Dowód osobisty do nabycia w Internecie prosto jak zamówienie części do auta. Jeśli go, użyjesz grozi ci 5 lat więzienia

Wzór obecnie obowiązującego dowodu osobistego/fot. Wikimedia Commons
Wzór obecnie obowiązującego dowodu osobistego/fot. Wikimedia Commons

W Internecie ogłaszają się firmy, które oferują wykonanie dowodu osobistego. Wygląda niemal identycznie jak oryginalny dokument. Możesz go mieć za kilkaset złotych ale skutki jego użycia grożą nawet karą więzienia.

Do kupna dokumentu od takiej firmy nie potrzeba wiele. Potrzebne jest zdjęcie oraz dane czyli imię i nazwisko, data urodzenia, a nawet numer i seria dowodu.

Dziennikarze „Super Expressu” nabyli taki dokument zawierający całkowicie fikcyjne dane za „jedyne” 699 zł. Po dwóch dniach od zamówienia dotarł pocztą kurierską.

Według nich, otrzymany dokument łudząco przypomina obowiązujący w Polsce wzór dowodu osobistego. Posiada on wszystkie zabezpieczenia, w tym również hologram.

Dziennikarze ustalili, że cały proceder, który może skutkować np: braniem kredytów na czyjeś konto, jest legalny. Warunkiem jest, by taki „dokument” nie był wykorzystywany w celach przestępczych.

Zajmujące się produkcją takich „dowodów” firmy zabezpieczają się załączając do niego pisemną informację.

– Poniższa karta służy jedynie celom kolekcjonerskim. Nie może być ona wykorzystywana jako dokument stwierdzający tożsamość czy nabyte uprawnienia. Posługiwanie się dokumentem kolekcjonerskim w takich celach jest zabronione przez polskie prawo i może prowadzić do kłopotów z prawem – czytamy w adnotacji.

Pytani przez dziennikarzy SE prawnicy mają jednak wątpliwości do takiej interpretacji przepisów.

Można zaryzykować tezę, że jest to pomocnictwo do posługiwania się fałszywym dokumentem w tzw. zamiarze ewentualnym. Doskonale wiadomo, że ktoś, kto kupuje taki dowód, może go potem użyć jako oryginału, a nie „kolekcjonować”. Natomiast za użycie takiego dokumentu jako oryginału grozi do 5 lat pozbawienia wolności – mówi karnista prof. Piotr Kruszyński.

Źródło: se.pl

19 KOMENTARZE

 1. Dziwne to prawo w Polsce, a moze to juz Polin, ze produkcja falszywych dokumentow jest w porzadku, ale uzywanie ich grozi kara!!! W takim razie, zamawiam na poczatek 10 tys. banknotow 200 zlp!!!!! Nie bede ich oczywiscie uzywal bo skad! Nie po to je zamawiam, zeby ich sie pozbywac, szanowna wladzo Polin!!!!
  Musi to byc chazarski biznes, ze polski wymiar sprawiedliwosci nie moze sie do nich doczepic!!!!

 2. Taki dowód to jest idealny do wykorzystania przez tzw. przemytników ludzi. Załatwia sprawę sprowadzonych do Polski np. Somalijczyków. A czy to legalne czy nie, przemytnika , ani jego „klienta” już nie interesuje.

  • Ano dlatego, ze mieszkasz w Polin i jestes tylko gojem. Narod wybrany, na razie moze chodzic po ulicach w Polin z bronia schowana, ale juz niedlugo beda mogli defilowac z odslonietymi UZI, nawet nastolatkowie. To bedzie konieczne dla zapewnienia bezpieczenstwa po wprowadzeniu ustawy 447.

 3. Przecież psiarni tego nie pokażesz bo zaraz choćby PESEL nie będzie się zgadzać jak zadzwonią do bazy. Wiem bo już nieraz byłem zatrzymywany, spisywany. Taki dowodził to chyba tylko kanarowi w autobusie ale za 700zl to nie wiem czy się opłaca

  • Zawsze możesz wyrobić sobie na prawdziwe dane za swoją podobizną. Danych z PESEL jest w necie cała masa.

  • Dokładnie wstawiasz swoją facjatę a dane od gościa z pozytywną historią kredytową i działamy

 4. Chce dowod osobisty ale dokladnie 21 lat mam byc mlodszy bo chce jechac na kontrakt do Saudii Arabia. Potrebny mnie takze paszport pod ten dowod.

  • A po co Ty masz sie narazc i pracowac! Wyrob sobie paszport z np. Mozambiku i ze jestes nieletni. W Europie dostaniesz zasilek i moze nawet przygarnie Cie jakas rodzina na utrzymanie. Do koloru skory przyczepiac sie ie moga bo bylby rasizm.

 5. W Wielkiej Brytanii nie znają czegoś tak durnego jak Dowody Osobiste tym samym oszczędzają pieniądze podatnika na bezużytecznej biurokracji.

 6. tylko tyle, ze juz teraz mozesz sobie zamowic kilka egzemplazy pod roznymi danymi na troche ciezsze czasy, by moc sie przemykac podczas panstwowego bezprawia.

 7. Ciekawe czy na tych „KOLEKCJONERSKICH” dowodach

  także wbudowany w nie chip

  „KOLEKCJONERSKO” WSPÓŁPRACUJE z PODPISEM CYFROWYM Ministerstwa Cyfracji

  jak jego skany z LEWYMI KREDYTAMI różnych „kruków” czy innych „providentów”

 8. To jakaś bzdurą. Dowód kolekcjonerski.
  Powinien być pasek przekreślający go, obojętnie jaki znak.
  Państwo pomagające w oszustwach i przestępstwa j.
  Mało to kręta czy w okół nas się kręci?

 9. Eh, ludzie już są tacy że komentują udając znawców choć na rzeczy się nie znają- dokument tylko przypomina oryginał i nie ma wszystkich zabezpieczeń, prawdziwe znają ci co je robią, poza tym tak łatwo fałszywki nie da się uzyskać i jest znacznie droższa, jak zwykle sensacja przez pismaków z brukowca gdzie poważnych artykułów nie ma tylko same bzdury a ludzie w to wierzą

Comments are closed.