Co robi Łukaszenka po odnowieniu relacji z Zachodem? Usuwa krzyże z Kuropat i aresztuje modlących się ludzi. Tuż przed Wielkanocą

Aleksandr Łukaszenka. Foto: PAP/Adam Guz
Aleksandr Łukaszenka. Foto: PAP/Adam Guz

Ta sytuacja pokazuje, że do postsowieckich satrapów bez bata nie ma co podchodzić. Szantażując Zachód integracją z Rosją prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka wymusił „odwilż” w relacjach dyplomatycznych, w tym zniesienie sankcji na wyjazdy zagraniczne dla tych przedstawicieli jego administracji, których wcześniej Zachód oskarżał o łamanie praw człowieka. I znów poczuł się bezkarny.

W Mińsku zatrzymano w poniedziałek aktywistów, którzy chcieli wziąć udział w akcji w intencji ofiar Kuropat – miejsca masowych egzekucji pod Mińskiem, gdzie w grobach spoczywają ciała tysięcy ofiar komunistycznego terroru. Od kilku tygodni trwa tam akcja usuwania postawionych przez Białorusinów krzyży.

Zwierzchnik białoruskich katolików wiele razy apelował o nieusuwanie krzyży z Kuropat, miejsca kaźni tysięcy ludzi, w tym Polaków. Abp Kondrusiewicz zwrócił uwagę, że usuwanie krzyży ma miejsce przed Wielkanocą.

W poniedziałek wieczorem ok. 10 aktywistów zebrało się w centrum Mińska, by modlić się w intencji ofiar represji stalinowskich w Kuropatach. Co najmniej trzy osoby zatrzymano „prewencyjnie”, by nie mogły dotrzeć na miejsce spotkania.

Pozostałym udało się przeprowadzić akcję, która trwała ok. 40 minut. Zatrzymani aktywiści zostali wypuszczeni po spędzeniu ok. godziny w samochodzie milicyjnym.

Opozycja i środowiska niezależne sprzeciwiają się usuwaniu przez władze krzyży z miejsca kaźni ofiar represji politycznych w Kuropatach na obrzeżach Mińska. Władze twierdzą, że „porządkują” teren, a krzyże postawione tam przez obywateli to „nielegalne konstrukcje”.]

W poniedziałek sądy w Brześciu ukarały też karami grzywny (w wysokości równowartości ok. 1400 i 460 zł) dwóch tamtejszych aktywistów, którzy zostali zatrzymani w piątek i w niedzielę. Są to przeciwnicy budowy w Brześciem zakładów akumulatorowych. Protesty mieszkańców odbywają się w tym mieście regularnie w czasie weekendów.

(PAP)

20 KOMENTARZE

 1. Zachód też usuwa krzyże, kościoły i na ich miejsce buduje meczety. Łukaszenka i jego zacofany gospodarczo kraj pasują do UE jak ulał. Nie zdziwiłoby mnie to gdyby Białoruś była członkiem tego eurokołchozu.

 2. wychodzi z zalozenia, ze jesli lud jest glodny, to ,,zarcie,, wysle mu unia, ktora nienawidzi krzyze i chrzescijanstwo ,a nie katolicki kraj, ktory jest przez nia boksowany w narozniku i to od kilkunastu lat.

 3. 1) przed każdą ambasadą w chrześcijańskim kraju powinien powstać symboliczny skwer w postaci miniatury Kuropat z krzyżami i tabliczką dlaczego tu stoi.
  2) w każdej miejscowości, gdzie na Białorusi ludzie opłakują pomordowanych w okresie stalinowskim też powinien zostać ustawiony np. na lokalnym cmentarzu symboliczny skwer z krzyżami (jak góra krzyży na Litwie) a już pocztą pantoflową by się rozeszło czego jest symbolem.
  3) kościoły katolicki i prawosławny na Białorusi oraz opozycjoniści powinni zadeklarować, że po zmianie władzy (bez względu kiedy to nastąpi) w Kuropatach zostaną odbudowane krzyże nie tylko usunięte, ale i zostanie ich postawione więcej a także będą wyższe.

 4. Krzyż nie jest symbolem chrześcijaństwa. Wbrew Bogu jakiś człowiek kazał wam wziąć na ołtarze narzędzie zbrodni a wy robicie z niego symbol „świętości”. Dla dopełnienia obrazu dorzućcie jeszcze gwożdzie bo sam krzyż to trochę za mało.

  • Wolę w celtyckiej wersji, słońce i cztery strony świata :) Faktycznie był to symbol zbrodni, nikt nie chciałby tak umrzeć. Jeszcze jak ktoś tworzy z tego zabobony, że 2000 lat temu ktoś umarł za przyszłe grzechy, bo Bóg tak chciał, to nieszczęścia gotowe. Kościuszko na przykład był wielkim przeciwnikiem zabobonów i dogmatów.

   • Nie wiem czego to symbol, zapytaj tych, którzy go uzywają. Ja opieram swe teorie na prawie bożym i swą ludzką logiką mnie nie przekonasz. Bóg nakazał Pwt 5, 8-11 ” Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi. 9 Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył. Bo Ja jestem Pan, Bóg twój, Bóg zazdrosny, karzący nieprawość ojców na synach w trzecim i w czwartym pokoleniu – tych, którzy Mnie nienawidzą, 10 a który okazuje łaskę w tysiącznym pokoleniu tym, którzy Mnie miłują i strzegą moich przykazań. „

    • Nie chcę się wtrącać ale zauważyłem, że bardziej przeszkadzają Ci chrześcijanie gromadzący się wokół krzyża niż przeciwnicy wszelkich religii (w tym Twojej, dodam na wszelki wypadek).

     • Sama jestem przeciwnikiem wszelkich religii bo są one powodem podziałów, a co gorsza nawołują do wojen w ich obronie. Wiara jest darem i nie potrzebuje żadnej religii bo nie można jej przekazać nauką czy słowem ani wymusić mieczem.

     • Być może z Twojej strony nic innym ludziom nie grozi. Ale historia jest pełna przypadków osób i grup próbujących na własną rękę czytać Pismo. Choćby krwawa sekta katarów, przez fałszerzy przedstawiana jako biedne ofiary kościoła katolickiego. Może więc jednak lepiej wsłuchiwać się w głos kapłanów jeżeli tylko mają za sobą długą i w miarę chwalebną historię.

     • W historii świata najwięcej ludzi wymordowali zwolennicy sprawiedliwości społecznej (w Biblii nie ma nic o sprawiedliwości społecznej). Wszyscy którzy nie zgadzali się z jedyna słuszną prawdą katolickich inkwizytorów, narodowych socjalistów, czy komunistów w róznych krajach byli po prostu mordowani. Lewica katolicka obok lewicy tęczowej jest propagatorem idei sprawiedliwości społecznej. KrK należy zniszczyć, tej instytucji nie da się już zreformować. Jezuici wyprali Polakom mózgi i to jest kolejny powód dla którego trzeba zniszczyć tę komunistyczną instytucję jaką jest KrK – a razem z nią lewicę tęczową i unię.

     • Coś Ci się popitoliło. Kościół, owszem lansuje ideę sprawiedliwości społecznej (nad czym boleję) ale to marksiści i następcy zaprowadzali ją siłą, a tęczowcy wymuszają szantażem. Namawianie do dzielenia się bogactwem nie ma z tym nic wspólnego. A o inkwizycjach katolickich mógłbyś się trochę poduczyć, ja już nie mam siły zaprzeczać po raz setny „prawdom” jak z książek Grossa.

    • Powinnaś zostać też przeciwniczką wszelkich drużyn sportowych, bo podział na drużyny przyczynia się do wojen stadionowych między kibicami.

  • Tacy chrześcijanie a nie wiedzą, że ich symbolem jest … ryba. Nie wierzycie to sami sobie przeczytajcie Pismo Święte.

  • zamiast głupio mędrkować warto poświęcić 30 sekund w wpisać hasło w google: „Jeden z najstarszych symboli chrześcijaństwa. Symbol Ziemi Świętej. Symbolizuje 5 ran Jezusa. Istnieją także inne interpretacje, np. cztery strony świata (małe krzyże) odkupione przez śmierć krzyżową Chrystusa (duży krzyż).”
   Szkoda tak bezkrytycznie reklamować braki swojej wiedzy i braki myślenia.

   • @realista a może wystarczy znać 10 przykazań bożych (tylko nie tych z kk lecz z Biblii). Jak widać od google ani wiedzy ani rozumu ci nie przybyło.

 5. Nczas jak zwykle pomija rolę wujka Putina. Mińsk krzyże usuwa zaraz po tym jak go ruski niedźwiedź do serca przytulił i zapowiedział potrzebę połączenia. Mińsk się wzdragał, ale próżne płacze…W tym kontekście jest też ciekawa postawa Grzegorza Brauna który w propagandowym sputniku chwalił Białoruś…Po co – by wynik w wyborach nie był za wysoki?

Comments are closed.