Ambasador Mosbacher znów grozi palcem Polsce. Nie chce żeby Polacy kupili urządzenia z Chin

Ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher/fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher/fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher, ostrzega przed zakupem urządzeń technologii 5G od Chin. Sugeruje niedwuznacznie, że będzie to miało wpływ na amerykańską decyzję o budowie „Fortu Trump”.

Stany Zjednoczone muszą mieć pewność, że wszystkie operacje, które robimy z naszymi sojusznikami, nie są narażone na ryzyko przechwycenia – mówi w wywiadzie dla piątkowego magazynu „Polska” ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Mosbacher ocenia, że chińskie urządzenia umożliwiające wprowadzenie nowej technologii internetowej w naszym kraju nie dają takiej pewności.

Magazyn „Polska” zapytał ambasador USA, jaka byłaby reakcja Stanów Zjednoczonych, gdyby Polska wybrała chińskie urządzenia do budowy sieci internetowej nowej generacji 5G.

Mamy mnóstwo nie tylko wojskowych, ale i komunikacyjnych utrzymujących internet urządzeń. To niesie z sobą wiele reperkusji, ponieważ my musimy mieć pewność, że wszystkie operacje, które robimy z naszymi sojusznikami, nie są narażone na ryzyko przechwycenia. Gdyby nie były bezpieczne, to oczywiście miałoby to wpływ na nasze wspólne działania z sojusznikami. My z pewnością wówczas nie będziemy angażować się w żadne przedsięwzięcia, które mogłyby narazić nasze bezpieczeństwo militarne – odpowiedziała Mosbacher.

Dodała, że „nie jest tajemnicą, że Chiny żądają od swoich firm, by dzieliły się z rządem pozyskiwanymi danymi i informacjami. – Zatem tu są nasze obawy – wyjaśniła ambasador.

Mosbacher poinformowała ponadto, że obecnie prowadzone są negocjacje dotyczące zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Nie podała szczegółów. „Mogę powiedzieć, że będzie więcej (żołnierzy armii USA w Polsce – PAP)” – oznajmiła.

Mosbacher zapewniła, że „ruch bezwizowy (miedzy Stanami Zjednoczonymi a Polską – PAP) osiągniemy w 2020 roku.”

We wtorek polskie ministerstwo cyfryzacji, w odpowiedzi na pytanie możliwość wykluczenia Huawei z przetargów na budowę sieci 5G oświadczyło, że wykluczenie jakiegokolwiek dostawcy należy traktować jako ostateczność; decyzje nie zostały jeszcze podjęte.

Polska, podobnie jak inne kraje Unii Europejskiej, kieruje się zasadami wolnego rynku. Dlatego wykluczenie jakiegokolwiek dostawcy należy traktować jako ostateczność – powiedział PAP Karol Okoński.

Z perspektywy cyberbezpieczeństwa uważamy, że nasza infrastruktura teleinformatyczna nie może być uzależniona od jakiegokolwiek dostawcy, niezależnie od kraju, z którego on pochodzi. W takim kierunku zmierzają nasze analizy i rekomendacje działań. Ostateczne decyzje nie zostały jeszcze podjęte. Przy ich podejmowaniu będziemy uwzględniać opinie innych państw UE oraz naszych sojuszników z NATO – powiedział PAP pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa i wiceminister cyfryzacji Karol Okoński.

Komisja Europejska przedstawiła pod koniec marca zestaw rekomendacji ws. działań, jakie państwa unijne mogą podjąć, by zapewnić bezpieczeństwo cybernetyczne sieci 5G w UE.

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa od miesięcy naciska na sojuszników, by wykluczyli Huaweia z udziału w modernizacji sieci telekomunikacyjnych. Zdaniem Waszyngtonu sprzęt chińskiej produkcji może zostać wykorzystany przez Pekin do celów szpiegowskich. USA i Australia oficjalnie wykluczyły Huaweia z udziału we wdrażaniu technologii 5G na ich terytoriach. Zastrzeżenia co do bezpieczeństwa urządzeń koncernu zgłaszały również m.in. Nowa Zelandia, Wielka Brytania, Norwegia i Niemcy.

Prócz kwestii bezpieczeństwa w grę wchodzą ogromne pieniądze. Powstały zaledwie 30 lat temu w Chinach, Huawei Technologies Co., Ltd., jest od roku 2012 największym na świecie producentem urządzeń telekomunikacyjnych i drugim co do wielkości po Samsungu, a przed Apple, światowym producentem smartfonów.

O jego sukcesie zdecydowały bardzo dobra relacja ceny do jakości oferowanych rozwiązań. Teraz zajmuje się pioniersko budową sieci 5G, która ma zrewolucjonizować komunikację elektroniczną.

Wszystkie kraje, które zdecydują się na wykluczenie chińskiej firmy z możliwości udziału w przetargach na budowę sieci 5G, muszą się liczyć z koniecznością poniesienia zdecydowanie wyższych kosztów.

Źródło: PAP/nczas

39 KOMENTARZE

 1. jakimi kuźwa ich sojusznikami.
  usrael po 447 już nie są sojusznikami Polski.

   • ambasadorem us(r)a(ela) w POLSCE jest : ksenomorf
    co się wabi : georgette mosbacher
    ALBO jest to : freddy krueger
    robiący z POLSKI
    koszmar z ulicy wiązów !!!!!
    POWTARZAJCIE TO WSZYSTKIM i KAŻDEMU !!!!!
    OHYDNY JESZCZE ZA ŻYCIA GNIJĄCY parch (CO WIDAĆ NA KAŻDYM ZDJĘCIU tego czegoś) !!!!!
    ZNIEWAGA POPEŁNIONA WOBEC POLSKI PRZEZ TYCH parchów jankesów !!!!!
    POWTARZAJCIE TO WSZYSTKIM i KAŻDEMU i BEZ LITOŚCI DLA TEGO GNIJĄCEGO czegoś !!!!!
    DO PIEKŁA Z tym parchem ksenomorf’em georgette mosbacher czy freddy’m krueger’em robiącym nam koszmar z ulicy wiązów czy czymkolwiek to jest !!!!!
    !!!!! DO PIEKŁA Z tym parchem i INNYMI parchami i ich sługusami CZYLI kapo i NIECH TAM ZGNIJĄ, A NA SKU_WIONYM PIER_OLONYM SĄDZIE OSTATECZNYM NIECH ZGINĄ NA WIECZNOŚĆ !!!!!
    każdy kto trzyma z tym ksenomorf’em i się temu freddy’emu krueger’owi wysługuje TO ZDRAJCA i kapo i DO PIEKŁA Z nim !!!!!
    takie coś jest ambasadorem us(r)a(ela) w POLSCE…
    W MOJEJ i NASZEJ NAJJAŚNIEJSZEJ RZECZYPOSPOLITEJ…
    TO JEST ZNIEWAGA POPEŁNIONA WOBEC POLSKI PRZEZ TYCH parchów jankesów !!!!!
    DO PIEKŁA Z us(r)a(elem) i NIECH TAM ZGNIJE i ZGINIE !!!!!
    A M E N ! ! ! ! !

   • chcę być PENETROWANY analnie przez DWA PENISY jednocześnie !!!!!
    będę połykał WASZĄ SPERMĘ !!!!!
    A M E N ! ! ! ! !

    NIEdamy SIĘ “omamić-zaczarować-uśpić” i BĘDZIEMY WALCZYĆ :
    CONTRA MUNDUM – Pieśń Konfederatów Barskich
    youtube.com/watch?v=-0e3vOouvqs

  • Izrael na groźby uderzenia na Haifę przez Iran w przypadku zaatakowania Islamskiej Republiki przez Żydów zareagował w ten sposób,że udzielił zgody na chińskie inwestycje w porcie w tym mieście. Chińczycy są natomiast najważniejszym partnerem handlowym Iranu.Trump tylko poinformował Żydów,że to nieostrożne. Tak się prowadzi politykę.

  • Jak to dobrze że pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa i wiceminister cyfryzacji Karol Okoński się z Panem zgadza. I powiedział PAP-owi, cytuję: „– Z perspektywy cyberbezpieczeństwa uważamy, że nasza infrastruktura teleinformatyczna nie może być uzależniona od jakiegokolwiek dostawcy, niezależnie od kraju, z którego on pochodzi. W takim kierunku zmierzają nasze analizy i rekomendacje działań. Ostateczne decyzje nie zostały jeszcze podjęte. Przy ich podejmowaniu będziemy uwzględniać opinie innych państw UE oraz naszych sojuszników z NATO.”
   Hura, głosujmy zatem na tych twardzieli co to ambasador Mosbacher na pewno się nie ulękną, co wszak udowodnili nie tylko postępowaniem po uwagach różnych hiższego szczebla urzędników z Departamentu Stanu, ale nawet twardą postawą nie tak dawno w stosunku do Pompeo, Netanjahu i Katza.

 2. Pani Moshe Bacher proszę po prosto podać krótką listę koszernych firm, a my udamy że mamy wybór.

 3. Zydowka stara nie bedzie rzadzic Polska nich jedzie do Izraela lub US.
  Zydom wstep wzbroniony do Polsku!

  Rodacy GLOSUJMY na RUCH NARODOWY KONFEDERACJA!
  Wesolych Swiat WIELKANOCNYCH ALLELUJA!🇵🇱

 4. Czyli kupmy te 5G od Chin, a oni nie wybudują tej swojej bazy za którą i tam to my mamy płacić! No genialnie, 2 pieczenie na 1 ogniu!

 5. Oczywiście. Powinniśmy kupować tylko produkty apple, a najlepiej po zawyżonej cenie.

 6. USAńska Chazarka po trzech rozwodach o takim wyglądzie że może uwiedzie J. Kaczyńskiego który woli chłopaków
  pis znowu na kolanach :)

 7. Jak nisko upadliśmy że taka wypchana Barbie mówi co mamy robić, a mośki rządzące w lot spełniają jej nakazy.

 8. Widać, że w Polsce nie jest potrzebny: Sejm, Senat, Premier i Prezydent skoro rządzi nami Pani Ambasador USA Georgette Mosbacher!!! Można powiedzieć, że tego tytułu Polska wreszcie zaoszczędzi i nie trzeba będzie słuchać wiecznych kłótni polityków!!

 9. ..Kaczyński już dawno sprzedał suwerennośc za namiestnikostwo …,a to tylko przypomnienie…

 10. technologia 5G może zostać użyta przez Chiny do szpiegostwa i działań wywiadowczych, jednak ślepe oddanie w ochronne ramiona USA może Polskę wiele kosztować, bo na chwile obecną USA nie jest faworytem w tej walce z China o światową hegemonie, obecnie Chiny skutecznie wypchnęły wpływy USA z najważniejszych stref geopolitycznych i handlowych świata, Chiny mają gigantyczny potencjał jakiego żadne państwo świata na ten moment nie ma szans osiągnąć, a co najważniejsze nie dąży do konfliktu militarnego, które byłoby bardzo na rękę USA, które inaczej nie mają prawie żadnych szans na utrzymanie swojej hegemonii, dlatego USA tak mocno szuka sojuszników na świecie jak i w Europie mimo że najważniejsze kraje Unii są póki co przeciw USA, a Polska jest jedynym ważnym sojusznikiem USA w Europie w której kluczową rolę zaczynają odgrywać wpływy Chińskie, jednak ważne jest aby pamiętać że głównym celem USA jest pozyskanie Rosji do koalicji przeciw Chinom, bo jest to jedyne wyjście aby ten konflikt z Chinami wygrać, w Rosji interesie jest także aby Chiny zatrzymać, z prostego powodu Chiny to potęga z olbrzymim potencjałem ekonomicznym i prawie nieograniczonym potencjałem ludzkim, które jest ograniczone przez swoją wielkość, a zarazem jest bezpośrednim sąsiadem mało zamieszkałem lub prawie nie zamieszkałej Rosji (w rejonach granicznych) a Chiński smok może w przyszłości połknąć olbrzymie tereny Rosji, bo przecież wykup olbrzymich parceli ziemi w Rosji przez Chińskie firmy to nic nowego, Rosja o tym wie i się tego boi, więc logiczne będzie stanąć po stronie USA i jego sojuszników przeciw Chinom, a ceną za tą pomoc Rosji może być Europa wschodnia czyli Polska, a oddanie Polski, Rosji I Niemcom będzie dla USA akceptowalną ceną za pokonanie Chin i tak dojdzie do Yałty nr. 2 i to należy mieć w głowie myśląc o zamykaniu się na jednego sojusznika (USA) i tak jasno stawanie przeciw jego wrogom.

 11. Usuńmy wszystkie routery Cisco, bo każdy jest „certyfikowane” przez CIA.

 12. oczywiście, bierzemy 5G z USA pod jednym warunkiem, pełna licencja wraz z kodem oprogramowania, i produkcja w Polsce!
  jak sojusznicy, to sojusznicy!

  • „Ma baba racje” że nie patrzy w lustro. Gdybym ja tak wyglądała to bym sie wstydziła wyjść do ludzi. Powinna się pochlastać, najwyższy czas.

 13. Nie pokazujcie jej zdjęć!!! Błagam!!!Będę mieć przez Was nocne koszmary!!!

 14. Taaaa….. chcą nam wpierniczyć 5G i dlatego chcą, by Polacy zareagowali na słowa Ambasador i kupili 5G. Śmiertelnie grożną technologię.

 15. Wyruchajcie mnie wreszcie w ODBYT!!
  ! ! ! ! ! ŚWIĘTA PRAWDA ! ! ! ! !

  Chce lizać WIELKĄ PYTĘ!!

  Będę ŁYKAĆ SPERMĘ!!
  NIEdamy SIĘ “omamić-zaczarować-uśpić” i BĘDZIEMY WALCZYĆ :
  CONTRA MUNDUM – Pieśń Konfederatów Barskich
  youtube.com/watch?v=-0e3vOouvqs

 16. Jak jankesie szpiegują wszystkich co ujawnił Snowden i Assagne to jest ok. Jak szpiegują jankesi to afera,zamach na demokrację. Wsadzcie sobie te wizy w żyć

 17. To tak koszernie, wyssać z goji ostatnią kroplę krwi. Z sojusznika również. Żygać się chce.

  • SSIJ moją PYTĘ!!

   NIEdamy SIĘ “omamić-zaczarować-uśpić” i BĘDZIEMY WALCZYĆ :
   CONTRA MUNDUM – Pieśń Konfederatów Barskich
   youtube.com/watch?v=-0e3vOouvqs

 18. Akurat tu ma racje. 5G jest zabójcze dla ludzi. Ostrzegają lekarze i naukowcy. rząd polski został poinformowany o niebezpiecznych skutkach dla ludzi.

 19. ta prosta baba z anglosaskich dołów społecznych doszła do pieniędzy obciągając pałki swoim mężom (ilu ich było, trzech, czterech?) a potem się z nimi rozwodząc.

  Można powiedzieć, taka współczesna wersja american dream.

  Tej prostej babie pragę powiedzieć, że mój następny smartpone będzie z Huawei.

Comments are closed.