HIT MIESIĄCA. Syrop śmierci powoduje raka! Jest w produktach z Biedronki i Lidla

Biedronka i Lidl. / fot. Wikimedia
Biedronka i Lidl. / fot. Wikimedia

Rakotwórcza substancja znajdzie się w niejednym produkcie sprzedawanym w Lidlu czy Biedronce. Agency for Research on Cancer (IARC) szacuje, że tylko w tym roku na raka umrze blisko 10 mln ludzi. Jak pokazują wyniki za rozwój niektórych nowotworów odpowiedzialna jest nieodpowiednia dieta. Żywność zawiera bowiem substancje rakotwórcze. Syrop glukozowo-fruktozowy, zwany inaczej syropem kukurydzianym jest śmiertelnym niebezpieczeństwem. 

Jak podaje focus.pl naukowcy alarmują, że w ostatnim czasie wzrosła liczba zachorowań na raka jelita grubego wśród młodych ludzi. Przyczyn tego zjawiska ma być znaczny wzrost konsumpcji napojów słodzonych cukrami.

Z tego powodu przeprowadzono badania, które miały na celu sprawdzić, czy istnieje bezpośredni związek między spożywaniem takich płynów, a ryzykiem nowotworu.

No niestety, okazało się, że spożywanie ok. 350 ml napojów słodzonych syropem glukozowo-fruktozowym dziennie przyczynia się do rozwoju raka jelita grubego. Picie tak słodzonego napoju wzmocniło u myszy rozrost guza nowotworowego, który prowadzi do raka jelit.

Sami naukowcy jednak przekonują, że cukier sam w sobie nie został określony jako przyczyna raka, bo dostały go także zwierzęta, które go nie dostawały.

Ale już te, które były karmione syropem glukozowo-fruktozowym, zachorowały na nowotwór. Guzy powiększały się zarówno od glukozy, jak i fruktozy.

Syrop glukozowo-fruktozowy zawierają – oprócz słodzonych w ten sposób napojów – także słodycze, niektóre rodzaje pieczywa, sałatki, konserwy i ciastka.

Naukowcy nie mogą w 100 % określić, że takie same wyniki badań pojawiłyby się gdyby przeprowadzono je na ludziach.

Twierdzą jednak wprost, że „chroniczne spożywanie słodzonych napojów może skrócić czas, jaki jest potrzebny do rozwoju rakowi jelita”.

Jak podaje focus.pl jest to wniosek doktor Jihye Yyn z Baylor College of Medicine.

Źródło: Focus.pl

11 KOMENTARZE

 1. komorki rakowe uwielbiaja ten rodzaj cukru, ktore dostaja bezposrednio, a to powoduje ich rozrost. Niestety tak madrzy onkolodzy, ktorzy wykapali by cie w chemii, nie pomysla o tym, by sie postawic i zmusic ministerstwo zywnosciowki do pewnych waznych zmian.

 2. W produktach z Lildla i Biedronki a w tych z Żabki, Twojego Marketu i ze sklepików osiedlowych już nie?

  • Popieram. Większość produktów zawiera ten syrop. Albo słodzik.
   A na marginesie to owoce nie zawierają fruktozy? Więc też są rakotwórcze? A glukoza nie jest zalecana dla cukrzyków?

   • Doucz się. W skrócie ci odpowiem: nie, owoce nie szkodzą i są zdrowe. Wysokoprzetworzone śmieci i owszem.

 3. Gnoje a nie naukowcy. Po co mówią o tym swinstwie zamiast zakazać używania w produktach spożywczych. Tak samo jak mówi się o koserwantach E.

  • Gnojem to ty jesteś i to mało inteligentnym. Od kiedy to naukowcy są od tego, żeby czegoś zakazywać? Czy ktoś ci każe pić słodzone gówno? Jesteś może zmuszany?

 4. Całe szczęście nie robię zakupów w Lidlu i biedronce…. Wybieram Tesco intermarsche i wszystkie podrzedne markeciki Dino, fresf, mila – tam na pewno nie ma raka. Za to w warzywach robale – samo białko… Aaaaaaah

  Ależ artykuł – ktoś wam płaci za dobijanie konkurencji w naglowkach?

 5. Produkty Lidla czy Biedronki? Spójrzcie na skład wielu syropów dla dzieci polecanych przez lekarzy i farmaceutów, gdzie często pierwszym składnikiem na liście jest syrop glukozowo fruktozowy.. To jest straszne..

Comments are closed.