M.J. Orłowski: Ukraińcy zagłosowali przeciwko Poroszence, nie za Zełeńskim

Władymyr Zełenski. Źródło: EPA/STEPAN FRANKO Dostawca: PAP/EPA.
Władymyr Zełenski. Źródło: EPA/STEPAN FRANKO Dostawca: PAP/EPA.

73,20% taki wynik według sondaży exit poll uzyskał Wołodymir Zełeński w wyborach prezydenckich na Ukrainie. Ogromna porażka Petra Poroszenki to jednak nie wynik zwycięstwa Zełeńskiego, a głosowania przeciwko obecnemu prezydentowi Ukrainy.

Nie ma wątpliwości, Ukraińcy poszli do urn, po to, aby zaprotestować przeciwko polityce Petra Poroszenki. Polityce, która skłóciła wszystkich sąsiadów oraz polityce, która doprowadziła do podziału społeczeństwa na „naszych i innych”.

Jeśli ktoś myśli, że w Polsce mamy podział społeczny, to nigdy nie był na Ukrainie. Nasi wschodni sąsiedzi są skrajnie podzieleni, nie tylko ze względów politycznych ale również kulturowych, językowych a nawet rodzinnych. Każdy aspekt życia może pokazać, że obywatel opowiada się po jednej bądź po drugiej stronie.

Wołodymir Zełeński to wybór niepewny, ale dający nadzieję na to, że Ukraina znów będzie jednością. Trochę sztuczną, ale jednością. Względną, ale jednością.

Podstawowe pytanie, co teraz będzie działo się u naszego wschodniego sąsiada? Chyba nie ma mądrego, aby odpowiedzieć na to pytanie. Pewnym jest, że nowy prezydent będzie osobą, która mocno poprawi PRowo wygląd Ukrainy. Zełeński bowiem to postać, która przede wszystkim „będzie wyglądać”, a jaką politykę będzie prowadził? Tego nie wiedza nawet najmądrzejsi politolodzy.

Marcin Jan Orłowski

10 KOMENTARZE

  1. Ukraina w Rankingu Wolności Gospodarczej zajmuje 147 miejsce, dlatego nie jestem zaskoczony emigracją Ukraińców z tego koszmaru i braku jakichkolwiek perspektyw.

  2. Ukraina to sztuczny twór gdzie pol banderowców chce do Polski a pol do Rosji

  3. Ciekawe czasy przed nami. Zelenski zapowiada czystki ale dla Poroszenki ma się znaleźć posada gdyby „lud” chciał

  4. To tak samo jak u nas. Zagłosowali przeciwko dobrej zmianie podczas wyborów samorządowych w miastach. Czemu ludzie w XXI wieku nie potrafią pomyśleć, Zastanowić się, naprawdę wziąć wszystkie za i przeciw i dopiero wtedy głosować? Nie słuchać stacji telewizyjnych nie słuchać portali nie czytać gazet tylko wybrać samemu. Własnym instynktem, doświadczeniem, wybraniem tego co jest najważniejsze dla nas, dla Polski! Tylko wybiera się tak kogo się nie lubi.

  5. Zwycięstwo Zeleńskiego oznacza tylko większą kontrolę ze strony Izraela nad Ukrainą.A to może być niebezpieczne dla samych Ukraińców jak i jej sąsiadów.Coraz dziwniejsza i bardziej podejrzana staje się rola Putina i jego otoczenia w tej geo-politycznej układance.

  6. Tyle lat od tego Majdanu i takie mieli kandydatury? Pajac przeciwko Poroszence? Żaden ruch pro ukraiński, tak na serio się nie urodził. Wszystko pod kontrolą niemieckich i amerykańskich służb.

Comments are closed.