Pożar katedry Notre Dame ugaszony! Ołtarz ocalał, zniszczenia mniejsze niż przypuszczano. „To cud” [ZDJĘCIA]

fot. PAP

Francuskim strażakom udało się opanować pożar, który zniszczył katedrę Notre Dame. Prezydent Macron zapowiedział, że świątynia będzie odbudowana. Rusza międzynarodowa zbiórka pieniędzy na ten cel.

Pożar, który o godz. 18.50 w poniedziałek wybuchł w katedrze Notre Dame, został ugaszony we wtorek przed godzina 4 nad ranem – podał dziennik „Le Figaro” powołując się na źródła w straży pożarnej. Mimo że nie ma już śladu płomieni, strażacy są nadal w pogotowiu.

Wcześniej rzecznik straży pożarnej poinformował, że przed godz. 3 nad ranem we wtorek udało się powstrzymać rozprzestrzenianie ognia i „wziąć go pod kontrolę”.

Pożar w katedrze Notre Dame, która – jak podkreślił w swym wystąpieniu na dziedzińcu przed katedrą prezydent Francji Emmanuel Macron, który przybył na miejsce tragedii tuż przed północą – jest „epicentrum francuskiego życia” – zaczął się o 18.50 w poniedziałek. Krótko przed godz. 20 (o 19:50) zawaliła się iglica. Dwie charakterystyczne wieże katedry i fasadę czołową udało się uratować.

Z pożarem walczyło ponad 400 strażaków, którzy wykorzystywali 18 kilkudziesięciometrowych węży gaśniczych i podnośniki.

Na odbudowę tego arcydzieła architektury francuskiego gotyku potrzebne będą dziesięciolecia – ocenia Fondation de l’OEuvre Notre-Dame, organizacja działająca od 800 lat przy katedrze w Strasburgu, a obecnie dysponująca ekipą konserwatorską.

Zachodnia fasada paryskiej Notre Dame należy do najpiękniejszych wśród wczesnogotyckich katedr dzięki idealnym proporcjom. Budowę katedry, trwającej niemal 180 lat, ukończono w 1345 r.

Prezydent Emanuele Macron zapowiedział, że katedra Notre Dame zostanie odbudowana. Powiedział też, że zamierza ogłosić międzynarodową zbiórkę środków na odbudowę świątyni. François-Henri Pinault – najbogatszy człowiek we Francji, stojący na czele firmy Kering i grupy Artemis, ogłosił, że jego rodzina przeznacza 100 mln euro na odbudowę zniszczonej przez żywioł katedry.

Źródło: PAP

6 KOMENTARZE

 1. Zbiorka miedzynarodowa ?
  Chwila…
  BAGHHHAHHHAHHHAHHHAHHHHAHHHAHHHAHHHAHHHAHHA

 2. Każdy chrześcijanin złoży się na tą zbiórkę.

  • A po co zbierac sie na jakis kosciol, gdzie kazdy ksiadz to jezdzacy Mercedesem pedofil?

   Podpis

   Joanna Scheurig-Wielgus

 3. Oczuwiście dla nas chrześcijanin to ogromna tragedia ale!Ten pożar chyba bardzo przyda się Makronowi już jego doradcy to wykorzystają. Przyćmi protesty żółtych kamizelek.

 4. A moze ten pozar to jakis znak, ze Matka Boska opuszcza ten zsekularyzowany, antykatolicki, neopoganski kraj, ktory na prezydenta wybiera sobie blazna ozenionego z pedofilka?
  Po co kosciol tam, gdzie pomnik JP II nie moze stac w publicznym miejscu a nikomu nie przeszkadzaja polksiezycze straszace z minaretow?
  Co wlasciwie stoi na przeszkodzie aby Notre Dame wyburzyc do konca a na jej miejsce postawic meczet? Muzulmanie chetnie sie zloza.

 5. Byłem raz w życiu w tej katedrze. Wielką szkoda że to się nie powtórzy. Smutno mi. No i to jest najgorsze że płonie i już nic nie da się zrobić 😢 Imiganci nie raz już się odgrażali podpaleniem. Władze Francji jak zawsze lekceważyły te sygnały . Inaczej niż w przypadku meczetów i synagog. Zawsze pełna ochrona i byle incydent to wszystkie gazety grzmiały o ksenofobii i rasiźmie. Francja ma to co dzisiaj na wlasne życzenie. Oby u nas nigdy to nie nastąpiło co się tam dzieje. Za dużo imigrantów którzy wprowadzają swoje porządki.

Comments are closed.