Pomoc polskiego podziemia dla powstańców w getcie

Żydzi w getcie warszawskim/fot. Wikimedia Commons
Żydzi w getcie warszawskim/fot. Wikimedia Commons

Polskie podziemie na miarę swoich skromnych możliwości w zakresie uzbrojenia i aktualnej sytuacji wojskowej i politycznej pomagało powstańcom w getcie.

Powstałe w getcie 2 organizacje wojskowe – lewicowa Żydowska Organizacja Bojowa i Żydowski Związek Wojskowy – od razu nawiązały kontakt w polskim podziemiem.

Delegat ŻOB Izrael Wilner „Arie” nawiązał kontakt z Henrykiem Wolińskim „Wacławem” z Referatu Spraw Żydowskich AK. ŻZW nawiązała kontakty z polskim podziemiem na szczeblu lokalnym.

Komendant Główny AK zaaprobował kontakty z ŻOB i w związku z tym udzielono żydowskim konspiratorom pierwszej pomocy. Na początek przekazano 10 pistoletów wraz z amunicją. Udzielono też pomocy logistycznej w postaci przekazania technologii wytwarzania broni i budowy schronów.

W styczniu 1943 r. udzielono już większej pomocy. AK przekazała 50 pistoletów, 50 granatów i 2 kg materiałów wybuchowych. Ponadto znowu udzielono pomocy logistycznej w postaci instrukcji dotyczące sabotażu, sporządzania butelek zapalających oraz konstrukcji bomb i granatów ręcznych z dostarczonych materiałów. Przekazano również wiedzę o sposobie budowy fortyfikacji.

Żydowskim organizacjom udzielano także pomocy w broni na zasadzie umożliwienia im nabywania oręża na czarnym rynku. Szczególnie aktywny był ŻZW, który licząc 250 bojowników, dość dobrze zaopatrzył się w broń. ŻZW miał kilka karabinów maszynowych, 20 pistoletów maszynowych, ponad 40 karabinów i 170 pistoletów, kilkaset oraz amunicję.

Zaopatrzenie się w taką ilość sprzętu było możliwe dzięki kontaktom i pośrednictwu Korpusu Bezpieczeństwa. Była to organizacja związana z AK.

Dobre wyposażenie ŻZW potwierdza historyk getta Emanuela Ringelbluma, który odwiedził ich kwaterę na placu Muranowskim i był pod dużym wrażeniem zgromadzonego przez nich arsenału.

ŻZW był o wiele lepiej uzbrojony niż licząca 600 członków ŻOB.

Polskie podziemie próbowało pomóc powstańcom getta od samego początku powstania. W sumie przeprowadzono kilkanaście akcji. Już pierwszego dnia 25-osobowy oddział AK próbował wysadzić mur getta od strony Bonifraterskiej. Jednocześnie Kedyw systematycznie ostrzeliwał posterunku niemieckie na granicy getta.

Źródło: PAP

14 KOMENTARZE

 1. Po tym co ostatnio się dzieje to trzeba było pomóc drugiej stronie

  • Nie. Wystarczyło nie pomagać w ogóle. Nauczka na przyszłość.

 2. Rozmaici szarlatani, szkalownicy, k#rwy i złodzieje i tak to zignorują… Niech się udławią tą kasą jeśli ją wymuszą!

 3. „Główna grupa Żydów, wymieszana z polskimi bandytami, wycofała się na tak zwany Plac Muranowski już w pierwszym lub drugim dniu walk. Tam zostali dozbrojeni przez znaczną grupę polskich bandytów. Grupa ta postanowiła się ufortyfikować w każdy możliwy sposób aby powstrzymać nas od dalszej penetracji terenu getta. Na dachu betonowego budynku wznieśli dwie flagi żydowską oraz polską jako sygnał do walki przeciw nam.”
  – raport Jürgena Stroopa

  Przy każdej okazji trzeba o tym przypominać żydowskim rewizjonistom historycznym, którzy teraz dopiero, gdy świadkowie powymierali, podnieśli łby i opowiadają cudeńka.

  • Powiedzmy sobie szczerze: pomoc polskiego podziemia dla walczącego Getta była niczym w porównaniu z okbrzymią pomocą jaką niosła amerykańska diaspora żydowska.
   Panowie amerykańscy żydzi, przestańcie milczeć, pochwalcie się. Które wasze banki kredytowały III Rzeszę? Ile zarobiły na tych kredytach? Opublikujcie listę.

 4. Ja bym chciał dowiedzieć się skąd wzięło się tylu żydów na terenach Polski po I wojnie światowej? Dlaczego nie chcieli uczyć się języka polskiego i czemu nie posyłali dzieci do polskich szkół jak dziś premier Polski swoich? Dlaczego był taki mały odsetek żydów w Polskim wojsku ? No i najważniejsze czy rząd Izraela zamierza oddać pożyczkę przedwojennych 300 tys złotych w złocie które pożyczył Zeev Żabotyński na powstanie Państwa żydowskiego w Palestynie ? Bo na razie to tylko się słyszy o oddawaniu dóbr żydowskich .

 5. W całej tej ruchawce zwanej szumnie „Powstaniem w getcie ” zabili raptem 16 Niemców i to pewnie przypadkowo. Tak na marginesie dodam tylko, że Niemcom nie udało się stworzyć polskiego legionu SS ale gdyby takie hasło rzuciliby żydom to waliłyby tłumy. Zastanawia mnie jeszcze jedno dlaczego tak mało się mówi o udziale żydów w eksterminacji swoich ziomków jako pomagierzy Niemców? Wydaje się, że Niemcy popełnili fatalny błąd likwidując żydów zamiast zaprząc ich do swej machiny zniszczenia jak sowieci u siebie. I całe szczęście dla nas bo gdyby to uczynili nie byłoby komu mówić po polsku. Niech nikt nie zarzuca mi przesady, wystarczy zwrócić uwagę na żydowską policję i jej rolę w ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej. NKWD, oraz „polskie” IW, GZI, WSW, WSI, UB, SB w każdym razie na żydach się nie zawiódł.

  • @anonim.
   tylko podczas odbicia Placu Muranowskiego zabitych zostało około 200 niemców.
   Nie troluj chłopcze, bo tracisz tylko autorytet i reputację. Reputacja 0 a odbudować ją trudno.
   Nie masz nawet odwagi się podipsać trolu-bohaterze!

   • Jesteś znawcą tematu to może napisz o pomocy amerykańskiej żydowskiej diaspory, i może znasz listę żydowskich banków które kredytowały Hitlera?
    To twój brat w wierze był architektem waszego holokaustu – niejaki Eichmann, czyż nie? A wybitny specjalista od bliźniąt pediatra Mengele? A policja żydowska w Gettcie? A Berman? Czyż to nie twoi bracia w wierze? A mordercy z Katynia?
    Komendanci obozów w Kozielsku, w Starobielsku i w Ostaszkowie:
    Raichman, Mierkułow, Urbanowicz.

    Masowym ludobójstwem Polaków kierowali:
    Lew Rybak, Chaim Finberg, Abraham Borisewicz

    Zabijali bezpośrenio:
    Zaharewicz, Kobulow, Begman, Elman, Estrin, Borysowicz, Krongauz, Raichman, Abakumow, Milstein, Sierow, Rybak, Finberg, Sorokin, Suslow, Tichonow,

    WSZYSCY ci mordercy to chazarscy bandyci Stalina, tak zwani żydzi.

 6. Nie możemy oddać żydom naszych ziem bo są nasze a oni poszli won jak się nie podoba u nas. Poliniarze nie będą na nas pluli i grabili. Major Hubal: Ja jestem władza! Sądzę cię w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, wyrok zatwierdzam! Każdego, kto pogwałci prawa tej ziemi, czeka ten sam los! I tak wkrótce będzie na ziemi Polaków! Żydzi oddajcie nam 17.6 bln dolarów długu kahalnego.

 7. artykuł napisany dosyć amatorsko, ale miło że się zauważa obecność KB, i ŻZW w większości związanego z Betarem. Dane są nie doszacowane, AK dostarczyło około dwóch tysięcy sztuk broni palnej ŻZW, z której część przekazał on ZOBowi.
  Oddziały polskie AL, GL, AK, PAL, pomagały powstańcom często na ile mogły.
  O związkach KB z ZOBem nic nie wiem.

  W ogóle powstanie zostało zdominowane przez ŻOB, a następnie przez Edelmana. Niektórzy nawet nazywają to dziwne milczenie o udziale ŻZW, KB, droru i Betaru, czyli prawicy w powstaniu Edelmanią lub Edelmanizmem. Ciekawostką jest udział w powstaniu grupy polskich i żydowskich anarchistów walczących pod własnym dzyldem.

Comments are closed.