Jeszcze więcej rozdawnictwa! „500 plus” na pierwsze dziecko przegłosowane. Dwóch posłów Konfederacji „za”

Jarosław Kaczyński oraz posłowie Konfederacji w Sejmie (Jakub Kulesza, Piotr Liroy-Marzec, Robert Winnicki, Marek Jakubiak). / foto: PAP/Twitter:Konfederacja
Jarosław Kaczyński oraz posłowie Konfederacji w Sejmie (Jakub Kulesza, Piotr Liroy-Marzec, Robert Winnicki, Marek Jakubiak). / foto: PAP/Twitter:Konfederacja
REKLAMA

W nocy z czwartku na piątek Sejm uchwalił rządową nowelizację w sprawie rozszerzenia programu „Rodzina 500 plus”. Zgodnie z nią prawo do świadczenia 500 plus będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18 lat, również jedynacy, bez względu na dochody rodziny.

Za ustawą głosowało 379 posłów, 20 było przeciw, a 8 wstrzymało się od głosu. Rozszerzenie programu „Rodzina 500 plus” także na pierwsze i jedyne dziecko to jeden z punktów tzw. nowej piątki PiS.

REKLAMA

Obecnie świadczenie jest przyznawane na drugie i kolejne dziecko. Na pierwsze jest wypłacane tylko po spełnieniu kryteriów dochodowych – 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością.

Po rozszerzeniu programu 500 plus będzie przysługiwać na wszystkie dzieci do 18 lat. Prawo do świadczenia zyskają również dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych (do 18. roku życia).

Wnioski o przyznanie świadczenia na nowych zasadach, czyli bez kryterium dochodowego, będzie można składać w dwóch formach: w wersji papierowej – od 1 sierpnia 2019 r., a w wersji elektronicznej – od 1 lipca 2019 r.

W przypadku złożenia wniosku w okresie lipiec-wrzesień 2019 r. świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca 2019 r. Złożenie wniosku po 30 września 2019 r. oznaczać będzie przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku, czyli bez wyrównania za miesiące minione, tj. lipiec i sierpień.

Co ciekawe najbardziej przeciwny zwiększaniu rozdawnictwa był klub Nowoczesnej, z którego wszystkich 12 głosujących posłów było przeciwnych, a 3 nie głosowało. Przeciwko rozdawnictwu głosowało trzech posłów niezrzeszonych: Błeńska Magdalena, Klawiter Jan oraz Majka Robert.

Przeciwny rozdawnictwu był także jeden poseł Kukiz’15 Paweł Skutecki oraz jeden poseł Konfederacji Jakub Kulesza. Piotr Liroy-Marzec i Marek Jakubiak poparli zwiększenie rozdawnictwa. Przeciwko było natomiast całe koło poselskie Teraz!, na czele którego stoi Ryszard Petru.

PiS doprowadzi Polskę do ruiny? Wprowadzają „500 plus” na pierwsze dziecko. Sami zapowiadali, że nas na to nie stać

Czy Prawo i Sprawiedliwość doprowadzi Polskę do ruiny? W lutym podczas konwencji wyborczej Jarosław Kaczyński zapowiedział „500 plus” także na pierwsze dziecko, a w nocy z czwartku na piątek Sejm ową ustawę przegłosował. Jeszcze więcej rozdawnictwa socjalnego – tak można podsumować propozycję Prawa i Sprawiedliwości na rok wyborczy.

Co ciekawe jeszcze niedawno Elżbieta Rafalska mówiła o tym, że taki krok jest niemożliwy. Tyle że kiedy wypowiadała te słowa, 500 plus na pierwsze dziecko proponowała krajowa opozycja, czyli Platforma Obywatelska.

Gdybyśmy chcieli sfinansować każde dziecko w Polsce, to koszt programu by się niemal podwoił, a na to nas nie stać – mówiła jeszcze we wrześniu ubiegłego roku w TVP Info minister Elżbieta Rafalska.

Wszystkie badania GUS pokazują, że rodziny z jednym dzieckiem nie są zagrożone ubóstwem tak, jak bardziej liczne rodziny – dodawała Rafalska.

REKLAMA