
Patrząc na nominatów „okularów równości” ma się wrażenie, że pomieszano tu okulistykę z jakimś postkulturowym okultyzmem. Okularową nagrodę przyznaje od 2012 roku Fundacja im. Izabeli Jarugi-Nowackiej. Laureatami już byli m.in.: Anna Grodzka, Piotr Ikonowicz, Wanda Nowicka, Krystyna Janda, Maja Ostaszewska, WWF Polska, JCC – Centrum Społeczności Żydowskiej, itd., itp.
W tym roku „Okulary równości” przyznano w trzech kategoriach. W kategorii praw kobiet i przeciwdziałania dyskryminacji z powodu płci Okulary Równości otrzymała Justyna Kopińska, dziennikarka.
Kolejna kategoria to „prawa mniejszości i przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na wiek, rasę, pochodzenie etniczne, religię, wiarę lub jej brak, niepełnosprawność albo orientację seksualną”. Tu nagrodę odebrała Iwona Hartwig (pani, która na niepełnosprawności syna i strajku w Sejmie rozpoczęła karierę polityczną).
Ogromne wzruszenie!
3 lata temu po raz pierwszy przyszedłem na galę #OkularyRówności. Od tamtego czasu co roku obserwowałem niesamowite osoby i ich działania.
Dziś i ja miałem zaszczyt odebrać nominację do Okularów!
Gratuluję zwyciężczyniom oraz wszystkim innym nominowanym! pic.twitter.com/D2gunbpnPO— Dominik Kuc (@DominikkKuc) April 25, 2019
W kategorii sprawiedliwość społeczna i zwalczanie ubóstwa nagrodę otrzymała Katarzyna Dowbor i ekipa programu „Nasz nowy dom” telewizji Polsat (to ci od zarabiania kasy na licencyjnym programie pokazującym jednostkową pomoc w ludzkich nieszczęściach).
„SuperOkulary Równości” otrzymała w tym roku dr Alicja Długołęcka – seks-edukatorka oraz fundacja La Strada.
Wśród nominowanych byli jeszcze m.in. Agata Diduszko-Zyglewska, Grupa Kobiety przeciw Faszyzmowi, Dominik Kuc (widać go na podium – „najmłodszy kandydat do Rady m.st. Warszawy, który otwarcie mówił o problemach młodych gejów i lesbijek, za przygotowanie rankingu warszawskich liceów pod kątem bezpieczeństwa i akceptacji dla uczennic i uczniów LGBT+”), I Społeczne LO za „Poloneza Równości”, „społecznie zaangażowana prawniczka Sylwia Gregorczyk-Abram (zaangażowana w „obronę” Konstytucji), Monika Niedźwiecka („prawa mniejszości”), Nina Sankari (Fundacja Łyszczyńskiego – za prowadzenie „Dni Ateizmu”).
Gratulowali na forach społecznościowych m.in.: Wanda Nowicka, Ryszard Kalisz, Amnesty Polska, Michał Boni, itd., itp.