
Znany amerykański dziennik „The New York Times” znalazł się pod presją po tym, gdy na jego łamach zamieszczono uznaną za antysemicką karykaturę. Raz jeszcze potwierdza się, że o Żydach wolno pisać tylko pozytywnie albo wcale.
Karykatura przedstawiam Donalda Trumpa w jarmułce i ciemnych okularach, który jest ciągnięty przez psa z obrożą z gwiazdą Dawida, który ma twarz premiera Izraela, Benjamina Netanyahu.
Krytycy zarzucili gazecie, że karykatura jest jawnie antysemicka, ze względu na wykorzystanie gwiazdy Dawida, czy próbę przedstawienia Trumpa w negatywnym świetle przez umieszczenie na jego głowie noszonej przez Żydów jarmułki.
Nie spodobał się im także ogólny przekaz, w którym to Stany Zjednoczone uosabiane przez prezydenta podążają ślepo tropem wytyczonym przez Izrael.
Mottem „The New York Times” jest: „Poszukujemy prawdy i pomagamy ludziom zrozumieć otaczający nas świat”. Karykatura w sposób oczywisty opisuje fakty. Polityka USA na Bliskim Wschodzie jest podporządkowana interesom Izraela.
Wystarczy przypomnieć, że Donald Trump wypowiedział traktat The Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA) zawarty z Iranem przez poprzednią administrację, który był przedmiotem ostrej krytyki ze strony Izraela, który uważa Iran za swego najważniejszego wroga. Jednostronne wycofanie się USA z tego porozumienia został skrytykowane przez pozostałych sygnatariuszy porozumienia.
USA nałożyło też sankcje na Iran i wszystkie kraje, które chciałyby handlować z tym krajem. Krok ten ponownie doprowadził do napięć z sojusznikami. Firmy z tych krajów musiały wycofać się z wielomiliardowych kontraktów zawartych z Iranem.
Donald Trump przeniósł ambasadę USA do Jerozolimy spełniając marzenia Żydów, co spotkało się z krytyką ze strony arabskich sojuszników Stanów Zjednoczonych.
Sytuacja wygląda podobnie w przypadku uznania przez USA zwierzchności Izraela nad okupowanymi od 1967 roku syryjskimi Wzgórzami Golan. Donald Trump motywował to koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa Izraelowi. Także ten krok nie spotkał się z uznaniem społeczności międzynarodowej.
Jest wiele innych przykładów, które pokazują, że USA przedkłada interesy Izraela nad swoje własne czy innych sojuszników. W tym kontekście możemy bez wątpienia wymienić słynną ustawę 447 (JUST) dotyczącej roszczeń żydowskich do mienia bezspadkowego między innymi na terenie Polski.
Podobnie jak w Polsce po tradycyjnym „biciu Judasza” dziennik „The New York Times” znalazł się pod presją zarzutów o antysemityzm. Presją tak dużą, że zdecydował się już na zamieszczenie przeprosin.
An Editors' Note to appear in Monday’s international edition. pic.twitter.com/1rl2vXoTB3
— New York Times Opinion (@nytopinion) 27 kwietnia 2019