Centrum Pamięci Holocaustu w Londynie ze wsparciem Theresy May. Wystawią je obok parlamentu nie zważając na protesty architektów i mieszkańców

Theresa May. / foto: Twitter
Theresa May. / foto: Twitter

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May stanowczo wsparła budowę centrum Holokaustu w pobliżu parlamentu. Plany te wywołały protesty związane z wyborem miejsca i wpływu na otoczenie.

Centrum edukacyjne Holokaustu ma stanąć opodal budynków Parlamentu w parku Victoria Tower Gardens nad Tamizą. To oaza zieleni w centrum miasta. Dodatkowo centrum narusza także strukturę architektoniczną i styl okolicy.

Przeciw budowie jest stowarzyszenie „Save Victoria Tower Gardens”, czy Międzynarodowa Rada ds. Zabytków, która postawiła zarzut wpływu na wizualny odbiór masywnych gabarytów centrum na architekturę miejsca.

Opinia pani premier jest jednak nieodwołalna. Jej zdaniem Centrum ma znaczenie symboliczne i z tego powodu musi stanąć w prestiżowym miejscu. May przywołała argumenty o „misji narodowej” i dodała, że w obliczu „nikczemnego negacjonizmu Holokaustu ten pomnik będzie trwał tu na zawsze”.

Podobne stanowisko co do lokalizacji Centrum mają także poprzedni premierzy – David Cameron, Tony Blair i John Major. Blair poparł wybór miejsca, dodając, że „antysemityzm i nienawiść nie skończyły się w 1945 r. Niestety, także dzisiaj porcja tej trucizny powraca nawet do polityki głównego nurtu. Jest więc całkowicie słuszne, że ten nowy narodowy pomnik znajdzie tuż obok parlamentu. Możemy w ten sposób pokazać, co się dzieje, gdy rasizm i uprzedzenia nie są kontrolowane.”

Rząd wyasygnował na budowę pomnika i centrum holocaustu 50 milionów funtów. Głównym twórcą projektu jest pochodzący z Tanzanii czarnoskóry architekt sir David Adjaye.  Był głównym projektantem m.in. Narodowego Muzeum Historii i Kultury Afroamerykanów w Waszyngtonie. W jego projekcie wprowadzono jednak kilka drobnych zmian, które mają uspokoić krytyków.

Źródło: The Guardian

8 KOMENTARZE

 1. zydzi buduja swoje ,,swiatynie holokaustu,, w centrach duzych miast i stolic, by miec zarezerwowane duze połacia gruntow tylko dla siebie, a wszystko co obok bedzie potem budowane,czy przebudowywane, to bedzie to antysemityzm, tak uwielbiany przez trola zydowskiego tomka.

  • Taro, idź sobie wstrzyknij może znowu trochę witaminek, bo tak ci się już we łbie pierd…li, że na pewno masz którychś niedobór.

  • Tomcio niech się goni i pomyśli o powrocie na stepy, wtedy nie zobaczy antysemityzmu. Do durnia nie dociera, albo i dociera i z pełną premedytacją te barbarzyńskie stepowe plemiona, które zamieszkiwały rejon między Morzem Kaspijskim i Czarnym wmawia, że to Semici? Cała sprawa jest wielce podejrzana… Anglikom też wmówią holokaust z czasów ostatniej wojny? W Anglii jest premierem przekupna(?) Tereska? Bo nie wierzę, że tak za darmo… Co Anglicy mają wspólnego z holokaustem, który de facto zrobili żydzi Żydom w Europie, ale chyba nie w Anglii?… Po co temu narodowi przekrętów następny pomnik i jak zwykle za kasę tubylców, czyli angielskiego podatnika? Buduję te przekręty te swoje pomniki, ale który zbudowali za swoje pieniądze? No i z jakiej racji budują w Europie? To nie jest naród Europejczyków co się znowu tak wpychają do Europy i podtykają wszystkim przed oczy te swoje winy wobec swoich ziomków? Coś tu wszystko nie pasuje. Ta sprawa ma drugie dno albo i kilka? Jeszcze nie wydukali o co im tak naprawdę chodzi? A może te centra to będą ich bazy dowodzenia na Europę i centrum dowodzenia rdzennymi Europejczykami?…

 2. Może ktoś wreszcie pokaże udział żydów amerykańskich i ich banków w kredytowaniu Hitlera i Stalina, pokażą udziałowców IG Farben, no i pokaże ogrom pomocy amerykańskich żydów i pomoc jakiej udzielali swoim europejskim pobratymcom.
  Powinna nareszcie powstać lista europejskich żydów uratoanych przed zagładą przez żydów amerykańskich, Nyślę że najlepszym miejscem byłby budynek Parlamentu tyle że wątpią aby lista sprawiedliwych się tam zmieściła bo będzie mieć pewnie setki, co tam setki – tysiące kilometrów.

 3. Jej dni w uk parlamencie sa policzone, tonacy polityk zyda sie chwyta, jego szekli i lobby tez – ale za to trzeba sie ukorzyc. Haha, zalosna, slaba kobieta, ktora nic nie robi, tylko grozi i drze jape. Na fali nowych „trendow” moze i myslala, ze bedzie nowa Tatcher albo Churchillem w spodnicy – ale chciec to nie zawsze – moc.

 4. Centrum edukacyjne
  ale nie powiedzą ze Bolszewików, Nazistów wspierali USA, UK, syjoniści, IG Farben, Standard Oil, Shell Oil, Guaranty Trust …

Comments are closed.