Prezydent Filipin grozi wypowiedzeniem wojny Kanadzie. „Będziemy walczyć!”

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte / Twitter
Prezydent Filipin Rodrigo Duterte / Twitter

Prezydent Filipin znany jest ze swojego porywczego charakteru. Tym razem Rodrigo Duterte zagroził „wypowiedzeniem wojny” Kanadzie! Wszytko przez nie wywiezie z Filipin śmieci, pewnej kanadyjskiej firmy… „Będziemy walczyć z Kanadą”.

Prezydent Filipin Duterte podczas jednego z przemówień ostrzegł, że jeśli Kanada nie zgłosi się po śmieci w przyszłym tygodniu, wówczas on sam wyśle jej śmieci i nie tylko.

„Chcę aby łódź była gotowa. Wyślę ostrzeżenie Kanadzie – może w przyszłym tygodniu, żeby lepiej zabrali te rzeczy, albo wezmę kurs na Kanadę i sam wyrzucę tam śmieci” – mówił zdenerwowany Duterte .

„Jeśli Kanada nie posłucha, wówczas wypowiem jej wojnę” – stwierdził sięgając po argument ostateczny.

„Będziemy walczyć z Kanadą. Możemy ją pokonać. Zwrócę im śmieci – zobaczycie” – dodał.

Jak podaje BBC News cała sprawa rozchodzi się o konflikt z firmą Chronic Inc., eksporterem plastiku z Kanady. Sześć lat temu miała ona wysłać około 100 kontenerów śmieci.

Co bulwersujące to fakt co znajdowało się w kontenerach. Otóż do Filipin wysłano: makulaturę, stare gazety, butelki plastikowe a nawet zużyte pieluchy dla dorosłych!

Jest to naruszenie przepisów prawa międzynarodowego, które zakazuje wysyłania tego rodzaju śmieci krajom rozwijającym się bez ich wiedzy. Tą kwestię ma regulować  Konwencja bazylejska z 1989 r.

Źródło: BBC News