Brytyjski historyk sztuki oszalał. Chce wybudować w miejscu zawalonej iglicy katedry Notre Dame minaret

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu. Fot: Twitter
Pożar katedry Notre Dame w Paryżu. Fot: Twitter

Na łamach magazynu „Domus” swoją koncepcję odbudowy katedry Notre Dame przedstawił historyk sztuki Tom Wilkinson. Jak stwierdził, doskonałym pomysłem będzie zastąpienie spalonej iglicy „pełnym wdzięku minaretem”.

Brytyjski historyk sztuki uznał, że byłaby to dobra okazja do upamiętnienia ok. 100 Algierczyków, którzy zostali zabici podczas protestów ulicznych w Paryżu w 1961 roku.

Co z około 100 Algierczykami, którzy zostali zabici przez francuską policję w trakcie protestu przeciwko wojnie algierskiej w 1961 roku? Wielu z nich wrzucono do Sekwany u stóp Notre Dame. Te ofiary państwa mogłyby zostać upamiętnione przez zastąpienie iglicy Viollet-le-Duc’a – dlaczego nie? – pełnym wdzięku minaretem – czytamy wynurzenia Wilkinsona.

Co więcej, jego zdaniem budowa minaretu na dachu katedry wpisywałaby się w szerszy plan ukazania piękna „politycznej prawdy”, której nomen omen świątynią mogłaby się stać przebudowana Notre Dame.

Jeszcze piękniejsza przebudowa, w tym kontekście może oznaczać przekształcenie Notre Dame w miejsce pamięci pokoleń wieśniaków, którzy zostali wykorzystani do jej budowy, czy heretyków zamordowanych przez ich pracodawcę. Skoro barbarzyństwo jakiego dowodem jest ten budynek nas nie rusza, cóż stoi na przeszkodzie zbudowania monumentu będącego świadectwem bardziej aktualnej prawdy politycznej? – napisał Brytyjczyk.

Wilkinson postuluje także odbudowę katedry w myśl jakobińskich ideałów z czasów rewolucji francuskiej. – Dla nich piękno prawdy, jakim było objawienie rozumu przewyższało objawienie boskie zaklęte w kamieniu – ocenił.

W 1793 roku Notre Dame zamieniono bowiem w Świątynię Rozumu ku czci Najwyższej Istoty. Katedrę splądrowano i zbezczeszczono, a figury 28 biblijnych królów zostały pozbawione głów. Na początku Jakobini chcieli całkowicie wyburzyć kościół, jednak z powodów technicznych ograniczyli się do częściowych zniszczeń i przekształcili budynek w magazyn.

Źródła: domusweb.it/PCh24.pl