Trzynaste emerytury Kaczyńskiego także dla obywateli Izraela? Legislacyjna „dziura” w ustawie spowoduje wypływ milionów złotych z Polski

Zakład Ubezpieczeń Społecznych/fot. PAP
Zakład Ubezpieczeń Społecznych/fot. PAP

Miliony złotych trafią z polskiego budżetu za granicę. To konsekwencja ustawy napisanej przez rząd PiS, która wprowadza trzynastą emeryturę. Okazuje się, że odbiorcy nawet nie będą musieli przebywać w Polsce, aby otrzymać przelew, co jest warunkiem m.in. programu 500 Plus.

Ustawa pisana na kolanie i wprowadzana „na szybko”, byle zdążyć przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, okazała się pełna legislacyjnych dziur. Tak wygląda rzeczywistość wprowadzania słynnej „trzynastki” Kaczyńskiego. 1000 zł brutto (888 zł netto), które trafić miało do mieszkających w Polsce emerytów już w najbliższych tygodniach, trafi jednak również za granicę. Przede wszystkim do Ukraińców, który od lat nie przebywają w naszym kraju, ale nabyli prawo choćby do minimalnych świadczeń emerytalnych lub rentowych, ale także innych krajów, w tym Izraela.

Przepisy nie uzależniają wypłaty jednorazowego świadczenia od posiadania polskiego obywatelstwa, jak również od tego, czy osoba uprawniona pobiera świadczenie emerytalno-rentowe z innej niż polska instytucji – przyznaje Maria Kuźniar z biura prasowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ukraina jest jednym z ośmiu państw spoza Unii Europejskiej, z którym Polska podpisała umowę o zabezpieczeniu społecznym . W praktyce umowa pozwala legalnie pracującym Ukraińcom, ubezpieczonym w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, nabycie prawa do emerytury i renty w Polsce na takich samych zasadach jak Polakom.
Dlatego też „trzynastkę” Kaczyńskiego mogą otrzymać Ukraińcy, którzy wystąpili choćby o najmniejszą polską emeryturę czy rentę.

Jak informuje ZUS, co miesiąc, wypłacanych jest 183 952 emerytur i rent, które wypłacane są z zastosowaniem przepisów międzynarodowych. Spora część z nich trafia na Ukrainę, a urzędnicy nie ukrywają, że nie są w stanie zweryfikować, czy obecni tam obywatele nie pobierają również tamtejszych świadczeń. Tylko w październiku 2018 roku, aż 850 obywateli Ukrainy nabyło uprawnień do polskiej emerytury.

Trzynasta emerytura w kwocie netto wynieść ma 888 zł. Przy obecnym kursie, to blisko 6250 hrywien co daje bardzo pokaźny zastrzyk finansowy. Dla przykładu, przeciętna wysokość emerytury wypłacanej na zachodzie Ukrainy to około 2300-2400 hrywien.

Za granicę przeciętnie transferowanych było miesięcznie w tamtym roku 60 727 emerytur i rent, przelewami na zagraniczne konta bankowe – wylicza Maria Kuźniar.

Czy „trzynastki” Kaczyńskiego popłyną także do Izraela? Najprawdopodobniej tak. W październiku 2014 roku Sejm uchwalił wypłacanie emerytur Żydom – ofiarom niemieckich i stalinowskich zbrodni. Chodzi o kwotę 100 euro miesięcznie, przy czym Polska pokrywa też koszty zagranicznych przelewów. Ustawę wprowadzono pod rządami PO, ale poparło ją także Prawo i Sprawiedliwość.

Ustawa dotyczy tych Żydów, którzy mieli polskie obywatelstwo – w samym Izraelu może ich być ok. 50 tysięcy – ale rzecz dotyczy także innych krajów. Wszystko wskazuje na to, że „dziura” w ustawie o trzynastkach spowoduje konieczność wypłaty dodatkowej emerytury – i to w kwocie wyższej, niż 100 euro – także beneficjentom ustawy z 2014 roku.

Źródło: RP.pl / NCzas.com, fronda.pl

20 KOMENTARZE

 1. Socjalistyczna debilna polityka PiSokomuchów będzie nas kosztowała setki miliardów złotych wyrzucone w błoto.

 2. te obiecanki kaczora to zepsuta i śmierdząca kiełbasa wyborcza… chyba kolesiowi pali się grunt pod nogami wiec przekupuje obywateli, byle jak, byle co, byle obiecać… żenada… 500+ wezmę ale głosu nie dam: jak mnie traktują jak frajera to ja ich tak samo

 3. ……ale osoba która posiada rozum nie trzyma oszczędności w pln ……im o to chodzi żeby zniszczyć oszczędności statystycznego polaka głownie emeryta i robola …elementarz

 4. Najpierw 500+ także dla ukraińców, a teraz 13stki dla żydów. No pięknie , pięknie Polaków robią w bambuko.
  Biedny ten kraj.

 5. Jeśli ktoś sądził, że 500+, emerytury „matczyne” czy teraz ta 13-ta emerytura były wprowadzone z myślą o Polakach to jest w błędzie. Warunki ekonomiczne w Polsce nie sprzyjały wielodzietności a jak rząd dba o każde polskie dziecko świadczy najlepiej fakt, że polscy rodzice na adopcję dziecka w Polsce czekają 9 lat a adopcje zagraniczne polskich dzieci załatwiane są w parę miesięcy i słuch po dzieciach ginie.

  • Socjalistyczna polityka polega na obdzieraniu ludzi z własności biurokratyczną opresją podatkową, żeby hodować wierny elektorat przy pomocy redystrybucji socjalu uzależniając ludzi od państwa.
   Prymitywna Lewacka socjotechnika.

   • A we Francji doszło do tego, że nowym proletariatem kupionym za socjal są muzułmanie.

 6. Po co komu polska gospodarka, państwo polskie i Polska w ogóle?
  Pewnie Polakom!
  Ale tych jakoś nie widać wielu.

 7. Jeśli to jest prawda i nikt z tym nic nie zrobi sprawa się nagłośni a kaczyński straci ok 7-10% na rzecz kukiza i reszty prawicy….tylko że jak kiedyś redakcja opisała temat ukraińców i ich emerytur okazało się że piszecie półprawdy gdyż by ukr pobierał w polsce najniższą emeryture musi w niej mieszkać..

 8. kaczor to sk…syn asle takie same sk…syny jak on to ci którzy głosowali na szubrawców z PiSu i na resztę tego pokiszczakowskiego świństwa.

 9. Po pierwsze, w różnych innych krajach przebywa znacznie więcej osób uprawnionych do polskich emerytur niż w Izraelu, gdzie są ich mikroskopijne ilości. Ale wam się od razu z nimi skojarzyło. I powiedzcie jeszcze, że wcale nie jesteście pierd…ci:).

  Po drugie, jak Polak pracował gdzieś np. w Europie i zdobył uprawnienia emerytalne na zasadach takich jak obywatel danego kraju, to też ma prawo do dokładnie takich samych świadczeń, w tym ich podwyżek. To, co was dziwi, to norma w każdym cywilizowanym kraju.

 10. PiS juž žadnych Wyborów nie wygra.Koalicja Po-ko też nie ma szans.Partia pedałów jest nie do przyjęcia.Jedynym normalnym w tym całym szambie jest Partia Korwina i Sp_łki.Pis rozpieprzsza budżet.Po_ko to złodzieje.Wiosna to pedały.Kukiz jest nie pewny.Jedynie Korwin ma taki sam program od X lat.

Comments are closed.