UE odrzuca irańskie ultimatum. USA ostrzegają banki, inwestorów i firmy w Europie

Prezydent Iranu Hassan Rouhani. Foto: PAP
Prezydent Iranu Hassan Rouhani. Foto: PAP

Szefowa dyplomacji UE,Federica Mogherini, a także ministrowie spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii, czyli państw, które były zaangażowane w wypracowanie porozumienia nuklearnego JCPOA z Iranem, odrzucili w czwartek ultimatum władz w Teheranie w sprawie tego układu.

„Odrzucamy wszelkie ultimatum; ocenimy wypełnianie przez Iran jego zobowiązań” – napisali we wspólnym oświadczeniu Federica Mogherini, Jean-Yves Le Drian, Heiko Maas oraz Jeremy Hunt.

Federica Mogherini była jednym z negocjatorów porozumienia nuklearnego Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA) wynegocjowanego przez Francję, Niemcy i Wielką Brytanię, USA, Rosję i Chiny.

Iran poinformował w środę, że zdecydował o wycofaniu się z niektórych zobowiązań zawartych w umowie nuklearnej z 2015 roku. Prezydent tego kraju Hasan Rowhani zagroził wznowieniem produkcji wysoko wzbogaconego uranu, dając krajom pozostającym w umowie 60 dni na spełnienie obietnic dotyczących ochrony irańskiej ropy i sektora bankowego przed amerykańskimi sankcjami.

Unijni dyplomaci sugerowali wcześniej, że na razie nie będzie zmiany w polityce wobec Iranu, a ewentualne sankcje będą wprowadzane nie za zapowiedzi, ale za faktyczne łamanie przez Teheran zobowiązań wynikających z porozumienia nuklearnego.

Rok temu z porozumienia nuklearnego JCPOA wycofały się Stany Zjednoczone. Od 1 maja obowiązują amerykańskie sankcje dotyczące całkowitego zakazu sprzedaży irańskiej ropy. Prezydent USA, Donald Trump, wydał w środę rozporządzenie wykonawcze nakładające sankcje na eksport irańskich metali.

Wysokiej rangi przedstawiciel Białego Domu powiedział wcześniej w środę dziennikarzom, że USA ostrzegają też banki, inwestorów i firmy w Europie przed angażowaniem się w jakiekolwiek transakcje z Teheranem przy wykorzystaniu systemów płatności nieopartych na dolarze.

Źródło: PAP

14 KOMENTARZE

 1. pewno dlatego uwalą bitcoina, golema, i inne e-waluty.
  Żeby nie mogli ich yżywać w rozliczeniach z chinami i iranem.

  • już jest walka o Bitcoina – chłopcy pejsakowscy od drukarenki dolarów „Federal – hahaha – Reserve” (co nie jest ani Federal ani Reserve) nie mogą tego kontrolować, więc trzeba zniszczyć.

  • Nie bądź naiwny. Bitcoin to taki sam ich twór jak dolar fiducjarny.
   Trzeba być niezłym ignoranetm, żeby tego nie widzieć.

 2. No to teraz nareszcie Trump ujawnił o co im chodzi. Od kwietnia 2018 Iran rozlicza export ropy w EURO. Co oznacza, że USA, kontrolując dolara nie mają wplywu transakcje Iranu. Stąd cały konflikt.
  Poprzednio Irak próbował zrezygnować z rozliczeń w dolarach.

 3. Gra w dobrego i złego glinę. Tak samo UE i USA rozgrywają Palstynę. W rzeczywistości dostali czas by się przygotować, by poznac loklizacje irańskich zakładów, tak samo było z Irakiem – najpierw inspekcje (szpiegowanie), a potem USA powiedziały, że Irak i tak posiada broń, którą ukrył przed inspektorami i zniszczyli kraj. Zachód (USA, Europa ZAchodnia, Kanada, Australia, Nowa Zelandia) to jest na poziomie elit jeden organizm. Nawet jak się o coś kłócą, to jets to kłótnia w rodzinie.

 4. takie fanaberie z rozliczaniem się za ropę według własnego widzimisię nigdy nie kończyły się dobrze. Padł miłośnik euro -Husain, padł zwolennik złotego dinara Kadafi.

 5. Handlarze Ś— znad Potomacu dyktują UE,WARUNKI.Bez Naszej Zgody nawet wypróżnić się nie możecie. Bucha,cha,ha KRAJE które budowały Historie i Kulturę Świata ,dziś niczym Ratlerki ( pieski Zabawki) na DWU łapkach UNIŻENIE przed USA.WSTYD i HANBA

 6. Izrael likwiduje zagrożenia. Każdy widzi ze Iran jest obiektem agresji, w te paplanie o jego groźności nie wierzy już nawet dziecko. Rozmowa schodzi więc na poziom licytacji jak będzie lepiej, czy lepiej będzie dla UE jeśli nie poprą agresji na Iran czy gorzej. To taka finansowo-rozbójnicza akcja w której największe doświadczenie mają „synowie wyznania handlowego” a co tak imponuje USA. To co imponuje USA to zwykłe rozbójnictwo, tak jak osiłkowi imponuje fakt że może każdego pobić.

 7. Unijne tchórze niech lepiej powiedzą dlaczego przestrzegają jednostronnie nałożonych sankcji USA na Iran? Przecież to jest własnie istota ultimatum Iranu.Unijne kundle grozbami wobec Iranu chcą przykryć swoja słabość i wasalstwo wobec polityki USA.

 8. USA rządzą żydzi, Tramp liże im tyłki i wykonuje polecenia, to parchaty sługus syjonistów..

Comments are closed.