Morawiecki oszalał! Rząd PiS szykuje skok na Twoją kasę. Możesz stracić jedną miesięczną pensję

Mateusz Morawiecki oraz pieniądze. / fot. Wikipedia/pixabay.com
Mateusz Morawiecki oraz pieniądze. / fot. Wikipedia/pixabay.com

Ministerstwo Finansów w Aktualizacji Programu Konwergencji uwzględniło tzw. test przedsiębiorcy. Resort twierdzi, że takie działanie ma zapewnić respektowanie stabilizującej reguły wydatkowej. Tymczasem dla przedsiębiorców oznacza to spore straty wysokości nawet jednej pensji rocznie.

Według resortu finansów tzw. test przedsiębiorcy pozwoliłby określić, kto rzeczywiście nim jest, a kto tylko korzysta z preferencyjnego opodatkowania.

Z wyliczeń portalu money.pl wynika, że w przypadku jeśli zarabiasz 10 tys. zł brutto na samozatrudnieniu i oblejesz test przedsiębiorcy, możesz stracić nawet 1,5 tys. zł w ciągu roku. Przy zarobkach rzędu 20 tys. jest to już strata 17 tys. zł. Wszystko za sprawą podatku dochodowego.

Menadżerowie i specjaliści, którzy zarabiają 30 tys. zł miesięcznie będą musieli pożegnać się z 32 tys. zł rocznie – czyli z więcej niż jedną pensją.

Jak zaznaczyło w czwartek biuro prasowe resortu finansów, „w projekcie Aktualizacji Programu Konwergencji(APK) zostały uwzględnione planowane przez rząd istotne działania w obszarze polityki społeczno-gospodarczej, obejmujące w szczególności rozszerzenie programu 500+, jednorazowe świadczenie dla emerytów i rencistów oraz obniżanie klina podatkowego”.

Dodano, że „równocześnie zostały zaprezentowane działania zapewniające respektowanie stabilizującej reguły wydatkowej, zarówno po stronie dochodowej, jak i wydatkowej. W tym m.in. uwzględniono tzw. test przedsiębiorcy”.

Ministerstwo przypomina, że APK jest dokumentem rządowym, składającym się z propozycji poszczególnych resortów. Zanim dokument zostanie przekazany do Komisji Europejskiej (do 30 kwietnia) musi być rozpatrzony przez Radę Ministrów.

W środę minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz mówiła w TOK FM, że partia Porozumienie jest sceptyczna w kwestii pomysłu Ministerstwa Finansów w sprawie testu przedsiębiorcy. – To nie jest nasz pomysł, ale od aktualnego planu konwergencji do ustawy budżetowej jest jeszcze co najmniej kilka miesięcy i my będziemy o tym z panią minister Czerwińską (minister finansów Teresą Czerwińską – PAP) rozmawiać – powiedziała.

Już pod koniec marca szefowa MPiT oceniała, że test przedsiębiorcy to ryzykowne rozwiązanie. – Podatek liniowy jest jednym z tych, który polscy średni i mali przedsiębiorcy bardzo sobie cenią. To ważny bodziec rozwojowy – mówiła.

W opublikowanym w poniedziałek Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2019 – 2022, obejmującym APK, napisano, że celem „testu przedsiębiorcy” jest „ograniczenie skali zjawiska nieuprawnionego kwalifikowania przychodów otrzymywanych przez osoby fizyczne do źródła «pozarolnicza działalność gospodarcza» i w efekcie ograniczenie arbitrażu podatkowego i dualizmu rynku pracy”.

Zgodnie z planami MF nowe przepisy miałyby wejść w życie 1 stycznia 2020 r. Ministerstwo obliczyło, że zmiana przesłanek do kwalifikowania przychodów do źródła „pozarolnicza działalność gospodarcza” mogłaby dać budżetowi dodatkowe dochody z tytułu opodatkowania dochodów osób fizycznych według skali podatkowej w wysokości ok. 1 mld 247,4 mln zł.

Poinformowano, że z danych GUS wynika, iż w II kw. 2017 r. na własny rachunek pracowało 2 mln 882 tys. osób (17,5 proc. osób pracujących w Polsce). Podkreślono, że w tej grupie „zaledwie 78 tys. (2,7 proc. ogółu tej kategorii) spełniało jednocześnie kryteria zależności ekonomicznej i organizacyjnej od klienta”.

Źródła: PAP/money.pl

24 KOMENTARZE

 1. ! ! ! ! ! ku_wy i złodzieje ! ! ! ! !
  pis = partia interesów syjonistycznych
  po = partia odniemiecka
  frühling (z germański’ego=niemieckiego) = wiosna
  jest jeszcze więcej jakichś parchówlewusów „nowoczesne czy jakieś inne”
  pis + po + frühling + parchylewusyWSZYSTKIEinne = JEDNO ZŁO !!!!!
  parchate i sku_wiałe kapo nad POLAKAMI ! ! ! ! !
  KTO CHCE ZOBACZYĆ JAK ORZEŁ DOPADŁ węża NIECH OTWORZY SOBIE LINK PONIŻEJ ! ! ! ! !
  lh4.googleusercontent.com/-GiVWOW1uJ5s/U2nvNTVJefI/AAAAAAAACTU/311762wNgFo/w800-h800/taken-in-right-moment-eagle-catches-snake.jpg
  O TYM CO TRZEBA ZROBIĆ Z “lewusami” WSZELKIEJ “maści i nazwy” NAWET “euro(pseudo)prawicowej” :
  START UP THE ROTORS
  youtube.com/watch?v=4KOddPQc7hk&t=11s
  KTOŚ JUŻ KIEDYŚ WALCZYŁ PRZECIWKO “lewusom” W OBRONIE SWOJEGO NARODU DAJĄC NAM PRZYKŁAD, ŻE MOŻNA ZWYCIĘŻYĆ :
  Hammer of the Right – NAPISY PL
  youtube.com/watch?v=SISWg0tPzLo
  NIEdamy SIĘ “omamić-zaczarować-uśpić” i BĘDZIEMY WALCZYĆ :
  CONTRA MUNDUM – Pieśń Konfederatów Barskich
  youtube.com/watch?v=-0e3vOouvqs

   • Co te jelopy chca osiągnąć? Czyżby kariera morawieckiego była ku końcowi i chęć większej kasy nie ułatwia mu snu?

 2. im chodzi o zmiane art. 5b ustawy o PIT. bo to jest obecny test przedsiebiorcy. Oni chca go zmienic zeby wiecej przedsiebiorcow go nie zdało.

 3. Magdalenkowa PiSokomuna ewidentnie kopiuje socjalistyczny system gospodarczy z III Rzeszy.

  Cytat z książki „Ludzkie Działanie” Ludwig von Mises
  „Niemiecki wzorzec socjalizmu (zwany też wzorcem Hinderburga) nominalnie lub pozornie zachowuje prywatną własność środków produkcji i stwarza wrażenie, że rynki, ceny, płace oraz stopy procentowe pełnią swoją zwykłą funkcję. W systemie takim nie ma jednak przedsiębiorców, lecz jedynie menadżerowie (w nazistowskim języku prawniczym nazywani Betriebsfuhrer – „wódz produkcji”). Owi szefowie zakładów z pozoru odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu „przedsiębiorstw”, które im powierzono. Decydują o zakupach i sprzedaży, zatrudniają pracowników i zwalniają ich, wypłacają wynagrodzenia, zaciągają kredyty, spłacają odsetki i raty kapitałowe. Jednak we wszystkich swoich działaniach muszą bezwarunkowo podporządkować się poleceniom wydawanym przez naczelny urząd do spraw kierowania produkcją. Taki urząd (w nazistowskich Niemczech było to Reichwirtschaftsministerium) mówi menadżerom, co i jak mają produkować, po jakich cenach i od kogo kupować, po jakich cenach i komu sprzedawać. Każdemu robotnikowi wskazuje miejsce pracy i ustala jego płacę. Decyduje o tym, komu i na jakich warunkach kapitaliści mają powierzać swoje fundusze. Wymiana rynkowa jest zwykłą fikcją. Wszystkie płace, ceny i stopy procentowe ustala rząd. Są to płace, ceny i stopy procentowe jedynie z nazwy, w rzeczywistości zaś służą jako ilościowe określenia, którymi posługuje się rząd, wydając polecenia dotyczące zawodu, dochodów, konsumpcji i poziomu życia każdego obywatela. Rząd kieruje wszystkimi działaniami produkcyjnymi. Menedżerowie zakładów produkcyjnych kierują się poleceniami rządu, a nie potrzebami konsumentów i strukturą cen rynkowych. Jest to socjalizm z fasadą kapitalistycznej frazeologii. Zachowane są niektóre terminy zaczerpnięte z opisu gospodarki wolnorynkowej, ale oznaczają one zupełnie co innego niż w gospodarce rynkowej.”

  • Te działania o których piszesz szczególnie widać w Lidlu , twoim zdaniem tam też macza ręce rząd ? Czy to nie czasem wasze środowisko promuje wolnoamerykankę oderwaną od rzeczywistości panującej we wszystkich krajach UE i nie tylko !!! Niestety tak wygląda obecny świat ,nawet w Niemczech bez regulacji małe sklepy ,firmy zostały by stłamszone przez gigantów . Inna rzecz że PiS swoimi decyzjami nie wpływa na polepszenie sytuacji polskich małych i średnich firm a wręcz przeciwnie . Skupione wokół tej gazety to jest najgorsze antypolskie środowisko które ma jeden cel , wydoić nas jak najmniejszym kosztem . Mam wrażenie że Karoń miał to środowisko na myśli mówiąc o pasożytach .

   • Musisz mieć straszny śmietnik w głowie skoro uważasz, że setki biurokratycznych regulacji tłamszących polskich przedsiębiorców i faworyzujących obcy kapitał sprzyja Polakom. Akurat znam stosunek Karonia do kapitalizmu i jego pogląd w którym wyraźnie rozróżnia podział na klasyczny kapitalizm przemysłowy i obecny kapitalizm finansowy wspierany przez biurokratyczne państwo, którego szczerze nienawidzi i ma racje ponieważ został oparty na pustym pieniądzu bez pokrycia.
    Nie rozumiesz nawet podstaw ekonomii jak typowy nieoczytany lewak bez pojęcia o czym mówi i pisze.

    Polecam książkę Henry Hazlitt pt „Ekonomia w jednej lekcji”

  • oj nie Polin ma byc rezerwuarem taniej sily roboczej dla miedzynarodowych korporacji a oni beda ich fornalami

 4. Socjalizm każdemu równo nosa utrze, bogatych złupi dzisiaj, a biednych pojutrze.

 5. Ciekawe ile PODATKU zapłacił MORAWIECKI W czasie kiedy pracował W bankach?

 6. w socjaliźmie wszyscy będą mieli po równo, każdy jedno wielkie G…O!

 7. Niech przedsiębiorcy pomyślą dlaczego Morawiecki chce ich zwyczajnie oskubać ,jak to robią Żydzi od wieków. Przyjęli upadlincow u teraz dają im nawet przynasta emeryturę . Wyobraźcie sobie ,że mogli w Polsce pracować tylko 1/2 roku i nie muszą koniecznie mieszkać w Polsce. Emerytury z upadliny mają przeliczane 1:1. To są kpiny. Zadzwoniłam do ministerstwa i oczywiście wygarnelam ,co o nich myślę ,kobieta w rozmowie ze mną ,powiedziała ,że zapisała moje uwagi i przekaże p. Premierowi ,powiedziałam niech da całe moje nagrane wypowiedzi co o nim i pisie sądzę ,tymavardziej że na nich głosowałam . Powiedziałam że już nigdy ,nie zagłosuje ,że są gorsi od POpaprancow.Polacy ,głosujmy na KONFEDERACJE ,zobaczcie co robi nie tylko PiS ,ale nawet klechy !! odnośnie biczowania Judasza !! Klechy w Polsce się od tej tradycji izolują mówiąc że nie popierają Polaków biczujacych Judasza . Dla mnie ,największym Judaszem jest w Polsce KK . Tak to widzę ,i jak włażą w dupę zydkom dosłownie bez wazeliny.

 8. Czy kaczka to klech ….chyba tak to można spełniac mażenia on chce być bogiem na polskiej ziemi władca nad władcami…a pisiory tworzą nowe zgromadzenie kościelne czy wy to niewidzicie….przecież powstaje nowy kościół.

 9. No to niezła promocja przedsiębiorczośći. Prawdziwym testem jest rynek a to co Morawiecki chce to złodziejstwo w biały dzień

 10. Czyli, że jak przedsiębiorca nieuczciwy i będzie miał zapłacić podatek, tak jak powinien, na samozatrudnieniu, to kto kogo tu okrada i kto nieuczciwy. No tak, jak ten co zarabia 30 tys miesięcznie odda to co powinien, to zrobi tak jak uczciwa większość i nie zubożeje specjalnie. Ilu takich jest? I kto to jest?

  • Co? :D Czy Ty wiesz, że osiągając przychód w okolicy 8.3 tys miesięcznie zaczyna się opłacać przejście na podatek liniowy? No i o jakiej „nieuczciwości” mówisz?

 11. A więc to tak wygląda wspieranie małych i średnich firm. Spodziewałem się czegoś na miarę dżentelmena, a nie złodzieja.

 12. że jedna pensja to jedno, ale ZUS też pełna stawka i ten ZUS nas dobije, nie będzie się opłacało pracowac, jeżeli na dzień dobry mam oddać państwu 50% przychodu

 13. Jak na razie to pobożne życzenia tego pseudo portalu. Ale za to większość tu komentujących zdążyła pokazać jakim gównem jest i jakie szambo ma zamiast choć jednej szarej komórki więcej niż kura!

 14. Z jednej strony opluwani są ci, którzy zarabiają najwięcej, ale mało kto pamięta że 80% wpływów z PIT do budżetu pochodzi od grupy 20% najlepiej zarabiających. Całe rozdawnictwo PiS zostanie i tak odebrane nam – obywatelom. Nie w tych, to w innych podatkach. Uswiadomcie sobie wreszcie, że za wszystkie ileś plus płacimy my – pracujący. Z drugiej strony system jednoosobowej działalności, w której co miesiąc wystawiana jest jedną faktura temu samemu kontrahentowi często opiera się na tym, iż jedna firma ma umowy z różnymi firmami i dzięki temu np konsultant, project manager, analityk biznesowy mają projekty dla dużych firm do których sami bezpośrednio nigdy by się nie dobili. Zarabiają więcej, ale też płacą wysoki VAT i PIT 19%, bo takie firmy nie mają specjalnie dużych kosztów prowadzenia działalności. Tym działaniem rząd podcina gałąź na której siedzi. Może i dobrze, bo nie mogę doczekać się dnia kiedy wreszcie znikną że sceny.

 15. Jeszcze dodam, że samozatrudnieni nie mają płatnych urlopów i nie biorą zwolnień lekarskich bo na działalności dostaną z ZUS śmieszne grosze pod warunkiem, że chorują nieprzerwanie min 30 dni. Testem przedsiębiorcy ususzymy nasza „zielona wyspę” na wiór. Powodzenia.

Comments are closed.