Najnowsze informacje ws. pożaru katedry Notre Dame w Paryżu

Płonąca katedra Notre Dame w Paryżu. Foto: PAP/Panoramic
Płonąca katedra Notre Dame w Paryżu. Foto: PAP/Panoramic

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu gasi 400 strażaków – podały źródła we francuskim MSW. Zdaniem rzecznika strażaków po pięciu godzinach akcji wieże i całą strukturę katedry ocalono.

Szef paryskich strażaków Jean-Claude Gallet powiedział: „można uznać, że główna struktura została uratowana i zachowana”. Dodał, że wygląda na to, iż uratowano obie potężne wieże fasady.

Prezydent Francji Emmanuel Macron uważa, że „uniknięto najgorszego”, chociaż wydaje się, że „walka jeszcze nie została całkowicie wygrana”.

W pożarze najpierw runęła iglica na skrzyżowaniu naw kościoła, a wkrótce potem cały dach katedry i wydawało się, że nie uda się powstrzymać ognia, z którym strażacy walczyli na zewnątrz i w środku katedry.

W zeszłym tygodniu zabrano do oczyszczenia z dachu figury 12 apostołów i czterech Ewangelistów.

Według France 24 niemal wszystko, co było do uratowania, zostało wyniesione z płonącego kościoła.

Rektor katedry wymienił najsłynniejsze przechowywane w Notre Dame relikwie: Koronę Cierniową Chrystusa – jedną z najważniejszych relikwii całego chrześcijaństwa, odnalezioną według legendy przez matkę cesarza Konstantyna, św. Helenę, i w V wieku czczoną w Jerozolimie. Korona do Francji trafiła w XIII wieku. Uratowano też tunikę św. Ludwika.

Rzecznik katedry Andre Finot powiedział, że w ogniu stanęło całe drewniane wyposażenie i wnętrze katedry spłonie ze szczętem.

Francuska pisarka i historyk Camille Pascal uznała, że pożar spowodował „zniszczenie bezcennego dziedzictwa”, na widok czego „możemy być jedynie przerażeni”.

Prywatna Fundacja Dziedzictwa poinformowała, że we wtorek ogłosi narodową zbiórkę środków na rekonstrukcję katedry.(PAP)

4 KOMENTARZE

  1. Za jednym zamachem niech odbudują Bastylię i niech ożywią wymordowanych w czasie Wielkiej Francuskiej Rzezi.

  2. No i dobrze! Na pohybel wszystkim zawistnikom i prześmiewcom! Nie zostaną tylko zgliszcza ani żadne obce budowle od obcych plemion w tym miejscu! Na szczęście wiele uratowano. Resztę odbudują, tak jak i wiele innych dobrych rzeczy człowiek zbudował lub odbudował, choć szkoda, że to nie będzie to samo…

      • Owszem, ale miejmy nadzieje, ze ludzkosc przetrwa kolejnych 200 i wspolczesna inzynieria przyspieszy proces odbudowy.

Comments are closed.