Cejrowski ostro w obronie wolności słowa! „Wolno propagować komunizm, faszyzm, wszystkie najgorsze idiotyzmy” [VIDEO]

Wojciech Cejrowski. / foto: PAP/Jan Bogacz
Wojciech Cejrowski. / foto: PAP/Jan Bogacz

Wojciech Cejrowski w najnowszym „Radiowym Przeglądzie Prasy”, w którym rozmawia z Andrzejem Rudnikiem, odniósł się do kwestii wolności słowa, temat której poruszył w kontekście niewpuszczenia prof. Legutki na jeden z amerykańskich uniwersytetów.

Przypomnijmy, że europoseł Ryszard Legutko (PiS) poinformował, że władze amerykańskiej uczelni Middlebury College zdecydowały o odwołaniu jego wykładu po protestach części studentów. Legutko jest w PE szefem frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Przed Świętami Wielkanocnymi Legutko miał wygłosić wykład na Middlebury College w stanie Vermont w związku z wydaniem w Stanach Zjednoczonych jego książki „The Demon in Democracy”. Mimo że przyleciał na spotkanie do Vermont, władze uniwersytetu podjęły decyzję o odwołaniu wykładu.

Andrzej Rudnik, który słynie z lewicowych poglądów, i zasadniczo nie zgadza się z Legutką, stwierdził tym razem, że taka cenzura w Stanach Zjednoczonych zaczyna przypominać to, co dzieje się w krajach komunistycznych.

Pojawiło się to do tego stopnia, że doszło do pobicia słynnego, które poruszyło Trumpa ze dwa miesiące temu, studenta który przy stoliku zachęcał innych studentów, by się zapisali do prawicowej organizacji (…) został pobity przez jakiegoś lewackiego studenta na oczach świadków, i nikt nic nie robił – zaczął Cejrowski.

Wolność słowa ma być szanowana, nie podobają Ci się jakieś treści? Albo na nie odpowiedz, albo zatkaj sobie uszy, odejdź w inne miejsce, ale nie wolno kneblować ust (…) Trump się wkurzył i podpisał dekret, zgodnie z którym będą odbierane pieniądze publiczne uczelniom, które nie respektują pierwszej poprawki – dodawał podróżnik.

Rudnik zapytał, co powiedziałby Cejrowski, na wystąpienie przykładowo komunisty, wszak w polskim prawie zabronione jest propagowanie totalitaryzmów. – Oni mają prawo mówić pochwałę Hitlera, że nie było Holocaustu, że nie było lądowania na Księżycu, a ziemia jest płaska. W Ameryce wszystko wolno – mówi Cejrowski.

Polska w innej sytuacji jest. Ameryka powstawała przeciwko władzy królewskiej, która kneblowała ludzi, był to Król Brytyjski, który nie lubił innych wyznań tylko Anglikańskie i na takiej bazie powstały Stany Zjednoczone. Polska powstała po latach komunizmu i ma swój początek trochę inny – kontynuował.

Ja bym zaproponował coś takiego jak pierwsza poprawka do polskiej konstytucji, czyli wolno propagować komunizm, faszyzm, wszystkie najgorsze idiotyzmy, dlatego że chce żeby była pełna wolność słowa. Jeżeli ja chcę propagować swoje poglądy, to muszę pozwolić innym na propagowanie ich i zobaczymy kto wygra – podsumował Cejrowski.

Comments are closed.