Na Polskę spadnie brudny deszcz! „Niecodzienne zjawisko zacznie się dziś na południu kraju”

fot. Twitter

Na najbliższe dni synoptycy zapowiadają intensywne opady „brudnego deszczu”. Oznacza to pojawienie się dużej ilości żółtej mazi na parapetach, oknach, balkonach i samochodach. To efekt gigantycznej burzy piaskowej nad Saharą.

Niecodzienne zjawisko pogodowe będzie efektem przemieszczania się pustynnego piasku. Porywiste wiatry szalejące nad rozległymi obszarami zachodniej Sahary unoszą w powietrze tony pustynnego pyłu i piasku, a następnie przenoszą je na północ, nad wodami Morza Śródziemnego w kierunku Hiszpanii i Włoch, skąd dociera m.in. nad Polskę.

Niesiona przez wiatr potężna chmura piasku ma dotrzeć nad południową Polskę we wtorek. Dzień później pył saharyjski zacznie spadać na ziemię wraz z deszczem na terytorium całego kraju – informuje portal twojapogoda.pl. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia tych nietypowych opadów dotyczy obszarów górzystych i podgórskich, gdzie saharyjski pył do powierzchni ziemi ma najbliżej – pisze portal.

Chociaż zawartość pyłu w powietrzu będzie kilkanaście razy mniejsza niż nad Saharą, wystarczy to, by ziarenka piasku stały się tzw. jądrami kondensacji, na których osadzają się i łączą ze sobą krople wody. Gdy tak się stanie, zaczynają opadać na ziemię w postaci „brudnego deszczu”. Nie jest on jednak szkodliwy, a osadzony np.na samochodzie pył można szybko zmyć.

źródło: twojapogoda.pl, Twitter