Poparcie Prezydenta spada na łeb, na szyję. Najniższe notowania Macrona od początku kadencji

Prezydent Francji Emmanuel Macron z żoną Brigitte przed Katedrą Notre Dame. Źródło: YT
Prezydent Francji Emmanuel Macron z żoną Brigitte przed Katedrą Notre Dame. Źródło: YT

Satysfakcja Francuzów z działań Emmanuela Macrona osiągnęła najniższy poziom od początku jego prezydentury. Tylko 27% wyraża zadowolenie z działań Prezydenta Republiki. Takie wyniki podaje najnowszy sondaż OpinonWay.

Oznacza to spadek satysfakcji o 5% w porównaniu z badaniami z marca i najsłabszy wynik od początku kadencji prezydenta. Opublikowany dzień wcześniej (19 kwietnia) sondaż BVA daje jednak prezydentowi wzrost notowań o 3%. Wg BVA ma 32% „pozytywnych opinii”. Obydwa sondaże były już przeprowadzone po pożarze Notre-Dame.

W ankiecie OpinonWay wysoki stopień zadowolenia z działań Macrona ujawnia tylko 5% respondentów. 22% jest ogólnie zadowolonych, 30% niezadowolonych, a 40% bardzo niezadowolonych.

Lepsze notowania ma premier Edouard Philippe, z którego jest zadowolonych 29% Francuzów, ale w jego przypadku oznacza to utratę 2% sympatii w porównaniu z marcem i także rekordowo niski wynik. Wśród jego ministrów, najwięcej na popularności stracił MSW Christophe Castaner (27% pozytywnych opinii i ubytek aż 5%.

Przybywa politykom centroprawicy – Valérie Pécresse (31%, +4), Jean-Christophe Lagarde (23%, +3), Laurent Wauquiez (21%, + 3).

Osobno zapytano o wsparcie Francuzów dla „żółtych kamizelek”. Wynik sympatii i antypatii okazuje się remisowy 48:48. 2% nie ma zdania.

Comments are closed.