Rosjanie wysyłają samolot do wykonania misji nad Polską. Będą podglądać naszą armię

Rosyjski samolot An-30B przeznaczony do misji obserwacyjnych fot. Twitter @RSS_40
Rosyjski samolot An-30B przeznaczony do misji obserwacyjnych fot. Twitter @RSS_40

Rosyjski samolot An-30B będzie prowadził misje obserwacyjne nad Polską. Lot odbędzie się w ramach Traktatu o otwartych przestworzach.

Rosyjski An-30B będzie operował z lotniska w Warszawie. Samolot będzie kontrolował nasze instalacje wojskowe.

Loty obserwacyjne będą trwały od 23 do 27 kwietnia. W tym czasie samolot pokona 1400 km po ustalonych z Polską trasach.

Na pokładzie samolotu prócz rosyjskiej załogi znajdują się także specjaliści z Polski, którzy będą kontrolowali zgodność wykorzystywanych urządzeń i wykonywanej misji obserwacyjnej z obowiązującymi zasadami.

Loty odbywają się na mocy postanowień Traktatu o otwartych przestworzach (Treaty on Open Skies) z 1992 roku. Umożliwia on wykonywanie lotów obserwacyjnych po ustalonych każdorazowo między stronami trasach.

Wykorzystywane do niego są specjalnie certyfikowane przez strony samoloty oraz sprzęt, który mogą stanowić różnego rodzaju kamery, urządzenia do obserwacji w podczerwieni, a także radary z syntetyczną aperturą do obserwacji ziemi przeznaczone do obserwacji bocznej.

To to kolejny lot tego rodzaju w tym roku. Wcześniej rosyjski An-30B pojawił się nad Polską w marcu. Podobne loty odbywają się obecnie także nad terytorium USA z użyciem samolotu Tu-214ON.

W tym samym okresie loty obserwacyjne nad Rosją przeprowadzi samolot C-130 “Open Skies” należący francuskich sił powietrznych.