Świat na krawędzi wojny. Rosyjski samolot szpiegowski ponownie nad USA. To już drugi taki lot w tym roku

Tu-214ON przeznaczony do wykonywania lotów w ramach Open Sky Treaty fot. Tupolew
Tu-214ON przeznaczony do wykonywania lotów w ramach Open Sky Treaty fot. Tupolew

Rosyjski samolot rozpoznawczy Tu-214ON wykona serię przelotów nad terytorium USA. Celem jest monitoring amerykańskich instalacji militarnych.

Loty rozpoczną się dziś, a zakończą się 27 kwietnia. Do ich celu wykorzystany zostanie samolot Tu-214ON, który dopiero niedawno uzyskał certyfikację do ich wykonywania.

Na pokładzie samolotu prócz rosyjskiej załogi znajdują się także specjaliści z USA, którzy kontrolują czy loty wykonywane są zgodnie z ustalonymi zasadami.

Loty odbywają się na mocy postanowień Traktatu o otwartych przestworzach (Treaty on Open Skies) z 1992 roku. Umożliwia on wykonywanie lotów obserwacyjnych po ustalonych każdorazowo między stronami trasach.

Wykorzystywane do niego są specjalnie certyfikowane przez strony samoloty oraz sprzęt, który mogą stanowić różnego rodzaju kamery, urządzenia do obserwacji w podczerwieni, a także radary z syntetyczną aperturą do obserwacji ziemi przeznaczone do obserwacji bocznej.

Jest to druga seria lotów Rosjan nad terytorium USA w tym roku. Poprzednia miała miejsce w marcu a Rosjanie latali między innymi w okolicach słynnej Strefy 51 czyli bazy Air Force Flight Test Center.

Amerykanie przeprowadzili podobne loty nad terytorium Rosji w lutym 2019 roku. W kwietniu podobny lot przeprowadzili Szwedzi.

Źródło: TASS

7 KOMENTARZE

  1. No i dlaczego droga redakcjo siejecie ferment i ogłaszanie że świat znów na krawędzi wojny?? Prz ciężko to planowany i uzgodniony lot więc w czym problem? Totalna bzdura…

  2. Wojna jest już nieopłacalna. Nie po to Niemcy budują fabryki Mercedesa żeby bawić się w jakieś idiotyczne wojenki. Teraz roczne socjalistyczne rozdawnictwo jest kosztowniejsze niż cała II Wojna Światowa.

    • Do wojny dojdzie dlatego, że dalszy wzrost gospodarczy nie jest już na większą skalę możliwy. Zaciąganie dalszych zobowiązań (długów) zaczyna przynosić już straty zamiast korzyści.
      Zaczyna nie wystarczać już miejsca dla nawet dla dużych graczy a wtedy…

  3. Wojna twa .Nie trzeba bąb rakiet .Wystarczy imigrantów wpuścić . A takie proste na statek i odwieś do kraju z kąd pochodzą .Może twarde tak powinno być.

Comments are closed.