com / NCzas.com