EBOiR podwyższył szacunek wzrostu PKB Polski do 4,1 procenta. Ale socjalizm PiS może zdezorganizować finanse

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podwyższył prognozę wzrostu PKB Polski na 2019 r. do 4,1 proc. rdr z 3,6 proc., a na 2020 r. prognozuje dynamikę PKB na 3,5 proc. – podał bank w raporcie. EBOiR uważa, że w związku z pakietem wydatkowym rządu bardzo trudne będzie spełnienie wymagań krajowych i unijnych reguł fiskalnych.

„Przy pogarszającym się otoczeniu zewnętrznym, popyt krajowy pozostanie kluczowym motorem wzrostu gospodarczego, a dodatkowo wspierać go będą hojne wydatki rządowe” – napisano w majowym raporcie EBOiR.

Zdaniem EBOiR, pakiet wydatkowy rządu („piątka PiS”) wyczerpuje niemal całą przestrzeń do luzowania fiskalnego w Polsce i na trwałe zwiększy deficyt strukturalny budżetu.

„Niezwykle trudne będzie już w 2019 r. wypełnienie wymogów zarówno krajowej reguły wydatkowej, jak i unijnego Paktu Stabilności i Wzrostu (kryterium 3-proc. deficytu sektora gg – PAP)” – dodano.

Przedstawiciele rządu, po przedstawieniu pakietu fiskalnego, wielokrotnie zapewniali, że krajowe i unijne reguły fiskalne nie zostaną złamane. Taki scenariusz zakłada m.in. kwietniowa Aktualizacja Programu Konwergencji.

(PAP Biznes)

Comments are closed.