„Terroryści mogą zaatakować z niewielkim albo bez żadnego ostrzeżenia” zapowiada amerykański Departament Stanu

fot. https://twitter.com/rameshlaus/
fot. https://twitter.com/rameshlaus/

Amerykański Departament Stanu ostrzegł przed możliwymi kolejnymi zamachami terrorystycznymi na Sri Lance. W Niedzielę Wielkanocną w serii ataków na kościoły oraz luksusowe hotele zginęło tam co najmniej 290 osób, a ok. 500 zostało rannych.

„Terroryści mogą zaatakować z niewielkim albo bez żadnego ostrzeżenia” – napisano w publikowanych przez Departament Stanu zaleceniach dla podróżnych. Jako potencjalne cele wymieniono ośrodki turystyczne, centra handlowe, hotele, obiekty religijne, lotniska i dworce oraz inne obszary publiczne.

W poniedziałek władze Sri Lanki poinformowały, że bilans ataków wzrósł do 290 zabitych i ok. 500 rannych, zastrzegając, że nie jest on ostateczny. W atakach zginęło prawdopodobnie co najmniej 37 cudzoziemców, ale tylko w jedenastu przypadkach udało się zidentyfikować ofiary, stąd zwłoka w ogłaszaniu informacji o ich narodowości.

W niedzielę amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo mówił jednak, że wśród ofiar jest kilku obywateli USA.

Do pierwszych sześciu eksplozji doszło w niedzielę rano w przeciągu 30 minut w trzech kościołach w Kolombo i dwóch innych miastach – Negombo i Batticaloa oraz w trzech luksusowych hotelach w Kolombo. Siódmy wybuch miał miejsce w niewielkim pensjonacie na przedmieściach Kolombo, a ósmy nastąpił w dzielnicy mieszkalnej Dematagoda, również na obrzeżach stolicy. Dziewiąty miał być przeprowadzony na lotnisku, ale nie powiódł.

Były to największe ataki w tym azjatyckim kraju od zakończenia wojny domowej w 2009 roku.

W związku z zamachami zatrzymano jak dotychczas 24 osoby. Żadna organizacja nie przyznała się do zamachów.

Według danych z 2012 roku ok. 70 proc. mieszkańców Sri Lanki to buddyści, 12,6 proc. hinduiści, 9,7 proc. – muzułmanie, a chrześcijanie – 7,6 proc. Wspólnota katolicka liczy 1,2 mln osób.

(PAP)

4 KOMENTARZE

  1. terrorysci z mosadu. W polin akatuja co chwila. Ciekawe kiedy okaze sie ze za atak na koscioly odpowiada Iran ;-)

  2. W tekście pt. „W rzezi chrześcijan zginęło 290 osób!” jest zdanie „Dziewiąty miał być przeprowadzony na lotnisku, ale nie powiódł” – tu też jest skopiowane to samo. Chyba powinno być: „się nie powiódł”? Rozumiem, że głowy rano w redakcji ciężkie po wczorajszym świętowaniu Zmartwychwstania, ale po mocnej, słodkiej herbacie na śniadanie plus setce wody ognistej można dojść do siebie i nie powtarzać leniwie tego samego błędu.

  3. jak to ludzie mówią w usa: my nie negocjujemy z terrorystami tylko ich finansujemy, szkolimy i uzbrajamy. po wysadzeniu wież światowego handlu, pompowaniu al-kaidy od lat 80 tych i hodowaniu przez lata isis, wszystko możliwe byle tylko bliżej do nowego porządku świata (new world order)

Comments are closed.