Haniebny proces na Białorusi. Szefowa Związku Polaków sądzona za zorganizowanie… tradycyjnego jarmarku [FOTO/VIDEO]

fot. Twitter

Rozprawa administracyjna w sprawie zorganizowania przez Andżelikę Borys „nielegalnej imprezy” trwa we wtorek przed sądem w Grodnie. Szefowa nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi jest sądzona za zorganizowanie w marcu jarmarku Kaziuki.

Jak poinformował na Facebooku działacz ZPB Andrzej Poczobut, Borys zeznając w sądzie miała powiedzieć: „To jest haniebny proces. To uderzenie w mniejszość polską. To jest proces nad naszą polską tradycją”.

Oprócz Borys i jej adwokata do sądu wpuszczono aktywistów ZPB, choć nie wszyscy zmieścili się w sali sądowej i część osób pozostała na korytarzu. Według działaczy tej organizacji zarzuty władz są absurdalne, a proces ma charakter polityczny.

Borys nie przyznaje się do winy. Ze wskazanego artykułu grozi jej kara grzywny lub areszt do 15 dni.

W charakterze świadków przesłuchiwano m.in. milicjantów, którzy ochraniają teren konsulatu. Jarmark Kaziuki odbywał się właśnie na dziedzińcu wewnętrznym Konsulatu RP. W budynku obok biuro wynajmuje ZPB.

Jarmark rękodzieła Kaziuki to doroczna impreza organizowana w Grodnie, upamiętniająca św. Kazimierza, syna króla Kazimierza Jagiellończyka i patrona Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Zmarł on 4 marca 1484 roku właśnie w Grodnie, a został pochowany w Wilnie. Oficjalnie Kaziuki organizują władze miasta, a ZPB ma swoją imprezę.

Kierowany przez Borys ZPB – uznawana przez Warszawę organizacja polska – został zdelegalizowany przez Mińsk w 2005 roku i od tamtej pory bezskutecznie zabiega o legalizację i zwrot majątku przejętego przez propaństwowy ZPB, obecnie kierowany przez Mieczysława Łysego. W 2008 roku ZPB musiał zapłacić karę grzywny za „organizację nielegalnej imprezy masowej” – koncertu zespołu Lombard z okazji Dnia Polonii i Polaków.

(PAP)

5 KOMENTARZE

 1. Mam mieszane uczucia. |Nie wiem co o tym sadzić. Jak ufać komuś kto współpracuje z warszawskim rządem żydowskich pachołków?

 2. Narazie to żydy kwiczą .Zaufać ukraińcom białorusinom czy litwinom to tak jak żydom.

 3. Porzuceni przez Polskę, szargani przez wroga, szmaceni przez szabesgojów, to los Polaka ze wschodu!
  A to oni najwięcej krwi oddali dla Polski!
  Wierni Polsce, aż do bólu!
  A ladacznica Polska odwróciła się do nich plecami.
  Hańba!

 4. Haniebne to jest w Polsce trzymanie Mateusza Piskorskiego w więzieniu za przestępstwo, którego… nie ma i MSW domaga się „zmiany definicji szpiegostwa” by obejmowało… „wpływanie na opinię innych osób”! Tak więc dzięki Polin i Syjon w przyszłości wszyscy możemy być szpiegami i za to beknąć w tym kraju! :-))))))))))))))))))))))))

Comments are closed.