Absurd totalny! Organizacja pozarządowa walczy o prawa robotów

Już niedługo przysłowiowa panienka z okienka może wyglądać np. tak jak powyżej. Fot. youtube
Już niedługo przysłowiowa panienka z okienka może wyglądać np. tak jak powyżej. Fot. youtube

Amerykańskie Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy Wobec Robotów (ASPCR), które od 1999 roku prowadzi walkę z przemocą wobec robotów, ubiega się o nadanie im osobowości prawnej – donosi serwis The Next Web.

Zdaniem przedstawicieli tej organizacji, w przyszłości rola robotów w społeczeństwie ulegnie zmianie i najpewniej „będą one narażone na te same nadużycia, z którymi stykają się inne czujące istoty wchodzące w interakcje ze złożonym współczesnym społeczeństwem”.

W związku z tezami ASPCR The Next Web przywołuje opisywany w 2017 roku w Austrii przypadek robota erotycznego o imieniu Samantha, który był „wielokrotnie molestowany” i któremu połamano palce.

W opinii serwisu incydent ten potwierdził obawy przedstawicieli organizacji, iż „upowszechnienie się w pełni funkcjonalnych robotów erotycznych może przyczynić się nie tylko do zaspokojenia ludzkich pragnień i pożądań, ale i spowodować konieczność postawienia bardzo poważnych pytań z zakresu etyki”.

Serwis porównuje działalność ASPCR do tej, którą w ostatniej dekadzie XIX wieku prowadziło Amerykańskie Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy Wobec Zwierząt (ASPCA). Jak pisze The Next Web, starania aktywistów tej organizacji były wówczas bezlitośnie wyśmiewane przez opinię publiczną.

Tymczasem, jak argumentują członkowie stowarzyszenia walczącego o prawa robotów, pewnego dnia maszyny zyskają własną świadomość i zdadzą sobie sprawę, iż powinny podlegać takiej samej ochronie jak wszystkie inne istoty.

„Niezdolność do rozpoznania i przyznania praw sztucznej inteligencji okazać się podobna do niezdolności dawnych społeczeństw zachodnich do przyznania praw przedstawicielom kultur pozaeuropejskich” – oświadczyli aktywiści.

Źródło: PAP

7 KOMENTARZE

  1. Czy teraz rozumumiecie po co tym zj6bom potrzebne są „prawa człowieka” ?

  2. W sumie jest pewna analogia do praw zwierząt — jeśli takie roboty będą reagować na ból podobnie do ludzi i zwierząt, to „znęcanie się” nad nimi może powodować/ujawniać te same zmiany w zachowaniu agresora co znęcanie się nad żywymi istotami. Więc nawet jeśli sztuczna inteligencja nie osiągnie poziomu, na którym z robotem będzie się dało pogadać (a niektórzy już teraz dają się nabrać na automatyczną sekretarkę, czyli nie będzie to aż taki wysoki poziom), i tak dochodzi nowa pozycja przy wykrywaniu świrów: stosunek do robotów.
    Żyjemy w ciekawych czasach, nie ma co…

  3. Cholibka, teraz tablety pozwą dzieci, ze po nich rysują, a komputery z kalwiaturą wszystkich co im w klawiaturę klepią…to i mnie…. . Niedługo kąpieli zabronią bo to miliardy istnień spłukuje z ich środowiska w niebyt, a i nie wiadomo, czy defekować nadal będzie można… bo tu nawet kilkadziesiąt deko istnień wyrzucamy z naturalnego siedliska….. a to takie niepoprawne politycznie. Chyba przyszedł koniec na biała rasę…..

  4. Zdziecinniały lewacki świat różowych jednorożców obficie rzygających tęczą.

    „Lewicowość jest czymś w rodzaju fantazji masturbacyjnej, dla której świat faktów nie ma większego znaczenia.”
    – George Orwell

Comments are closed.