Jan Kobuszewski to ikona polskiego teatru i filmu. ZUS go „docenił” i dał emeryturę marną jak sama idea tej instytucji

Jan Kobuszewski/fot. TVP/PAP
Jan Kobuszewski/fot. TVP/PAP

Jana Kobuszewskiego znają wszyscy. Znany aktor dziś kończy 85 lat. Niestety, aktor nie ma powodu do śmiechu i odpoczynku na emeryturze. Wystarczy powiedzieć, że po 55 latach pracy na deskach teatru i filmu ZUS wyliczył mu emeryturę w wysokości… 1200 zł . Jak twierdzą jego znajomi, brakuje mu na leki.

Agnieszka Osiecka nazwała go „zmarnowanym Chaplinem polskiego kina”, inni określali go mianem „największego aktora komediowego w Polsce”. Majster z kabaretu „Dudek” i Pan Janek z Kabaretu Olgi Lipińskiej, aktor Jan Kobuszewski świętuje dziś 85 urodziny.

Największą popularność zdobył dzięki występom w kabarecie „Dudek” i Kabarecie Olgi Lipińskiej. Cytaty z wykonywanych przez niego piosenek i skeczy, jak np. „Ucz się, Jasiu”, „Ballada o Dzikim Zachodzie” czy „Książka życzeń i zażaleń” weszły do kanonu codziennych powiedzonek. Któż nie zna jego szyderczych tyrad majstra z kabaretu „Dudek”? kto nie pamięta notorycznie rozkojarzonego Pana Janka w cylindrze i niesfornym białym szalu z programów Olgi Lipińskiej?

Był jednym z najlepszych aktorów charakterystycznych w Polsce. Fenomenalnie wykorzystywał swoje warunki fizyczne.

Pisano o nim, że to postać „trochę z szalonej błazenady, trochę z absurdalnego świata Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego”. Sam zawsze podkreślał, że „poczucie humoru odziedziczył po ojcu”.

Cała Polska zapamiętała Kobuszewskiego z ról w popularnych serialach telewizyjnych, w których kreował m.in. szefa hydraulików w „Wojnie domowej (1966)”, kombinatora mieszkaniowego w „Alternatywy 4” (1983), złodzieja „Ksywy” w „Zmiennikach” (1986). Jego talent komiczny dostrzegł i wykorzystał Stanisław Bareja – poza wymienionymi wyżej „Zmiennikami” czy „Alternatywy 4”, obsadził go również w „Poszukiwany, poszukiwana” (1972), „Nie ma róży bez ognia” (1974) i „Brunecie wieczorową porą” (1976). Nie sposób pominąć roli Kobuszewskiego w „Hallo Szpicbródka” (1978) czy też wymownego epizodu w „Czterdziestolatku” (1974).

Oprócz tego wielokrotnie występował na deskach teatralnych. Ma za sobą kilkaset występów. Jednak ZUS potrafi sprowadzić na ziemię najwybitniejsze osoby. Instytucja wyceniła emeryturę aktora na 1200 zł miesięcznie.

Jankowi pomaga córka Maryna, ale sama ma dwoje dzieci – ujawnia z rozmowie z tygodnikiem „Rewia” znajomy aktora. – No i ten brak pieniędzy, a opieka, leki i rehabilitacja kosztują – dodaje.

Kobuszewski kilka lat temu dostał wyliczenie z ZUS-u, z którego wynika, że należy mu się 1200 zł emerytury. Aktor złożył wtedy wniosek o emeryturę specjalną, którą premier może przyznawać szczególnie zasłużonym Polakom. Dostaje ją między innymi Henryka Krzywonos.

Wniosek został odrzucony.

Źródło: PAP/Rewia

30 KOMENTARZE

 1. Za to emerytura w pełnej wysokości należy się dożywotnio posłom z bożej łaski już po jednej kadencji.

  • Senatorom.
   Taki towarzysz Jarosław też nigdy składek na ZUS nie płacił a ma emerytury ca 7000.
   ZUS to tylko jeden z mechanizmów jakim bandyci nazywani dla niepoznaki politykami i urzędnikami, rabują Polaków aby żyć wygodnie za nasze pieniądze.

 2. Trzeba było płacić składki,a nie bawić się i teraz płakać nad swym losem.Z całym szacunkiem dla
  Jego talentu chciał życie oszukać ,a wyszło tragicznie.

  • Stachu, a chociaż wiesz ile trzeba płacić w składkach żeby tego było potem w emeryturze np. 2 x tyle co te 1200 zł ?

  • Stach:
   100% racji!!!!!
   Wszyscy artyści (ale i „biznesmeni”, prywatna inicjatywa i inni kombinatorzy) narzekają na niskie emerytury, ale jak była kasa, to się szalało, oj szalało (ale składeczki to się płaciło najniższe z możliwych albo wcale) i nie jestem tu nagowyrazowy, znam takich w rodzinie, wiem co mówię.
   W myśl zasady (jak mawiała moja babcia):
   – jak jest, to hoja,
   a jak nie ma, to cierp du…o moja!!!

   Ja przez 45 lat pracowałem (fizycznie, później trochę jako niższy szczebel zarządzania) w przemyśle, zarabiałem przyzwoicie, składki płaciłem uczciwie od każdej zarobionej złotówki i teraz nie narzekam – moja emerytura jest 5 razy większa niż 1200 zł brutto!!!

   Wniosek?
   Jak się dba, tak się ma!!

 3. Zakład Utylizacji Starców, ta piramida finansowa to zbrodnia na narodzie polskim. ZUS do likwidacji i powszechne uwłaszczenie.

  • Ja na ZUS nie narzekam. Żadnej zbrodni ZUS na mnie nie popełnia. Płaciłem składki także pracując zagranicą, przez 35 lat. Mam sowitą jak na polskie warunki emeryturę czyli 6200 zł, żona dr mikrobiolog ma 2500 zł. Wiedzie nam się dobrze na emeryturze. Jeszcze potrafię ze 120 euro + wyżywienie+zwrot paliwa na dojazd, dziennie dorobić na czysto bo brak fachowców w mym zawodzie. A Kobuszewski ma tyle ile składek płacił. Poco ten artykuł? By litość nad nim wzbudzać? czy innych zapiewajłach celebrytach mających tyle samo cz mniej.

   • Nie płaciłeś żadnych składek. Płacił je twój pracodawca, jeśli był „prywaciarzem”. Składki ZUS płacą jedynie prywatni przedsiębiorcy NIKT INNY. Na tym polega ten bandycki mechanizm. Gdyby każdy musiał zapłacić haracz ze swojej własnej kieszeni, nikt by nie gadał takich głupot, jak ty.

  • Moja 92 letnia Mama ma 3200 zł(32 lata na emeryturze.) Pracowała 42 lata płacąc składki.

 4. Znów te same lewackie brednie. Jak g składek artyści odprowadzają to i g mają i to bolszewickie zdumienie o małym świadczeniu przy znikomym wsadzie własnym. Niczym się to nie różni od GW i TVN…komuna zdziwiona na skutki działania komuny.

 5. „ZUS z pewnością jest organizacją przestępczą, ale nie można jej nazwać zorganizowaną”, czy jakoś tak …

 6. Dziwi, zdumiewa, irytuje, tak o poglądach co niektórych „artystów ze spalonego teatru”, z całym szacunkiem dla pana Kobuszewskiego, mogę powiedzieć.
  Byli i są tacy co za jeden występ zgarniali i zgarniają więcej niż ja zarabiałem przez cały rok, pieniądze przeputali, koka, dziewczynki lub chłopczyki a na stare lata narzekają, że nie maja na lekarstwa.
  Tacy, którzy przez całe życie nie zdołali kupić mieszkania, a na stare lata żebrzą o pieniądze na jego wykup.

  • Z biografii Michalkiewicza:

   W roku 1987 Michalkiewicz, wraz z innymi sygnatariuszami (m.in. śp. Stefanem Kisielewskim), podpisuje akt założycielski partii politycznej Ruch Polityki Realnej, której prezesem zostaje Janusz Korwin-Mikke. Jest to pierwsza partia polityczna w życiu Stanisława Michalkiewicza. W maju 1988 roku zostaje aresztowany podczas transportu książek „Kursu” i we wrześniu skazany na konfiskatę mienia.

  • Mój dziadek został skazany na m.in konfiskatę całego majątku. Wyszedł z puszki w 1956 i nie miał nic, tylko to, co na grzbiecie, a miał ponad 42 lata. Różnie bywa, czasem masz mieszkanie i nagle je tracisz, bo państwo tak chce. Ja poszedłem w ślady dziadka – państwo 2 lata temu zabrało mi mieszkanie, a jestem od swojego dziadka starszy. I nie zamierzam nic kupować już.

  • Trudno możemy się lubić ale robotnik Polski uczciwie płacący podatki nie jest w stanie utrzymać wszystkich uprzywilejowanych cast. Przywileje to patologia i należy je zlikwidować

 7. Ruska propaganda ! Ile sobie uzbierał w składkach tyle dostaje. A tu zawsze ruska propaganda siania niepokoju.

 8. To niech się odwoła. Jasiu wężykiem, wężykiem …
  A tak na marginesie, ideę to ten portal ma dobrą, ale skąd wy bierzecie takich redaktorów? Pewnie po Wysokich Szkołach Gotowania na Gazie i Integracji Europejskiej, jak by to powiedział redaktor Michalkiewicz. Lud głupi wszystko kupi? I dlatego jest jak jest i będzie jak będzie. Heeej …

 9. ZUS to piramida finansowa!!!Pieniądze, które tam wpłacany rozpływają się może prokuratura wreszcie zajmie się tą mafijną instytucją???

 10. Przepraszam ale w sprawie aktualnych strajków nauczycieli – ile to godzin pan aktor przebywał na scenie. Nawet gdyby codziennie grał w teatrze jego wyjścia to max 1 godzina na przedstawienie. Nawet gdyby grał dwukrotnie to ile to przepracował? A film – nie żartujmy to kilka, kilkanaście minut – można sobie obejrzeć włączyć stoper i sprawdzić. W świetle tego nauczyciele z 18toma godzinami pensum to tytani pracy nieprawdaż?

  • O no jasne… Bo nauka tekstu, próby i duble w filmach to krasnoludki robią, tak? A aktor tylko idzie na scenę i już.

 11. Gdyby pan Kobuszewski miał dzieci wychowane na Dekalogu może by nie doświadczał takiego upokorzenia? Zaufał oszustom to ma efekty.

 12. Tramwajarka czym tak się zasłużyła, że rudy jej przyznał taką specjalną emeryturę? Może należy zweryfikować jej zasługi dla rudego.

 13. wszystko jasne mistrz ale.utracjusz przeszłości …..jak mieli kase króle życia a teraz lament !??? słabe … nie wiem czy mistrz wie że robicie z Niego dziada ???!

Comments are closed.