Rosjanie przygotowują Białorusinów do aneksji! Kreml prowadzi kilkadziesiąt prorosyjskich portali

fot. Pixabay.com / PAP
fot. Pixabay.com / PAP

Nazywając rzeczy po imieniu, chodzi o przekształcenie Białorusi w wasalną, zależną od Warszawy i Waszyngtonu antyRosję, której zachodnia część powinna stać się ponownie kresami wschodnimi nowej Rzeczpospolitej, a pozostała – antyrosyjską strefą buforową – między innymi takie treści przeczytać można na białoruskich, politycznych portalach. Eksperci nie mają wątpliwości, że Kreml zbudował bazę kilkudziesięciu serwisów, które swoją propagandą przygotowują społeczeństwo do aneksji.

Zdaniem analityka z East-Centre, Andreja Jelisejuea obecnie na dużą, ogólnobiałoruską skalę działa minimum 15 portali internetowych, dodatkowo jednak są one wzmacniane przez mniejsze, bardziej lokalne twory, których liczba to mniej więcej 40. Wymienione w raporcie portale tworzące sieć to: sozh.info (Homel), vitbich.org (Witebsk), podneprovie-info.com i mogilew.by (Mohylew), grodnodaily.net, berestje-news.org, dranik.org (Brześć) i teleskop-by.org (Mińsk i cały kraj).

Jedną z głównych linii narracyjnych tej propagandy jest teza o moralnie zgniłym Zachodzie, którzy chce zdestabilizować Białoruś i przekształcić ją w terytorium antyrosyjskie – mówi Jelisejeu.

Są tam np. stwierdzenia, że Polska planuje odbudować imperium i utworzyć IV RP od morza do morza – dodaje.

Według raportu przedstawionego przez East-Centre, aktualnie portale nie mają, aż tak dużego zasięgu jak prorosyjskie stacje telewizyjne, jednak ich sieciowa działalność i szybki rozwój w najbliższym czasie doprowadzą do kilkumilionowych zasięgów.

Właścicielem wymienionych wyżej domen jest, według ekspertów, Aleksiej Siemionow, prawnik pracujący dla rosyjskiej organizacji CIS-EMO, tej samej dla której pracował m.in. Mateusz Piskorski.

W najbliższym czasie, prawdopodobnie, lista portali podwoi się. Wszystko to związane jest ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi i prezydenckimi na Białorusi oraz coraz głośniejszym przekazom o bliskim „pogłębieniu integracji” z Rosją, co w praktyce oznaczać będzie aneksję kraju.

Źródło: PAP / NCzas.com

9 KOMENTARZE

 1. Przecież to oczywiste że województwa Poleskie, Brzeskie, Wileńskie, Wołyńskie, Lwowskie, Tarnopolskie i Stanisławowskie powinny wrócić do matki Polski, czy Polacy są aż tak głupi żeby traktować te dążenia jako ruską propagandę? Chore to

  • i to jest racja stanu narodu i państwa polskiego inaczej zostanie my generalnym gubernatorstwem

 2. Możliwe, że żydzi chcą zbudować tutaj nowe państwo z części Polski, Ukrainy no i Białorusi, Ruscy o tym wiedzą i nie oddadzą Białorusi tak jak Ukrainy w 2014 roku. Łukaszence też trudno by było zrobić jakiś USRAELSKI majdan także żydzi cały czas myślą jak przejąc Białoruś.

  • Takie teorie były modne w przed II wojną gdy syjonizm szukał sobie miejsca do osiedlenia się.

 3. Ostrzegam przed wcieleniem Białorusi do Rosji.
  Wtedy Polakom pozostanie odbudowa jeszcze większej Polski, – od Łaby po Ural.

 4. realizuje się to wszystko co Prezydent Lech Kaczyński przewidział i przed czym przestrzegał.

 5. Korwin miał dobrą wizję, oderwanie Białorusi od Rosji byłoby z korzyścią dla wszystkich. Ruskim zależy tylko na polu dzikim do skoncentrowania swoich wojsk do straszenia Europy, do tego Białoruś może być dla nich tylko zacofanym kołchozem i nie będzie im zależeć na żadnym rozwoju.

 6. 1. Tak się kończy „przyjaźń” z Rosją.
  2. Jak Polska może chcieć odbudować dawną potęgę jeśli tak naprawdę rządzi nami Ussrael i musimy prosić o zgodę gdy chcemy cokolwiek zrobić?
  3. Szkoda tej Białorusi zwłaszcza że mamy wiele wspólnego np. historię. Już powoli zanika język Białoruski na rzecz rosyjskiego a gdy zostanie zaanektowana będziemy mieli całą masę rosyjskiego wojska przy naszej granicy gdy nasza armia to kpina i muzeum.

Comments are closed.