Z Notre Dame udało się uratować 90 procent dzieł sztuki! „Ludzki łańcuch zadziałał doskonale”

Spalona katedra Notre Dame w Paryżu. Foto: PAP/EPA
Spalona katedra Notre Dame w Paryżu. Foto: PAP/EPA

Z pożaru w paryskiej katedrze Notre Dame udało się ocalić około 90 procent znajdujących się tam bezcennych relikwii i dzieł sztuki.

Taką informację przekazał rzeczoznawca Michel Honore, który zajmuje się wycenianiem zniszczeń. Jego zdaniem plan ewakuacji zagrożonych zbiorów w czasie poniedziałkowego pożaru XIII-wiecznej katedry zadziałał doskonale.

W szybkim wyniesieniu bezcennych dzieł sztuki z pożaru pomógł „ludzki łańcuch”, którego członkowie przekazywali sobie przedmioty z rąk do rąk. „Jednymi z pierwszych rzeczy, które wyniesiono, były korona cierniowa i fragmenty krucyfiksu” – przekazał Honore. Ich ratunek był priorytetem.

„Są duże szanse, że główne organy w katedrze pozostały nienaruszone” – dodał ekspert. Nie wszystko jednak udało się uratować choć nie wiadomo jeszcze, ile dokładnie dzieł i relikwii uległo zniszczeniu.

Najcenniejsze odratowane przedmioty zostały przeniesione do paryskiego ratusza i najprawdopodobniej trafią do Luwru. Jak przekazuje Reuters, główni europejscy ubezpieczyciele oczekują, że większość kosztów odbudowy świątyni poniesie Paryż. Wynika to z faktu, że od prawnego rozdziału państwa i Kościoła we Francji w 1905 roku wszystkie starsze przedmioty są ubezpieczane przez państwo, a nie przez prywatne towarzystwa ubezpieczeniowe.

źródło: Reuters, tvn24.pl

Comments are closed.