Morawiecki oszalał! Rząd PiS szykuje skok na Twoją kasę. Możesz stracić jedną miesięczną pensję

Mateusz Morawiecki oraz pieniądze. / fot. Wikipedia/pixabay.com
Mateusz Morawiecki oraz pieniądze. / fot. Wikipedia/pixabay.com

Ministerstwo Finansów w Aktualizacji Programu Konwergencji uwzględniło tzw. test przedsiębiorcy. Resort twierdzi, że takie działanie ma zapewnić respektowanie stabilizującej reguły wydatkowej. Tymczasem dla przedsiębiorców oznacza to spore straty wysokości nawet jednej pensji rocznie.

Według resortu finansów tzw. test przedsiębiorcy pozwoliłby określić, kto rzeczywiście nim jest, a kto tylko korzysta z preferencyjnego opodatkowania.

Z wyliczeń portalu money.pl wynika, że w przypadku jeśli zarabiasz 10 tys. zł brutto na samozatrudnieniu i oblejesz test przedsiębiorcy, możesz stracić nawet 1,5 tys. zł w ciągu roku. Przy zarobkach rzędu 20 tys. jest to już strata 17 tys. zł. Wszystko za sprawą podatku dochodowego.

Menadżerowie i specjaliści, którzy zarabiają 30 tys. zł miesięcznie będą musieli pożegnać się z 32 tys. zł rocznie – czyli z więcej niż jedną pensją.

Jak zaznaczyło w czwartek biuro prasowe resortu finansów, „w projekcie Aktualizacji Programu Konwergencji(APK) zostały uwzględnione planowane przez rząd istotne działania w obszarze polityki społeczno-gospodarczej, obejmujące w szczególności rozszerzenie programu 500+, jednorazowe świadczenie dla emerytów i rencistów oraz obniżanie klina podatkowego”.

Dodano, że „równocześnie zostały zaprezentowane działania zapewniające respektowanie stabilizującej reguły wydatkowej, zarówno po stronie dochodowej, jak i wydatkowej. W tym m.in. uwzględniono tzw. test przedsiębiorcy”.

Ministerstwo przypomina, że APK jest dokumentem rządowym, składającym się z propozycji poszczególnych resortów. Zanim dokument zostanie przekazany do Komisji Europejskiej (do 30 kwietnia) musi być rozpatrzony przez Radę Ministrów.

W środę minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz mówiła w TOK FM, że partia Porozumienie jest sceptyczna w kwestii pomysłu Ministerstwa Finansów w sprawie testu przedsiębiorcy. – To nie jest nasz pomysł, ale od aktualnego planu konwergencji do ustawy budżetowej jest jeszcze co najmniej kilka miesięcy i my będziemy o tym z panią minister Czerwińską (minister finansów Teresą Czerwińską – PAP) rozmawiać – powiedziała.

Już pod koniec marca szefowa MPiT oceniała, że test przedsiębiorcy to ryzykowne rozwiązanie. – Podatek liniowy jest jednym z tych, który polscy średni i mali przedsiębiorcy bardzo sobie cenią. To ważny bodziec rozwojowy – mówiła.

W opublikowanym w poniedziałek Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2019 – 2022, obejmującym APK, napisano, że celem „testu przedsiębiorcy” jest „ograniczenie skali zjawiska nieuprawnionego kwalifikowania przychodów otrzymywanych przez osoby fizyczne do źródła «pozarolnicza działalność gospodarcza» i w efekcie ograniczenie arbitrażu podatkowego i dualizmu rynku pracy”.

Zgodnie z planami MF nowe przepisy miałyby wejść w życie 1 stycznia 2020 r. Ministerstwo obliczyło, że zmiana przesłanek do kwalifikowania przychodów do źródła „pozarolnicza działalność gospodarcza” mogłaby dać budżetowi dodatkowe dochody z tytułu opodatkowania dochodów osób fizycznych według skali podatkowej w wysokości ok. 1 mld 247,4 mln zł.

Poinformowano, że z danych GUS wynika, iż w II kw. 2017 r. na własny rachunek pracowało 2 mln 882 tys. osób (17,5 proc. osób pracujących w Polsce). Podkreślono, że w tej grupie „zaledwie 78 tys. (2,7 proc. ogółu tej kategorii) spełniało jednocześnie kryteria zależności ekonomicznej i organizacyjnej od klienta”.

Źródła: PAP/money.pl

Comments are closed.