Ukraina zrywa umowę ws. tajnych wynalazków ZSRR. Już niedługo na jaw wyjdą szokujące dokumenty

Parada wojskowa w ZSRR fot. mil.ru
Parada wojskowa w ZSRR fot. mil.ru

Jeśli decyzja dojdzie do skutku, to opinia publiczna może poznać naprawdę szokujące dokumenty. Gabinet ministrów Ukrainy postanowił zerwać porozumienie ws. nieudostępniania tajnych informacji związanych z wynalazkami ZSRR.

Dokument o którym mowa podpisały Ukraina, Rosja, Białoruś, Armenia, Gruzja, Kazachstan, Kirgistan, Mołdawia, Tadżykistan i Uzbekistan. Nastąpiło to 4 czerwca 1999 roku i od tamtej pory, wszystkie dokumenty związane z technologiami wynalezionymi za czasów Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich zostały w pełni utajnione.

Aktualnie nie ma żadnych informacji dotyczących wynalazków, które możemy poznać. Eksperci ds. wojskowości są ostrożni w opiniach i wskazują, że nawet jeśli Ukraina zechce udostępnić jakiekolwiek poufne dane, to zostaną one natychmiast obalone przez ekspertów Kremla. Część znawców twierdzi jednak, że w archiwach odnaleźć będzie można na prawdę interesujące dokumenty, z których część rzuci zupełnie nowe światło na militarną działalność naukową ZSRR.

Jak informują ukraińskie media, chęć wycofania się z porozumienia to element szerokiego planu zaproponowanego przez urzędującego jeszcze prezydenta Petra Poroszenkę. Wcześniej zlecił on gabinetowi przygotowanie procedur, które miałyby umożliwić m.in. wycofanie się z organów statutowych Wspólnoty Niepodległych Państw.

Przypomnijmy, w sierpniu ubiegłego roku Ukraina wycofała swoje przedstawicielstwo we wspomnianej wspólnocie. Obecnie kontakty utrzymywane są wyłącznie przez ukraińską ambasadę w Mińsku.

Źródło: ZIK.ua / NCzas.com

Comments are closed.