Wszystkie polskie cmentarze wojenne z 1920 roku na Białorusi będą wyremontowane

Kościół w Usowie-Zadorożu. Fot: Bogdan Dobosz
Kościół w Usowie-Zadorożu. Fot: Bogdan Dobosz
REKLAMA

Delegacja Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych w dniach 15-17 kwietnia przebywała z roboczą wizytą na Białorusi celem zweryfikowania stanu technicznego polskich cmentarzy wojskowych z walk 1920 roku.

Dotychczasowa współpraca ze stroną białoruską pozwala na planowanie dalszych remontów na cmentarzach wojennych w kolejnych sześciu miejscowościach: Królewszczyzna, Krzywicze, Kurzeniec, Nowy Świerżeń, Użanka i Wołkołata, których oględzin właśnie dokonano.

REKLAMA

Delegacja zwiedziła także cmentarze w Dokszycach, Duniłowiczach, Głębokiem, Jaznie, Podświle i Zadorożu (Usowie) wyremontowane w latach 2017-2018 przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” z funduszy ministerstwa kultury poprzez program ministra „Miejsca pamięci narodowej za granicą”.

W odróżnieniu od Ukrainy stan tych cmentarzy nie jest zły, a wiele elementów związanych z polskością tych niszczy tylko upływający czas. Do 2021 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP zakłada wyremontowanie wszystkich polskich cmentarzy wojennych z walk 1920 roku na Białorusi.

Członkowie delegacji spotkali się także z ambasadorem RP na Białorusi Arturem Michalskim. Tematem rozmów były kwestie dotyczące opieki nad polskimi cmentarzami wojennymi, jak i miejscami polskiej pamięci narodowej na Białorusi.

Źródło: znadniemna.pl

REKLAMA