Sukces Konfederatów. Tysiące ludzi na Marszu Suwerenności. Polacy nie godzą się na dyktat Berlina i Brukseli [VIDEO]

Marsz Suwerenności w Warszawie zorganizowany przez Konfederację Korwin Braun Liroy Narodowcy, Młodzież Wszechpolską i Stowarzyszenie marsz Niepodległości. Foto: PAP
Marsz Suwerenności w Warszawie zorganizowany przez Konfederację Korwin Braun Liroy Narodowcy, Młodzież Wszechpolską i Stowarzyszenie marsz Niepodległości. Foto: PAP

Marsz Suwerenności pod hasłami „Stop dyktatowi Berlina i Brukseli” przeszedł ulicami Warszawy. W kilku miejscach na trasie przemarszu demonstrowało kilkudziesięciu prounijnych i lewackich szaleńców. Doszło nieudolnej do próby zablokowania manifestacji. Marsz okazał się sukcesem Konfederacji Korwin Braun Liroy narodowcy. Pomimo majówki w marszu wzięło udział około 5 tysięcy polskich patriotów.

Marsz Suwerenności zorganizowała wystawiającą listy w wyborach do PE koalicja Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy, stowarzyszenie Marsz Niepodległości oraz Młodzież Wszechpolska. Demonstracja odbyła się w związku z 15. rocznicą wejścia Polski do UE.

Uczestnicy manifestacji skandowali antyunijne i antypisowskie hasła: „Precz z UE”, „Tu jest Polska, nie Bruksela”, „Wczoraj Moskwa, dziś Bruksela suwerenność nam odbiera”, „Raz sierpem raz młotem unijną hołotę” „PiS, PO – jedno zło”.

Demonstranci mieli przede wszystkim biało-czerwone flagi, sztandary z emblematami Ruchu Narodowego, Młodzieży Wszechpolskiej.

Na godzinę przed wymarszem demonstracji do zebranych na placu Zamkowym przemawiali liderzy koalicji.

„PiS podpisywał traktat lizboński, to niech się tłumaczy. PiS spowodował, że utraciliśmy suwerenności. Powinien na kolanach przepraszać” – przekonywał lider Konfederacji i partii KORWiN Janusz Korwin-Mikke. Podkreślił, że Polacy chcą silnej i suwerennej ojczyzny opartej na tradycyjnych wartościach.

„Nie chcemy cesarstwa niemiecko-francuskiego. (…) Suwerenność to polski język, polska złotówka” – dodał startujący na listach wyborczych komitetu Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy poseł Marek Jakubiak.

Poseł Piotr Liroy-Marzec z koła poselskiego Konfederacja oznajmił, że Polska musi się wyzwolić „od kacyków partyjnych”. Wskazał, że może to osiągnąć tylko dzięki zjednoczeniu wszystkich, dla których suwerenność jest najwyższa wartością. Podkreślił, że „suwerenność to filar niepodległości”.

Prezes Ruchu Narodowego poseł Robert Winnicki przekonywał zebranych, że Konfederacja jest jedyną siłą, która może zapewnić Polsce suwerenność.

„Oni (PiS) to wiedzą, że prawdziwi patrioci lgną do konfederacji, dlatego są w panice (…). Dlatego poszedł rozkaz: walić, czym się da, ale walą na oślep, (…) dlatego się kompromitują, (…) ale my będziemy pamiętać, my ich rozliczymy” – zapowiedział Winnicki.

Po przemówieniach, o godz. 14.00 marsz wyruszył Krakowskim Przedmieściem. Na czele jego uczestnicy nieśli baner z hasłem „Nie dla UE”. Przy pomniku Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu ustawiła się kilkudziesięcioosobowa grupka prounijnych dziwaków.

Kolejna grupa przeciwników marszu zgromadziła się na skrzyżowaniu ulicy Świętokrzyskiej i Nowego Światu. Śpiewali „Odę do radości”, hymn UE.

Kilka osób przeciwnych konfederacji wtargnęło na ulicę. „Doszło do próby zablokowania legalnego zgromadzenia. Z naszej strony podjęliśmy stosowne działania. Osoby blokujące zostały usunięte z trasy. Wobec osób naruszających prawo podjęte zostaną kroki wynikające z obowiązujących przepisów prawa” – poinformował PAP rzecznik stołecznej policji kom. Sylwester Marczak.

Marsz zakończył się przed siedzibą przedstawicielstwa Komisji Europejskiej na ul. Świętokrzyskiej.

Organizacji marszu od kilku dni towarzyszyły liczne kontrowersje. W piątek stołeczny ratusz wydał zakaz przeprowadzenia Marszu Suwerenności. Decyzję o zakazie władze Warszawy argumentowały m.in. zajęciem terenu przez Kancelarię Prezydenta, która na placu Zamkowym organizuje uroczystości z okazji 3 maja. W niedzielę przewodniczący koła poselskiego Konfederacja Jacek Wilk przekazał na Twitterze, że warszawski sąd uchylił zakaz przeprowadzenia marszu. Władze Warszawy złożyły zażalenie na to postanowienie. We wtorek zażalenie oddalił Sąd Apelacyjny. Tym samym manifestacja mogła się odbyć. Prezydent Trzaskowski nie zamknął ust polskim patriotom.

Źródło: PAP

85 KOMENTARZE

 1. Będę głosował na Konfederację ale mówienie o sukcesie marszu to przesada.

  • 1 maja, w dniu wolnym od pracy oraz poczatek dlugiego weekendu, 5 tys osob zgromadzilo sie by manifestowac swoje racje. To wielki sukces. Trzeba nadmienic ze tego marszu nie reklamowano w mediach.
   Pelen szacunek dla Was rodacy!
   Pozdrawiam

  • Proszę pokaz mi 10 demonstracji powyżej 5000 osób na przestrzeni kampanii

   ludzie zrozumcie konfederacja jest bardzo niebezpieczna

   • Oczywiście, że tak!. Dla postkomuny działającej od 30 lat i strojącej się w polskie flagi.

 2. Konfederacja – agenci Putina. Zdrajcy Ojczyzny. Kasy z Brukseli się swołoczy zachciewa.

  • Polacy – agenci Putina. Zdrajcy Ojczyzny. Kasy ze swoich podatków się swołoczy zachciewa.

  • Jeśli byś zaczął od słownika, to już na tym etapie stwierdziłbyś, że masz gorączkę. Konfederacja jest złożona, z wielu środowisk. Część z nich działa od wielu lat, po prostu jako patrioci znający historię i oddający cześć Polakom, którzy przelali krew za ten kraj i nie pchali się dotąd do polityki. Oczywistym jest, że każde ugrupowanie jakie może mieć wpływ na politykę, będzie poddawane próbom zasiania w nich agentów. Jeśli jednak próbujesz przypisać wszystkim tym środowiskom jedną wspólną łatkę, to świadectwo naprawdę potężnej głupoty.

 3. Buhahah sukces że przyszło kilka tysięcy niezorientowanych o co mają walczyć przypomina mi się piszczyk raz sierpem Żydzi na Madagaskar a raz młotem na Kowno. A gdzie główne hasło zadamy wycofania wojsk jankeskich i ustąpienia rządu… Organizatorom to nie na rękę buhahah

 4. Nie będę głosował na konfederację
  Bo mam się za całkiem sobie nie głupie stworzenie.

  Po pierwsze i najważniejsze – dlatego ,że chcą rozpirzyć starania Kaczora do odsunięcia złodzieji i bandytów i zdrajców Narodu POLskiegood koryta.

  Po drugie są krótkowzroczni.

  Po trzecie . Jeśli mienią się obrońcami polskiej ziemi , apelują do narodu że kaczor jest zły a oni są światłością …ten zlepek bez przyszłości. To sami narażają nas na wzmacnianie złodzieju z „opozycji totalitarnej” heh.

  A to w tej sytuacji kiedy jeszcze jesteśmy na początku odkrywania kart zdrajców decyzja przedwczesna i szkodliwa.

  Choć darzę sympatią konfederację , obecnie powinni oni wspierać PiS.
  W rządzeniu w Polsce

  PiS chętnie powierzy Wam walkę na przedpolu. W UE
  Jak się wykażecie Rejtanizmem to kto wie
  Może się podzieli władzą , z uczciwymi. Myślę że socjal ustąpi na rzecz rozwoju wtedy wejdziecie do gry.

  Ale po kolei

 5. Niby jaki DYKTAT poje….sy?zebysmy usuneli slome z butow?Jakiej Polski wy chcecie???Skansenu ciemnoty zabobonu szabli i rozanca?

 6. A czy pamietacie jak Lech Kaczyński pod naciskiem i w ostatniej chwili podpisał ten traktat?Wielu z was chodziło w krótkich spodenkach więc niewiele wie.

Comments are closed.