Upadająca iglica katedry Notre Dame/fot. Twitter SJOERD
Upadająca iglica katedry Notre Dame/fot. Twitter SJOERD
REKLAMA

Odnaleziono relikwiarz z iglicy katedry Notre Dame. Wewnątrz spatynowanego repusowanego koguta z miedzi, który miał symbolizować zaparcie się św. Piotra, znajdują się relikwie św. Genowefy patronki Paryża, św. Dionizego – patrona Francji oraz fragment korony cierniowej.

Szczęśliwie kogut się odnalazł – poinformował Patrick Palem, były prezes i obecny doradca firmy Socra z Marsac-sur-l’Isle w departamencie Dordogne, której zlecono odnowienie 16 XIX-wiecznych figur z repusowanej miedzi. Posągi zabrano z katedry w ubiegły czwartek. Otaczały one iglicę postawioną przez architekta Eugene’a Viollet-le-Duca.

REKLAMA

Figury przekazane do renowacji przedstawiają czterech ewangelistów i dwunastu apostołów, wśród których Viollet-le-Duc miał uwiecznić swoje rysy – nadając je św. Tomaszowi. Ta postać patrzy, nie jak pozostali – na Paryż – ale w kierunku iglicy.

Kogut, w którym znajdują się relikwie, miał zostać zdjęty z iglicy dopiero w czerwcu i wówczas wysłany do odnowy i konserwacji dzieł sztuki i zabytków (Socra).

Wewnątrz figurki znajdują się m.in. relikwie św. Genowefy, przedstawianej często z dwoma kluczami Paryża przymocowanymi do pasa – opiekunki miasta i inicjatorki budowy słynnej bazyliki opactwa Saint-Denis, która zapoczątkowała gotyk we Francji. Kościół pw. Św. Dionizego, pełnił funkcję głównej nekropolii francuskich władców. Obok relikwii przechowywano tam insygnia koronacyjne i inne regalia.

W miedzianym kogucie przechowywane są także relikwie św. Dionizego – pierwszego biskupa Paryża i męczennika, a także fragment korony cierniowej.

Relikwiarz w kształcie koguta przetrwał zawalenie się w pożarze 93-metrowej iglicy oraz wysoką temperaturę. Jak podkreślał Palem, trzeba zbadać, czy zachował się w całości i zadecydować, czy na odrestaurowanej iglicy umieścić oryginał czy jego kopię.

Iglica Eugene’a Viollet-le-Duca pojawiła się w połowie XIX w., kiedy to architektowi powierzono restaurację Notre Dame po rewolucyjnych zniszczeniach. 30-latek postanowił przywrócić wieżę zlikwidowaną w XVIII w.

Źródło: onet.pl

REKLAMA