Rosjanie umacniają się w Syrii. Przez pół wieku będą dzierżawili kluczowy port

Rosyjskie wojsko w Syrii. Źródło: YouTube
Rosyjskie wojsko w Syrii. Źródło: YouTube

W ciągu najbliższego tygodnia port morski Tartus w Syrii zostanie wydzierżawiony Rosji na 49 lat. Taką informację przekazał wicepremier Rosji Jurij Borysow po spotkaniu z prezydentem Syrii Basharem Assadem.

Tartus do drugi pod względem wielkości port w Syrii. Rosjanie tam są od 2017 r. Wtedy oba kraje podpisały porozumienie w sprawie rozmieszczenia stacji logistycznej rosyjskiej marynarki wojennej przez 49 lat. Teraz rozszerzyli umowę na port.

Jesteśmy bardzo zaawansowani w tej kwestii i mamy nadzieję, że w ciągu tygodnia umowa zostanie podpisana, a port Tartus rozpocznie działalność dla rosyjskiego biznesu – powiedział Borisow.

Według niego ten krok da poważną dynamikę wzajemnemu handlowi. – Mam nadzieję, że przyniesie to korzyści przede wszystkim syryjskiej gospodarce – podkreślił wicepremier.

Dla Rosji dzierżawa tego portu ma kluczowe znaczenie. Tam będzie mogła stacjonować rosyjska flota wojenna. Dzierżawa Tartusa umocni pozycje Rosji w Syrii i na Bliskim Wschodzie.

Źródło: Lenta.ru

6 KOMENTARZE

  1. Najwyższy czas żeby ktoś się Izraelowi do d..y dorwał. Siedli by sobie na tyłku i tak nie podskakiwali.

  2. I tak to Ruscy obchodzą Bosfor, tylko muszą tam wysłać silną flotę, żeby trzymać Turcje w szachu.
    Jeszcze tylko odbiorą swoją Odessę, a wtedy my wkroczymy do wojny o wolną Ukrainę. Tak jak sobie zażyczą Amerykanie sterowani przez dniepropietrowski kahał.

  3. Nie robią nic nowego,gdyż tylko splagiatowali ponad 120 letni pomysł hamerykanuf np z Guantanamo.
    To wam nie pasi?Dopiero będzie zonk,gdy Putin zrobi sobie bazę na Kubie,nie tylko w Wenezueli.I to na spółkę z Chinami.

Comments are closed.