UE odrzuca irańskie ultimatum. USA ostrzegają banki, inwestorów i firmy w Europie

Prezydent Iranu Hassan Rouhani. Foto: PAP
Prezydent Iranu Hassan Rouhani. Foto: PAP
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

Szefowa dyplomacji UE,Federica Mogherini, a także ministrowie spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii, czyli państw, które były zaangażowane w wypracowanie porozumienia nuklearnego JCPOA z Iranem, odrzucili w czwartek ultimatum władz w Teheranie w sprawie tego układu.

„Odrzucamy wszelkie ultimatum; ocenimy wypełnianie przez Iran jego zobowiązań” – napisali we wspólnym oświadczeniu Federica Mogherini, Jean-Yves Le Drian, Heiko Maas oraz Jeremy Hunt.

Federica Mogherini była jednym z negocjatorów porozumienia nuklearnego Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA) wynegocjowanego przez Francję, Niemcy i Wielką Brytanię, USA, Rosję i Chiny.

Iran poinformował w środę, że zdecydował o wycofaniu się z niektórych zobowiązań zawartych w umowie nuklearnej z 2015 roku. Prezydent tego kraju Hasan Rowhani zagroził wznowieniem produkcji wysoko wzbogaconego uranu, dając krajom pozostającym w umowie 60 dni na spełnienie obietnic dotyczących ochrony irańskiej ropy i sektora bankowego przed amerykańskimi sankcjami.

Unijni dyplomaci sugerowali wcześniej, że na razie nie będzie zmiany w polityce wobec Iranu, a ewentualne sankcje będą wprowadzane nie za zapowiedzi, ale za faktyczne łamanie przez Teheran zobowiązań wynikających z porozumienia nuklearnego.

Rok temu z porozumienia nuklearnego JCPOA wycofały się Stany Zjednoczone. Od 1 maja obowiązują amerykańskie sankcje dotyczące całkowitego zakazu sprzedaży irańskiej ropy. Prezydent USA, Donald Trump, wydał w środę rozporządzenie wykonawcze nakładające sankcje na eksport irańskich metali.

Wysokiej rangi przedstawiciel Białego Domu powiedział wcześniej w środę dziennikarzom, że USA ostrzegają też banki, inwestorów i firmy w Europie przed angażowaniem się w jakiekolwiek transakcje z Teheranem przy wykorzystaniu systemów płatności nieopartych na dolarze.

Źródło: PAP

Comments are closed.