Zaprószenie ognia w katedrze Notre Dame? Prokuratura wpadła na trop

Upadająca iglica katedry Notre Dame/fot. Twitter SJOERD
Upadająca iglica katedry Notre Dame/fot. Twitter SJOERD

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania pożaru Notre Dame w Paryżu. W nocy z poniedziałku na wtorek przesłuchani zostali robotnicy prowadzący prace remontowe na dachu katedry, gdzie najprawdopodobniej zaprószono ogień.

Jak podaje „Le Figaro”, w tej fazie dochodzenia prokuratura skupia się na prawdopodobnym zaprószeniu ognia podczas prac remontowych. Dziennik powołuje się na źródła w prokuraturze.

Prokuratura poinformowała w komunikacie, że robotnicy uczestniczący w pracach konserwacyjnych w katedrze Notre Dane zostali już przesłuchani. Jak zaznaczono, prawdopodobnie doszło do zaprószenia ognia na rusztowaniach na dachu świątyni. Ogień rozprzestrzenił się na stumetrową więźbę dachową oraz krokwie.

W paryskiej katedrze prowadzono renowację iglicy nad nawą główną. Prace konserwacyjne wymagały ustawienia ogromnego rusztowania, ponieważ drewniano-ołowiana wieżyczka wzniesiona w XIX w. przez Eugene’a Violette-le-Duca sięgała 93 metrów. Jej remont miał się zakończyć w 2022 roku. Jednak w wyniku pożaru iglica runęła. Wielu komentatorów uznało ten moment za najbardziej dramatyczną scenę z pożaru Notre Dame.

Źródło: radiozet.pl

32 KOMENTARZE

 1. Dziwne, że palą się tylko kościoły katolickie … meczety się nie palą, bo pewnie są ognioodporne.

 2. wyczuwam polski wątek, nalany sebix remontowiec wyrzucił peta na drewnianą konstrukcję dachu i sfajczył jeden z najcenniejszych zabytków w Europie, to nie muzułmanie są zagrożeniem, tylko głupie polaczki

   • E tam, zaraz zagrożeniem. Tacy budzą tylko współczucie. A jeżeli coś więcej to odruch wymiotny.

  • Szydło wlaśnie zapowiedziała, że odbuduje, co sebix zniszczył, więc już znaleźli winnego, i znów zapłacicie z własnych pieniędzy, hehe

  • Mądrusiu Svensonie! Spróbuj podpalić struganą belkę dębową 33×33 cm, nawet nie petem ale jakąś dużą zapalniczką. Życzę powodzenia! Daj znać ;-)

  • pewnie to dlatego że jesteś takim sebixem remontowcem… nawet gdybyś miał racje to źle to świadczy o francuskim brygadziście i kolejnych francuskich szczeblach zarządzania projektem.

 3. Kardynał Dziwisz oczywiście już ogłosił, że”to symbol płonącej Europy”. Broń Boże symbol średniowiecznego przepychu i buty KK, trwającego po dziś dzień.Broń Boże symbol totalnego upadku najbardziej zakłamanej instytucji w dziejach nowożytnego świata.

  • I bardzo dobrze, że masoni wymyślili katedry, bo nikt na świecie takich cudów architektonicznych nie powtórzył. Czep się Tadż Mahal, tam też jest przepych.
   Szkoda każdego takiego zabytku, a cieszą się z tego tylko islamiści.

   • Nie cieszę się !!!!!!!!!
    A że hierarchia kościelna nie przegapi żadnej okazji do dewaluowania wspólnoty Europejskiej i gruntowania swojego średniowiecza , cóż to ich odwieczna taktyka.
    Gdyby płonął PE mógłby sobie dywagować, że płonie Europa.
    Płonął jeden z najważniejszych i największych symboli Bizancjum „chrześcijaństwa”. Więc, jeżeli mówimy o symbolach i woli Bożej, co płonie panie Dziwisz ?
    Pan Kościół płonie …dosłownie .Może czas się obudzić ?

 4. @ Umberto: „średniowieczny przepych”, „buta KK”, „najbardziej zakłamanej instytucji w dziejach n.ś.”, „w dziejach nowożytnego świata”.

  W dwóch zdaniach umieściłeś 4 wyrażenia, których nie rozumiesz (bo gdybyś rozumiał to widziałbyś jak są absurdalne). Chyba nie jest źle jeśli strajkują nauczyciele produkujący takie umysły…

 5. Ostatnio Juncker chciał coś sfajczyc więc zacząłbym dochodzenie od niego.

 6. Jeśli nawet nie da się odbudować katedry, by była taka sama, to należy to zrobić z powodów oczywistych. To ponad 800 lat Chrześcijaństwa. Ale już są głosy znaczących polityków w anty chrześcijańskiej Francji, ale nie tylko, że katedrę należy owszem odbudować, ale jako…multi-kulturalne centrum, a nie jako kult Chrześcijaństwa. Dlatego niech premier Morawiecki się nie rozpędza z zapowiedziami pomocy w odbudowie, bowiem Polska nie powinna przykładać ręki do odbudowy tej budowli jako symboli zwalczania Chrześcijaństwa i ulegania lewackiej wizji postrzegania świata Z fragmentów wypowiedzi świadków wynika, że straż pożarna przez godzinę nie podjęła akcji…Z powodów być może obiektywnych…zapory z betonowych kloców mające zapobiec zamachom islamskich terrorystów uniemożliwiły rozpoczęcie akcji gaśniczej. Świat Islamu już otwarcie głosi zwycięstwo ich religii nad Chrześcijaństwem…W Polsce skrajna putinowska organizacja, dlaczego nie zdelegalizowana ? Krytyka Polityczna wyraziła satysfakcję, a poseł PO błazen Szczerba napisał, że może to symbol tego, by skończyć z Kościołem w Polsce, bo to pedofile…Może bym uwierzył w przypadek, gdyby nie fakt, że Notre Dame to jedenasty Kościół we Francji, który spłonął w ciągu ostatnich dwóch miesięcy i to, że jeszcze przed zakończeniem akcji gaśniczej już ogłoszono, że to nie podpalenie a przypadek.Tak samo jak po zamachu w Smoleńsku…jeszcze przed katastrofą już było wiadomo, że to piloci z pijanym generałem na czele spowodowali katastrofę…

 7. Francję zalewa fala antychrześcijańskiej przemocy. Jak poinformował francuski dziennik „Le Figaro” powołując się na dane służb kontrwywiadowczych, każdego dnia dochodzi nad Sekwaną do aktów agresji przeciwko kościołom, często nawet kilku dziennie. Tylko w 2018 roku kontrwywiad naliczył 1045 ataków na chrześcijańskie świątynie. 17 marca, wczesnym popołudniem w świątyni pw. świętego Sulpicjusza pojawił się ogień. Kościół zbudowany w stylu klasycystycznym znajduje się w VI dzielnicy miasta -Saint Germain des Pres, na lewym brzegu Sekwany. W środku znajdowały się cztery osoby. Nikt nie został ranny. Kościół Saint-Sulpice budowano 140 lat, ale do użytku został oddany w 1732 roku. Francja jest już stracona i muzułamanie zagospodarują ją po swojemu. Niech ten fircyk z babcią nie udaje, że nie wie o co chodzi, skoro podjął się zadania doprowadzenia Francji do upadku

 8. Ta tragedia to apogeum tego co toczy Francję od „wielkiej rewolucji” z XVIII w…we Francji kościoły płoną bardzo często, tylko „winnych” brak…oby udało się nam uratować Polskę przed takim upadkiem!

  • Niestety to nie tylko problem Francji. Co się dzieje w Polsce ? Pederaści zdobywają ulice i wyborców. Partie zmierzające do likwidacji religii i wiary dominują w sondażach i nie można wykluczyć, że wkrótce odzyskają władze. Żydokomuniści i sb-ecy ze swym miotem wsobnym plują antypolskim, antykatolickim jadem. Bolszewicka, szatańska sodoma i gomora.

 9. „autor: & (anonim) (2019-04-15 21:31)

  Nie dziwi nikogo, że równo miesiąc po tragedii w Nowej Zelandii i plany spalenia meczetu, które się nie powiodły i sam zamachowiec mówił o tym? ”

  tzn BIAŁY SUPREMATOR czyli żyd z israela, sprawca masakry w Nowej Zelandii

 10. Od palenia książek do palenia meczetów, katedr, synagog i w końcu ludzi jeden krok. Zrozumcie to wreszcie niewyuczalni fanatycy WSZYSTKICH religii.

 11. Nie wierzę,że to przypadek. Muzułmańscy imigranci celowo podłożyli ogień. Nie pierwsza profanacja w Paryżu.
  Skutki lekceważenia przez władze wcześniejszych sygnałów. Ciekawe ,że synagogi i meczety zawsze mają pełną ochronę. A jak się tylko coś stanie to tamtejsze media grzmią o ksenofobii.
  Tylko w przypadku świątyń KK cisza. No ale teraz po tym nieszczęściu chyba Francuzom wróci rozum. Oby.

Comments are closed.