Dowód osobisty do nabycia w Internecie prosto jak zamówienie części do auta. Jeśli go, użyjesz grozi ci 5 lat więzienia

Wzór obecnie obowiązującego dowodu osobistego/fot. Wikimedia Commons
Wzór obecnie obowiązującego dowodu osobistego/fot. Wikimedia Commons

W Internecie ogłaszają się firmy, które oferują wykonanie dowodu osobistego. Wygląda niemal identycznie jak oryginalny dokument. Możesz go mieć za kilkaset złotych ale skutki jego użycia grożą nawet karą więzienia.

Do kupna dokumentu od takiej firmy nie potrzeba wiele. Potrzebne jest zdjęcie oraz dane czyli imię i nazwisko, data urodzenia, a nawet numer i seria dowodu.

Dziennikarze „Super Expressu” nabyli taki dokument zawierający całkowicie fikcyjne dane za „jedyne” 699 zł. Po dwóch dniach od zamówienia dotarł pocztą kurierską.

Według nich, otrzymany dokument łudząco przypomina obowiązujący w Polsce wzór dowodu osobistego. Posiada on wszystkie zabezpieczenia, w tym również hologram.

Dziennikarze ustalili, że cały proceder, który może skutkować np: braniem kredytów na czyjeś konto, jest legalny. Warunkiem jest, by taki „dokument” nie był wykorzystywany w celach przestępczych.

Zajmujące się produkcją takich „dowodów” firmy zabezpieczają się załączając do niego pisemną informację.

– Poniższa karta służy jedynie celom kolekcjonerskim. Nie może być ona wykorzystywana jako dokument stwierdzający tożsamość czy nabyte uprawnienia. Posługiwanie się dokumentem kolekcjonerskim w takich celach jest zabronione przez polskie prawo i może prowadzić do kłopotów z prawem – czytamy w adnotacji.

Pytani przez dziennikarzy SE prawnicy mają jednak wątpliwości do takiej interpretacji przepisów.

Można zaryzykować tezę, że jest to pomocnictwo do posługiwania się fałszywym dokumentem w tzw. zamiarze ewentualnym. Doskonale wiadomo, że ktoś, kto kupuje taki dowód, może go potem użyć jako oryginału, a nie „kolekcjonować”. Natomiast za użycie takiego dokumentu jako oryginału grozi do 5 lat pozbawienia wolności – mówi karnista prof. Piotr Kruszyński.

Źródło: se.pl