Plaga ataków na kościoły we Francji. Codziennie dochodzi do profanacji trzech świątyń [VIDEO]

fot. Twitter

Nie wiadomo jeszcze co było przyczyną pożaru Katedry Notre Dame, ale we Francji coraz częściej dochodzi do ataków na kościoły. W ciągu pierwszych dwóch miesięcy tego roku ich liczba wzrosła o 25%.

Są to rozmyślne akty wandalizmu i podpalenia. Przewracane są krzyże, figury świętych. Mają miejsce włamania do tabernakulum, by sprofanować eucharystię.

Według raportu francuskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w 2018 roku dokonano 872 aktów profanacji kościołów. Rok wcześniej było ich 978.

Wiedeńskie Obserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji Chrześcijan w Europie podaje, że liczba ataków na kościoły we Francji wzrosła w ciągu pierwszych dwóch miesięcy tego roku o 25% w porównaniu z poprzednim.

W ubiegłym tygodniu także w Paryżu podpalono Kościół Saint-Sulpice. Ogień podłożono po niedzielnej mszy. Budowa kościoła trwała 140 lat i ukończono ją w 1732 roku. To po Katedrze Notre Dame druga największa świątynia chrześcijańska w stolicy Francji.

W marcu sprofanowano i zniszczono wnętrza Kościoła Świętego Mikołaja w Houilles. Obalono i rozbito figurę Matki Boskiej. Przewrócono też krzyż.

W lutym zaatakowano Katedrę Saint-Alain w Lavaur na południu Francji. Zniszczono krzyż i figury świętych. Spalono mszalne szaty. W Nimes nieopodal granicy z Hiszpanią zniszczono ołtarz w kościele Matki Boskiej od Dzieci. Ludzkimi odchodami sprofanowano krzyż.

Według obserwatorów z Wiednia sprawcami są najczęściej anarchiści, skrajni lewacy i feministki.

Comments are closed.