Polskie lotniska obsłużą w tym roku 50 mln pasażerów. Zdaniem ekspertów PwC budowa dużego hubu pod Warszawą jest uzasadniona

Samolot linii lotniczych PLL LOT, na pasie startowym lotniska Okęcie PAP/Leszek Szymański
Zdj. ilustr. Samolot linii lotniczych PLL LOT, na pasie startowym lotniska Okęcie PAP/Leszek Szymański
REKLAMA

Eksperci PwC szacują, że obecny rok będzie rekordowy pod względem ilości pasażerów jakie obsłużą polskie lotniska. Ich liczba ma przekroczyć 50 mln. Oceniają też, że budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego jest uzasadniona.

W opublikowanym przez PwC raporcie „Prognozy dla rynku lotniczego 2019” eksperci dokonali oceny polskiej branży lotniczej. Wynika z niej, że Polska należy do najbardziej perspektywicznych rynków w Europie.

REKLAMA

Autorzy raportu zwracają uwagę, że ruch na polskich lotniskach wzrasta zdecydowanie szybciej niż w innych częściach Europy. W poprzednim roku liczba pasażerów wzrosła o 15%. Duże przyrosty zanotowały zwłaszcza lotniska regionalne.

Największy wzrost odnotował port lotniczy Poznań-Ławica, w którym liczba pasażerów wzrosła o 34%. Warszawskie lotnisko Okęcie w minionym roku urosło o 13%, zbliżając się niemal do 18 mln obsłużonych pasażerów lotniczych.

Na ten rok planowana jest wprawdzie niższa dynamika bo „tylko” 10% ale jeżeli prognoza się sprawdzi, oznaczać to będzie, iż polskie lotniska obsłużą ponad 50 milionów pasażerów.

Eksperci PwC odnoszą się w raporcie do decyzji o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma powstać w gminie Baranów położonej między Łodzią, a Warszawą.

Zdaniem ekspertów PwC budowa dużego hubu pod Warszawą jest uzasadniona m.in. dynamiką wzrostu rynku oraz ograniczonymi możliwościami, jakimi obecnie dysponują lotniska na Okęciu i w Modlinie.

Na Centralny Port Komunikacyjny musimy patrzeć w znacznie szerszej perspektywie niż tylko ruch lotniczy, i w znacznie dłuższym horyzoncie czasowym. W tym momencie w tej części naszego regionu istnieje pewna nisza. Efektywny operacyjnie i konkurencyjny kosztowo CPK ma szansę uwolnić potencjał ruchu lotniczego, stając się jednym z istotnych międzynarodowych hubów komunikacyjnych. Dla sukcesu tego scenariusza niezwykle ważne będzie właściwe zaprojektowanie pozostałych komponentów, tj. transportu kolejowego i drogowego. – twierdzi Agnieszka Gajewska, partner w PwC, lider zespołu ds. finansowania projektów inwestycyjnych oraz sektora publicznego w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA